Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Odporność drożdży na cukier
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dokładnie tak jest. Drożdże są dosyć wymagające co do warunków wegetacji i zbyt duża ilość cukru w roztworze powoduje ich śmierć. Z tego co mi wiadomo BLG nastawu nie powinien przekraczać 30 ale w tej kwestii lepiej poczekać na fachowców.

Z resztą pewnie zaraz Pojawi sie Moon i napisze że to już było na forum i poda odpowiedni link:big:
Gdzieś w tym dziale ktoś pisał o miodzie który ruszył z BLG 50. Niewiem co o tym sądzić, myślę że przy dobrych (czytaj: zdrowych i mocnych) drożdżach jest to możliwe. Ha, monna wyprzediły już dwie osoby;)
Z reguły nie powinno się przekraczać 22 blg i nie czekajcie na mona, bo jak wszyscy tak będą podchodzić do sprawy to możemy zmienić nazwę tego forum na noonjava guru pytaj a otrzymasz odpowiedz
End de łiner izzz.... Ice77! Platynowa lalka Barbie wędruje do Ciebie! Aby potwierdzić wyslij SMS o treści... ;)

Przyjmuje sie tyle ile podał Ice, tyle wynosi np. skala cukromierzy Biowinu. Generalnie im większe stężenie tym gorzej drożdzom ale wrażliwość na cukier jest cechą indywidualną szczepu (można kupić specjalne do "gęstych" nastawów). Bogato opisane w literaturze, linki w stopce. ;)
Tak jak napisał ice77 - nie powinno się przekraczać 22Blg bo mogą być problemy ze startem. Co do wymagań to drożdże nie mogą mieć też za mało cukru bo w końcu nam padną. Chyba że o to nam właśnie chodzi i chcemy zatrzymać fermentację to je głodzimy :), ale to już inny temat
Wszystkie te tygodnie to tylko orientacyjnie. Na to nie patrz. Opieraj sie na odczytach cukromierza. :spoko:
Nawet miód jak fermentuje to zaczynam od 20blg i drożdzątka pracują zawsze prawidłowo.
taaaa i jeszcze trzeba za każdym razem dodać 4-5 Blg błędu. Mi też to wytknięto!
Cytat:sobek napisał:
Nawet miód jak fermentuje to zaczynam od 20blg i drożdzątka pracują zawsze prawidłowo.

Jak robisz trojniaka, to dodajesz partiami miod?? Slyszalem ze drozdze miodowe potrafia startowac przy Ballingu powyzej 30.
Tak. Dodaje partiami miód i nie planuje jaki to miód ma byc, trójniak czy czwórniak.
Mi winogronowe z 35 Blg wystartowało, na maladze, nastaw 30 litrów. Nie ma reguły, ale generalnie lepiej jak jest mniej blg, dodawajcie partiami cukier. O starcie z 50 Blg pisał Witek, przy wyrobie dwójniaka.
pzdr
fea