Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: W jakich sklepach można kupić pirosiarczYn potasu ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak w temacie. W jakich sklepach można kupować? Czy tylko w sklepach dla winiarzy
Moze jakis sklep ogrodniczy?
pirosiarcz potasu - w sklepach ze zdrową żywnością.
chyba chodzi Tobie o pirosiarczan potasu? do odkażania i stabilizacji wina?
na stoiskach z artykułami winiarskimi w hipermarketach, Auchan, Leroy Merlin, Castorama, Praktiker lub przez internet, Biowin, Eurowin
Sprawdź też, w sklepach ze sprzętem laboratoryjnym, odczynnikami chemicznymi itp.

Na pewno jest na: allegro lub innych serwisach aukcyjnych.
Ale w niektorych ogrodniczych rzeczywiscie też bywa asortyment Biowinu - tyle, że chyba jednak sezonowo.
Ja jestem z małej miejscowości i niestety chyba u mnie nie ma. A niewiecie gdzie w tarnowie znajdę pirosiarczan potasu?
Na pewno mówicie o pirosiarczAnie...?
Chodzi mi o biały proszek do stabilizacji moczu i dezynfekcji balonów:)
W takim razie nie mówisz o tym związku gdyż tamten to pirosiarczYn...
pirosiarczyn:) przepraszam za pomyłke:)

A jest wogólę coś takiego jak pirosiarczan potasu ?:)
mea culpa, przepraszam oczywiście miałem na myśli pirosiarczYn potasu do zastosowań w winiarstwie i nie tylko.
pirosiarczAn potasu istnieje, to konserwant używany często w przemyśle spożywczym i przetwórstwie o symbolu E224:)
(29-12-2009, 22:34)vabank2 napisał(a): [ -> ]Chodzi mi o biały proszek do stabilizacji moczu...

Jeśli Wy wszyscy używacie piro do stabilizacji moczu, to boję się zapytać, o jakich balonach pisujecie. A ja myślałem, że my tu o winie...

(29-12-2009, 23:35)ryniu napisał(a): [ -> ]mea culpa, przepraszam oczywiście miałem na myśli pirosiarczYn potasu do zastosowań w winiarstwie i nie tylko.
pirosiarczAn potasu istnieje, to konserwant używany często w przemyśle spożywczym i przetwórstwie o symbolu E224:)

No to teraz Rysiu zamieszałeś na amen. E224 to też pirosiarczYn potasu, czyli właśnie nasz ulubiony konserwant (tak naprawdę, to konserwuje SO2, wydzielające się z pirosiarczynu).

PirosiarczYn potasu (sól potasowa kwasu siarkAwego, po "nowemu": pirosiarczan(IV) potasu) - K2S2O5;

PirosiarczAn potasu (po nowemu: pirosiarczan (VI) potasu) - K2S2O7

W głowach miesza nowa nomenklatura (tfuj!), w której niechemik, albo i nawet chemik, w pośpiechu, pogubić się w końcu musi.
Jedynie pierwszy ze związków ma zastosowanie jako konserwant i używany jest w winiarstwie jako źródło SO2. O drugim zapomnijcie, bo służy do niczego. On po prostu jest ;)
[quote]On po prostu jest ;) [/rquote]

tak i ma symbol E223 :diabelek:
(30-12-2009, 00:35)ryniu napisał(a): [ -> ]tak i ma symbol E223 :diabelek:

Ryniu, E223 to pirosiarczyn sodu.
racja:glowa_w_mur::uff::spoko:
dobrze, że Maciej stoi na straży:)
A wracając do tematu mógłby mi ktoś powiedzieć czy oprócz sklepów typowo winiarskich to gdzie można kupić pirosiarczYn potasu?:) Najlepiej jak by ktoś wiedział gdzie w Tarnowie
W Tarnowie to nie wiem, ale ostatnio miotałem się po Krakowie i w żadnym markecie ze stoiskiem winiarskim nie dostałem. Poratował mnie Moon.
Radzę Ci raczej zamów n.p. u Mariusza http://www.euro-win.pl/sklep/ bo koszt przesyłki pewnie będzie porównywalny z Twoją wycieczką do Tarnowa, że o czasie poszukiwań (bezcennym) nie wspomnę. A może jeszcze coś Ci się przyda z bogatego asortymentu? ( to była kryptoreklama ).