Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Tegoroczny urodzaj...?!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak w temacie , jak oceniacie tegoroczne zbiory owoców: maliny ,truskawki,wiśnie ,jak zapowiadają się winogrona i inne. Sam muszę przyznać że ten ponad mięsiąc upałów bardzxo pozytywnie wpłynoł faktycznie na wszystkie owoce z których robię wtym roku winko.Zupełnie jak to było w 2002 roku i winko robiłem pierwszy raz i były to winogrona.Przede wszystkim maliny ,truskawki ,czerwona porzeczka. A winogrona zaczeły o wiele wcześniej dojżewać. Jak jest u was w waqszych regionach?Dodam że mieszkam w okolicy siedlec.
Lubelszczyzna:

1- truskawki - obrodziły nawet ładnie, susza im nie zaszkodziła, zrobiłem z nich pyszne wino z dodatkiem czerwonych porzeczek
2- maliny - nie było ich u mnie za wiele, uschły w większości na krzakach, nie było deszczu i nie zdążyły dojrzeć
3- wiśnie - pięknie dojrzały i były bardzo słodkie z powodu patrzącego na nie słoneczka
4- porzeczki - urodzaj porzeczek bez względu na kolor
5- winogrona - zapowiadają się słodziutkie, duże grona, ale jeszcze nie dojrzewają
6- śliwki węgierki - totalna klapa - połowa spadła z drzew z powodu suszy, nie dało nic nawet podlewanie, a miało być 20 litrów wina z nich, ech zobaczymy co to będzie, może jeszcze się uda.

Ogólnie dla owoców, które lubią słońce to wyjatkowo dobry rok, nie można narzekać:cool:
Okolice Nowego Sącza.
1 - truskawki - obrodziły bardzo ładnie
2 - maliny - też bardzo ładnie
3 - wisnie - średnio, w niektórych miejscach nawet nie było kwiatów
4 - porzeczki - bardzo ładnie
5 - winogrona - zapowiadają sie bardzo dobrze
6 - wszelkiego rodzaju śliwki - nic nie ma (w tym praktycznie brak tarniny)
7 - czereśnie itp. - nic nie ma

Oleńka i Maciuś

Łomża ( dla niezorientowanych Północne Mazowsze lub Kurpie lub prawie Mazury lub Podlasie )

1. truskawki - nawet ładnie , ale szybciej się skończyły niz zaczęły
2. maliny - słabiutko - większość uschła - czekamy na maliny późnoletnie
3. wiśnie - eldorado . pierwsze kwasiory , ale szpaki sie zbytnio nie interesowały i można jeszcze pozyskiwac ciemne słodziutkie jak ( cenzura )
4. czereśnie - dużo , słodziutkie , ale strasznie zarobaczone - cóż wina nie będziemy spożywac w piątki :)
5. porzeczki - mało , małe gronka , dużo wysuszonych
6. śliwki - będa !!! ładnie zapowiadają się odmiany ciemne
7. winogrona - dużo tego na krzakach
8. jeżyny - kiepsko - małe "gronka" - zobaczymy co będzie po deszczach
9. jagody - kwasiory i mało . Za to jagody w Beskidzie Żywieckim wielkie i słodziutkie . Szczególnie na szlaku granicznym z Krawców Wierchu na Trzy Kopce
bydgoszcz:

wiśnie - zatrzęsienie
śliwki - drzewa aż mi się łamią od ciężaru owoców
maliny - uschły zanim dojrzały
jabłka - skromnie, większość spadła w czasie suszy
aronie - całkiem sporo, susza niespecjalnie im zaszkodziła
pigwowiec - jak zwykle cały w owocach
gruszki - mizerota, moje troche chorawe drzewo w tym roku już sobie odpuściło owoce.
Śliwki ususzone na drzewach. Wiśnia spadła, wielkości porzeczek. Brak wody, susza.
Mailiny słabo ,wiśni niewiele może to wina starych juz drzew bo co roku coraz mniej jeżyny tez niezbyt obficie owoce małe śliwek tez nie zapowiada się wiele jedynie co to na jabłka mozna liczyć, ale też nie są specjalne bo nieopryskiwane co daje efekt taki, że papierówki są robaczywe
Ivan nie wiem z ktorej strony Sacza Ty masz porzeczki bo po mojej.. Zabrzeż za Łąckiem.. porzeczki mialy za sucho.. wiekszosc sie ugotowala.. duzo drobnicy bylo.. a te co dojrzaly wcale nie daly duzo soku.. choc porzeczki mam prawie nad samym Dunajcem a od jednego konca pola byla kiedys studnia.. czyli gleba raczej powinna miec sporo wody :ysz:

a wegierek znowu malo i sliwowica znowu bedzie drozsza
Informacja dotyczy drzew i krzewów rosnących w opuszczonych sadach i na miedzach.

1. Czereśnia: duży urodzaj, bardzo słodkie, nierobaczywe.
2. Wiśnia: mało, niewyrośnięte, kwaśne.
3. Czerwony agrest: średni urodzaj, owoce małe i schorowane.
4. Czarna porzeczka: wszystko wyschło (150 krzewów).
5. Jabłka: dobry urodzaj (szeroka gama odmian).
6. Gruszki: dobry urodzaj, średniej wielkości owoce.
7. Mirabelki: klęska urodzaju, gałęzie kładą się na ziemi.
8. Renklody: bardzo mało, robaczywe.
9. Węgierki: będzie średnio.
10. Tarnina: jak zawsze - dużo.
11. Dzika róża: jak zawsze - dużo.
12. Róża jadalna: jak zawsze - dużo.
13. Czeremcha: dobry urodzaj ale robaki sobie nie żałują.
14. Czarny bez: jak zawsze - dużo.
15. Dereń: dobry urodzaj (krzewy i drzewa).
16. Jagody: mało i drobne.
17. Jeżyny (stepowe i leśne): mało a i te wysychają.
18. Pigwowiec chiński (klomby): będzie dobrze.
19. Winogrona: niestety nie odkryłem jeszcze dziko rosnących:(
Zapewne duzo zalezy od rodzaju gleby i uprawy.. ale u mnie nic sie pod tym wzgledem nie zmienilo a w porwonaniu z porzeczkami sprzed 2 lat, a chociazby sprzed roku.. to w tym roku marnosc nad marnosciami...

w kazdym razie w weekend jade do zabrzezy po aronie :chytry:
Będzin i zbiory wyglądały następująco:
1. Wiśnia słabo, musiałem dokupić żeby postawić 15 l ,mam dwa drzewa i w sumie było na nich około 2 kg wiśni - tragedia:( , co ciekawe kolega mieszkający na tej samej ulicy wiśni miał pod dostatkiem
2. czerwona porzeczka, nawet nieźle starczyło na 10 l nastawu ( 1 rozrosnięty krzaczek mieszkający sobie w zacienionym miejscu )
3. agrest: było dosyć sporo - jednak wszystko poszło na soki - cóż za martnotrastwo:(
4. Jeżyna - zbieram na okolicznych wsiach - mimo iż owoce nienajwiększe to troszke tego jest, widze że bardzo dużo dziadów jest ( takich dzikich jeżyn z białawym nalotem )