Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: czas klarowania bentonitem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
jak dlugo trzeba czekac az sie dobrze, w miare dobrze sklarowalo po uzyciu bentonitu?
To juz zalezy od winka. Czasem wystarczy kilkanaście odzin by było uż widać jakieś efekty a czasem nawet kilka ładnych tygodni. No i jeszcze kwestia tego z czego to winko bo bentonit nie nadaje się do każdego rodzaju.

A z resztą poczytaj ten wątek
Wlasnie, masz nawet dzialanie bentonitu w obrazach:fajka:
Zależy jeszcze od rodzaju bentonitu....
I wbrew pozorom najszybszy nie zawsze znaczy najskuteczniejszy. ( Bentonit służy nie tylko do otrzymywania przejrzystego wina ale też, a nawet przede wszystkim zapobiega wyrącaniu się osadu białkowego w butelkach...)
Cytat:Aga napisała:
Zależy jeszcze od rodzaju bentonitu....

Ale w handlu spotyka sie chyba 1 rodzaj bentonitu, o innych nie slyszalem.
Jak sklarujemy wino bentonitem i po kilku godzinach widzimy znaczaca roznice, choc wino jeszcze zachowuje troche metnosci to po kilku(nastu) dniach mozna sie spodziewac dalszego wyklarowania wina???:niewiem:
Cytat:Wysłane przez Semele

Ale w handlu spotyka sie chyba 1 rodzaj bentonitu, o innych nie slyszalem.

Ja słyszałam o kilkunastu. Zależy od miejsca pochodzenia. Różnią się proporcjami pierwiastków (głównie sodu i magnezu) i polaryzacją.

Cytat:Wysłane przez Semele
Jak sklarujemy wino bentonitem i po kilku godzinach widzimy znaczaca roznice, choc wino jeszcze zachowuje troche metnosci to po kilku(nastu) dniach mozna sie spodziewac dalszego wyklarowania wina???:niewiem:
Jak najbardziej. Niektóre bentonity potrzebują dwóch, trzech dni, inne paru tygodni.
To ja tak mam ze swoim różanym (umieszczonym na zdjeciach) ze nie do konca sie sklarowaly, ale poczekam ze 2 tygodnie.
A jak sie nie skaruje to dam podwójna dawke- czy to dobrze??
W browamatorze czy w eurowinie mozna dostac różne rodzaje bentonitu??:lol: