Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Owoce leśne (zdjęcie) prosimy o pomoc.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
A tak wyglada drzewko powyższych owoców
Według mnie to jest to głóg jednoszyjkowy

spójrzcie tu: http://www.dipbot.unict.it/orto/0298-1.html
Jest to Głóg, prawdopodobnie dwuszyjkowy (w środku 2-3 pestki). Głóg jednoszyjkowy ma 1 pestkę. Właściwości obu gatunków i smak są b. podobne. Owocki w smaku mączysto-mdłe. Różnią się jeszcze głębokością wrębów na liściach, niestety tego nie bardzo tu widac. :kwasny:
Nadaje się na wino i na nalewki.
Te wasze zdjęcia są fajne, ale zerwijcie kilka charakterystycznych liści i całe owocostany i cyknijcie to na jakimś kontrastowym tle, to ułatwi rozpoznanie.

edit:
Prezes, może masz rację, ale nie ma to większego znaczenia dla winiarza, gdyż smak i skład chemiczny są niemal identyczne. Często te dwa gatunki tworzą też krzyżówki,trudne do rozpoznania. W mojej okolicy nie spotkałem głogu jednoszyjkowego.
Ja jednak obstaję przy jednoszyjkowym, te tzw. wręby na pierwszym zdjęciu są widoczne i są o wiele głębsze niż u dwuszyjkowego.
Nastawy-4 flasze bulkają, cacy,ad rem: SZAKłAK! ,szypułki osobno, nie w gronkach,czyli to jest: Rhamnus cathartica;. Pęd czasem ciernisty,wysoki krzew lub małe drzewo do 10 m, pączki okryte łuskami, brązowo owłosione,drobne,owoce czerwone potem czarne, dojrzewają nierównomiernie (co widać);jakb y była rhamn. imertina, to nerwów na blaszce liściowej 18 na stronie (połowie) liścia..a jest 3-5, czyli mam na 100%; pączki często nieregularnie, nakrzyżległe, Li.(do 8 cm dług), drobno piłkowane,matowe, tylko z3(-5)parami nerwów,łukowatych,Kw. niepozorne; Owoce- czarne pestkowce (ok 6mm); Szakłak pospolity,podrodzaj:Eurhamnus,owoce dają zależnie od stopnia dojrzałosci barwniki:zielony,purpurowoczerwony,żółty,(również świeża kora),zawiera taninę,korzenie czarne,(u kruszyny czerwone),Szakłak w niektórych krajach tępiony ustawowo podobnie jak Berberis vulgaris ;Rhamnaceae= szakłatowate,uff, wina z tego nie zrobimy ..na przyszłość należy liść "pstryknąć" osobno.. dobranoc!
Pozdrawiam!
Cytat:Wysłane przez Gandalf
Nastawy-4 flasze bulkają, cacy,ad rem: SZAKłAK! ,szypułki osobno, nie w gronkach,czyli to jest: Rhamnus cathartica;. Pęd czasem ciernisty,wysoki krzew lub małe drzewo do 10 m, pączki okryte łuskami, brązowo owłosione,drobne,owoce czerwone potem czarne, dojrzewają nierównomiernie (co widać);jakb y była rhamn. imertina, to nerwów na blaszce liściowej 18 na stronie (połowie) liścia..a jest 3-5, czyli mam na 100%; pączki często nieregularnie, nakrzyżległe, Li.(do 8 cm dług), drobno piłkowane,matowe, tylko z3(-5)parami nerwów,łukowatych,Kw. niepozorne; Owoce- czarne pestkowce (ok 6mm); Szakłak pospolity,podrodzaj:Eurhamnus,owoce dają zależnie od stopnia dojrzałosci barwniki:zielony,purpurowoczerwony,żółty,(również świeża kora),zawiera taninę,korzenie czarne,(u kruszyny czerwone),Szakłak w niektórych krajach tępiony ustawowo podobnie jak Berberis vulgaris ;Rhamnaceae= szakłatowate,uff, wina z tego nie zrobimy ..na przyszłość należy liść "pstryknąć" osobno.. dobranoc!
Pozdrawiam!

innymi słowy: do dymiona jednoszyjkowego nie należy pakować... :diabelek:, ale dwuszyjkowy to inna inszość...
Witajcie:) Dziękujemy Wszystkim za okazana pomoc. Myśleliśmy, że będziemy mogli wykorzystać krzewy rosnace w naszej okolicy. Okazało się jednak, że nie nadaja się do winek ani nalewek:( Zrobimy więc winka z innych owoców:) Zamieszczamy jeszcze jedno zdjęcie, ostatnie. Jesteśmy ciekawi co to za owoce. Dziękujemy jeszcze raz za pomoc. Pozdrawiamy Wszystkich:)
To jest Tarnina, nadaje się na świetne nalewki i winka. :jupi:
Zaloze sie ze zaraz pokazecie zdjecie czeremchy i rokitnika. Sam przez ten etap poszukiwan przechodzilem :)
Dziekujemy. Teraz to taak... :slinka: nastrój nalewkowy. pozdrawiamy serdecznie i dziekujemy:)
Witam , przyznaję moje niedopatrzenie: 1) jeżeli liście są "wcięte"- to głóg; czyli sawer ma rację ,jeżeli liście całobrzegie, drobno ząbkowane - to nie jest to, tylko szakłak; powinniście wykonać wyraźne zdjęcie liścia.. tak jak u Senety..(wyraźne rysunki);
2) ryzykowne jest udzielnie miarodajnej odpowiedzi w sposób zdalny..dendrologia senety nie wystarczy,jeszcze botanika farm. wg Mowszowicza i..wprawa, czasem to nie jest takie proste..
Pozdrawiam!
I dalej:foto DSCN9008,a foto dscn 2134- to dwie ,zupełnie inne rośliny; różnią się liśćmi zupełnie;owocami też..
Pozdro!
edit: pierwsze 2 foto to szakłak; następne 2 foto to glóg; moja pani prof Furmanowa dałaby mi popalić; kupcie sobie proszę atlasy, a w nich ma być: 1) owoce (fructus);2) rozrys kwiatów (kielich, korona itd.itp)3) pędy(caulis); 4)korzenie(radix), że o folium nie wspomnę (lisć!) ;podział na gatunki. - Mowszowicz, konia z rzędem temu ,co wszystko wie.. z botaniki, całe życie można się tego uczyć i problem jest zawsze...
PS: Sokratesa otruto... koniiną, a nie cykutą, dowód?:a) Cikuta virosa-szalej jadowity; Connium maculatum-szczwół plamisty; ja zdałem,reszta roku polegla ,to jest farmacja..

Oleńka i Maciuś

fajny wątek - można by było go uporządkować - przykleić i poumieszczać zdjęcia różnych innych roślinek z opisami . Owszem jest tego tyle w internecie , ale na forum mały "podręczny" kącik by się przydał ...
Cytat:Wysłane przez Oleńka i Maciuś
fajny wątek - można by było go uporządkować - przykleić i poumieszczać zdjęcia różnych innych roślinek z opisami . Owszem jest tego tyle w internecie , ale na forum mały "podręczny" kącik by się przydał ...
Zgadzam się z Wami całkowicie; trzeba by chyba nowe forum założyć..
Pozdrawiam!
Witajcie. Dzisiaj nad rzeka zaintrygowały nas takie owoce. Czy znacie ich nazwę i ewentualne zastosowanie?
A tak wygladaja liście w/w owoców.
?? wygląda mi na czeremchę, tarnina to nie jest...
Pozdrawiam!
edit: może to lepsze zjęcie wczorajszej roślinki ..a żartownisie!
Pozdrawiam!
Czyli to dereń świdwa ( Cornus sanguinea L.)..sądzę...
Dziękujemy Gandalf za odpowiedź:) Nie jest to lepsze zdjęcie wczorajszej roślinki:) Te owoce zauważyliśmy dzisiaj podczas spaceru nad rzeka. Zaintrygowały nas i chcieliśmy dowiedzieć się co to za roślinka. Jeśli to dereń, jak mówisz, to do wykorzystania...?
Oliwkowatych i dereniowatych unikam; mam własne winogrona;ciemne i białe;no i jabłka, nie zbieram po okolicy,nawet czarny bez mam swój; a Wy nie przy śliwkach,tylko przy komputerze?! a, mam Was!!,do roboty!
Pozdrawiam!
O,mea culpa! zrobiliście już? to fajnie,grzeczne hobbity,dobranoc!
Według mnie, te ostatnie dwa zdjęcia to Szakłak pospolity niestety nie nadaje się na wina i nalewki.
Cytat:Wysłane przez Gandalf
?? wygląda mi na czeremchę, tarnina to nie jest...
Pozdrawiam!
edit: może to lepsze zjęcie wczorajszej roślinki ..a żartownisie!
Pozdrawiam!
Czyli to dereń świdwa ( Cornus sanguinea L.)..sądzę...
Zamiast "??" winno być: "nie" tj "nie wygłada mi na czeremchę, tarnina to nie jest" - albo dereń, albo szakłak;uważam, że to dereń, występuje nad brzegami wód; ma charakterystyczne, podwójne pąki liściowe,no i 3 nerwy na liściu..
Pozdrawiam!
Dereń świdwa ma owoce skupione w baldachy, na końcu gałązki.
..Z tych dwóch możliwości, wybieram twoją ,sawer,ok , wczoraj też szakłak?
"edit: a może to lepsze zdjęcie wczorajszej roślinki"e, voila! niech będzie!!
Pozdrawiam!
Stron: 1 2