Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kwasek cytrynowy czy można dodać po fermentacji??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie!!

Otuż mam takie pytanko?
czy jeżeli moje winko z dr które skończyło fermentować w ferie (tj.około 14lutego )i także zostało wtedy zlane:D i pozostawiłem w balonie około 35l, aby tam dojrzewało, niestety niejest w smaku najlepsze (niewiem co może być tego przyczyną? być może za długi okres fermentacji?? od 1 listopada do 14 lutego to jest jednak troche czasu;/) tzn tak własciwie to niewiem jak można nazwać ten smak:( i zastanawiam się nad dodaniem kwasku cytrynowego?? dodam jeszcze że wino jest bardzo mocne. Do wyrobu użyłem dwóch matek drożdzowych tokaj i malaga.

Ps. Mógłby ktoś jeszcze napisać ile tak winko z dr musi dojrzewać żeby było dobre do wypicia bo raczej odrazu nijest za dobre chyba!?

Z góry dzięki za odpowiedz i pozdrawiam wszytskich zapalonych winiarzy :):helo:
Wina mocne powinny miec większą zaw. kwasów, jesli jest słodkie to mozesz spokojnie dokwaszać. Próbuj do smaku na małych ilościach. Potem czekaj - wino z czasem sie harmonizuje.

Cytat:Wysłane przez martini
Najprawdopobniejsza przyczyną końca fermentacji była zbyt duża zawartośc alkoholu gdyz wino było dość słodkie, po koncu fermentacji.
Hę? :ysz:
Cytat:Najprawdopobniejsza przyczyną końca fermentacji była zbyt duża zawartośc alkoholu gdyz wino było dość słodkie, po koncu fermentacji.

Chodziło mi oto że w tym winie była bardzo duża ilość cukru no wiecie oco biega...????:P
Tak, tak wszystko jasne...przecież to oczywiste.
Szesnaście tygodni z drożdzami (także martwymi) , mogło się odbić sie na posmaku tego trunku, który podobno z czsem zanika. Stary !!!! dopiero teraz zauważyłem malutkie literki "dr". dr ma poprostu taki specyficzny zapaszek polpropylenu. Daj mu godzine czasu przed spożyciem (odkręć butelkę). Co do spożycia, to tutaj panuje opinia co najmniej 2 lata leżakowania powinno mieć miejsce. I raczej nie rób na wytrawe.:oczy:
Z ta opinia to nie tak do konca:)
:diabelek::diabelek::diabelek::diabelek: jasne że nie do końca Semele, welcome back
Masz świeżo przefermentowany moszcz. Wróć do sprawy za rok. Zawsze zdążysz dolać, dosypać, skupażować. Jeśli wino jest mocne to znaczy, że fermentacja poszła dobrze i możesz z optymizmem czekać. Za rok napisz z czego to wino i dokładniej jaki właściwie jest ten smak. Ale chyba nic nie napiszesz. Czas leczy rany i tworzy wino.
Za jaki rok ? To miało być wino na długi majowy "łykend":diabelek::diabelek::big:
Zawsze tak sie kończy:
... Zrobiłem wino i jest niedobre ...
... poczekaj z rok i sparwdź jeszcze raz...
... O mój boże rok to tak długo...

Pozdrowienia dla wszystkich młodych zapalonych winiarzy:spoko: