Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: zioła na Ciociosan [wina ziołowe-jak zrobić]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy wie ktoś gdzie mozna dostać tego typu ziola w LUBLINIE, bądź moze wie ktoś kto moze je odsprzedac w tym miescie poniewaz nie chce kupowac jednego opakowania w biowinie, bo sama przesyłka wyniesie więcej niz koszt ziół... Prosze o pomoc!! :pomocy:
Na Twoim miejscu zrobiłbym przy okazji zakupy przed nadchodzącą kampanią :lol: np. drożdze aktywne, pożywka, pektopol, piro, może dębina, może coś jeszcze i wszystko wyjdzie taniej, łącznie z ziółkami. :)
Garśc pytań:
1. CZy zestawik ziół zrobiony własnoręcznie będzie porównywalnej jakości do tego kupionego?
2. CZy mógłby ktoś dać link do tego, jak zrobić taką mieszanke albo ewentualnie opisać
3. CZy da się zrobić z wina coś co będzie smakowało jak białe martini ;s
Na stronie z poprzednią wersją serwisu jest kilka receptur do wermutu.

Czytałeś wszystkie wypowiedzi na forum o robieniu martini?
Nigdy nie robiłem według tych przepisów poniżej, ale może się to komuś przyda:big:
Nie pamiętam z jakiej strony to skopiowałem:

Przygotowanie win ziołowych. Wina ziołowe, nazywane również wermutami, zawierają wyciągi z różnych ziół i korzeni, które nadają im charakterystyczny ziołowy smak i aromat. Do sporządzania wyciągów używa się wielu gatunków ziół i korzeni.

Wina ziołowe otrzymuje sie przez ługowanie mieszanki rozdrobmonych ziół i korzeni, albo wprost w winie umieszczając w nim mieszanki dokładnie rozdrobnionych ziół i korzeni w uprzednio wygotowanym płóciennym woreczku), albo przez dodanie wyciągu. Ługowanie ziół trwa od kilku do kilkudziesięciu dni. W tym czasie składniki ziół i korzeni przechodzą do wina. Co jakiś czas należy wino próbować w celu stwierdzenia, czy ma ono cechy typowe dla danego wina ziołowego. Wówczas ługowanie należy zakończyć.

Ługowanie ziół i korzeni w całej ilości wina jest proste, jednak niewygodne, ponieważ nie. możemy dokładnie "dozować", czyli określić ilości wyciągu przechodzącego do wina. Lepszvm spasobem jest sporządzenie wyciągu, który następnie dodaje się do wina. Sporządzenie wyciągu jest bardzo proste. Rozdrobnione zioła i korenie w ilości podanej w zestawieniu, dostosowanej do 10 litrów wina, zalewa się wodą w ilości około 0,5 litra i ogrzewa aż do wrzenia. Następnie po ostudzeniu dodaje się około 0,5 litra spirytusu i zostawia na kilkanaście dni, aby składniki ziół i korzeni przeszły do roztworu. Wyciąg cedzi się przez płótno lub ściąga znad osadu i dodaje do wina.

Przyprawy do różnych typów win ziołowych.

Jako przykłady podano mieszanki ziół i korzeni zalecane przez K. Niklewicza

Ilości ziół i korzeni są przewidziane na 10 litrów wina.

Wermut Madera
10g piołunu, 5g balsaminy, 5g jałowca, 5g chińskiej herbaty, 5g korzeni angeliki, 20g kolendry, 10g cynamonu, 5g mięty 5g gencjany, 2,5g gałki muszkatołowej, 5g korzeni fiołka, 10g nalewki cytrynowej, 2,5g goździków.

Wermut muszkałołowy
10g piołunu, 20g kwiatu bzu, 40g kolendry, 2,5g gałki muszkatołowej, 1Og cynamonu,

10g nalewki z korzeni fiołka, 30g skórek pomarańczowych, 5g korzeni angeliki, 2,5g goździków, 5g kwasu, 10g tataraku, 10g tysiącznika, 10g ziela benedyktyńskiego.

Wermut węgierski
7g tysiącznika, 10g piołunu, 5g skórek pomarańczowych, 2g skórek cytrynowych, 2g tataraku, 1,5g cynamonu, 0,5g goździków, 10g kolendry, 13g esencji miętowej gorzkiej, 5g esencji miętowej słodkiej

Wermut włoski
10 g piołunu, 10 g ziela benedyktyńskiego, 0,5 (połowę) pomarańczy ze skórką (pokrajanej), 10 g mjęty, 5 g korzeni angeliki, 10 g cynamonu, 5 g gałki muszkatołowej, 5 g gencjany.