Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Owoce leśne (zdjęcie) prosimy o pomoc.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witajcie:) Dzisiaj podczas spaceru napotkaliśmy w lesie niewysokie drzewka z czerwonymi owocami przypominajacymi jarzębinę. Czy ktoś jest w stanie określić nazwę tego drzewka? Oczywiście myślimy o tych owocach pod katem wina lub nalewki. Będziemy wdzięczni za pomoc. Pozdrawiamy:)
moge tylko zaklasyfikować liście jako, tu mam problem ale zdaje się, że
złożone, a dalej
karbowane/ew, ząbkowane
eliptyczne
krótkoogonkowe albo wręcz osadzone
naprzemianległe
nieparzystopierzaste
zawsze coś :P popatrzcie na atlas roslin i zwróćcie uwagę na charakterystyczne cechy
pzdr
fea
pS> nie daje pewności co do tego co napisałem, takie zabawy z identyfikacją drzewek/krzewów lubie, ale głowy nie dam, korzystam z jednej książeczki, niestety tutaj jej nie mam, więcej mógłbym pomóc w niedzielę jak wróce...

Oleńka i Maciuś

kalina , dereń , irga , ognik szkarłatny ?

Wydaje nam się że jest to Sambucus racemosa - bez koralowy
w kazdym razie raczej nie jest to czeremcha.....
ognik na pewno nie, w zeszłym roku sporo na ten temat było mowy. Bez koralowy chyba tez odpada...

Oleńka i Maciuś

Cytat:Wysłane przez Megana
Bez koralowy chyba tez odpada...
nie jesteśmy ekspertami ...
Cytat:Wysłane przez Oleńka i Maciuś

Wydaje nam się że jest to Sambucus racemosa - bez koralowy

Niestety na przetworzenie się nie nadaje - właściwości wymiotne.
Liście i korę ma jak bez czarny.
o czym mowa? przecież napisaliście, że się wam wydaje, nie, że to jest :P
pzdr
fea

Oleńka i Maciuś

Cytat:Wysłane przez fea
o czym mowa? przecież napisaliście, że się wam wydaje, nie, że to jest :P

Jakiś rachityczny ten uwieczniony na zdjęciu przez fotoartystów więc nie mamy 100% pewności .
ale popatrz i porównaj :
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Sambu...cemosa.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sambucus_racemosa
http://www.jerzygrzesiak.pl/lista166.html
http://www.cnr.vt.edu/dendro/dendrology/...cfm?ID=255

a w szczególności to
http://www.ruhr-uni-bochum.de/boga/html/...a_Foto.htm
podobny rzeczywiście, ale
1. wielkość i kształt jaki przybierają owoce w tym "pąku" - nie pasuje
2. liście - inny kształt, tutaj w bzie rozszerzają się u nasady
3. długość ogonka dzielącego liść od łodygi - też się nie zgadza
4. reszta się zgadza :DDDD
gdyby tylko tak więcej foto... ;)
Witajcie. Dziękujemy za odpowiedzi. Nie spodziewaliśmy się, że ustalenie nazwy tego drzewka przyniesie tyle kłopotów. My dopiero zaczęliśmy interesować się roślinami, ziołami czy owocami dziko rosnacymi dlatego prosimy Was o pomoc. W niedługim czasie mamy w planach zakup atlasu takich roślin i mamy nadzieję, że my będziemy mogli w czymś pomóc. Póki co jesteśmy tylko młodszymi winiarczykami:) Wczoraj padał deszcz w lesie wobec czego z obawy na zamoknięcie aparatu zdjęcia sa powiedzmy takie sobie. Jeśli chcielibyście dokładniejsze zbliżenie owocu badź wyglad całego drzewka czy drzewek pójdziemy do lasu i sfotografujemy. Zależy nam na ustaleniu nazwy tego drzewka dlatego jeśli problem tkwi w niewłaściwym, mało dokładnym zdjęciu -nie ma sprawy. Dodamy kolejne zdęcie, które posiadamy lecz ono chyba więcej Wam nie powie niż to pierwsze. Mamy jeszcze prośbę. W naszym mieście nad rzeka zaobserwowaliśmy jeszcze kilka innych drzewek z owocami dziko rosnacymi, które chcielibyśmy Wam pokazać by zapytać i upewnić się co do nazwy i właściwości tych owoców. Czy możemy również wstawić ich zdjęcia? Mamy nadzieję, że ustalimy jakoś wspólnie nazwy tych owoców. Pozdrawiamy Was:)
lol... stawiałbym jednak na bez koralowy, jeden z liści po prawej stronie w połowie wysokości zdjęcia jest właśnie tak zwęzony u nasady i dalej się rozszerza
nie jest to co prawda zbliżenie, ale i ogonkow nie widac :big:
i owoce są w takim pączku jak na fotografiach wstawionych przez oleńkę i maciusia
pzdr
fea
moja babcia mówi, że to badziewie jest trujące. :ysz:
Niedawno natrafiłem na miejscówke, gdzie rośnie dużo bzu czarnego i zauważyłem tez kilka takich krzaczków, są dość podobne do czarnego, więc może to być ten bez koralowy.
jarzębina też jest trująca, bez też, ale po odpowiednim przetworzeniu przestaje :P w jarzębinie tą subst. trującą jest bodajże kwas parasorbowy, który rozkłada się pod wpływem temp.
pzdr
fea
To jest na 99% dziki bez koralowy. Doszliśmy do takiego wniosku po Waszych sugestiach i wnikliwych analizach. Dziękujemy za pomoc.
A powiedzcie nam co to jest za roślina?
Ta pierwsza roślina to na pewno Dziki bez koralowy (Sambucus racemosa).
W Polsce uważana za trującą.
U południowych sąsiadów wykorzystywana na soki i syropy (a może i wina) oraz jako środek moczopędny.

Druga roślina- nie wiem co to jest ?:(
Dzięki za odpowiedź. Oto kolejne zdjęcie tego samego drzewka. Może ono ułatwi określenie nazwy tego drzewka. Będziemy wdzięczni za pomoc. pozdrawiamy.
Zgadzam się z sawerem, sambucus racemosa L. ,różni się od cza. bzu pączkami kwiatowymi; Wł .Seneta "Dendrologia", str 498,owoce nieco mniejsze,Kw.żółtawe,w wydłużonych,wiechowatych kwiatostanach, 2) ta druga..jesteście pewni, że to drzewo? -to raczej krzew,przydało by się foto "pokrój" krzewu,osadzenie liści,jeżeli krzew, to glóg to nie jest ,liście są owalne,całobrzegie,wyświetla mi sie "głog.jpg-47.03kb" ale nie pasuje mi to ,Crataegus ma liście ząbkowane, -jest to prawdopodbnie Crategus punctata Jacq ,głóg kropkowany..jeszcze chwilę..
edit: jeżeli korona szeroka, konary prawie poziomo rozpostarte,liście spodem owłosione- to tak,owrotniejowate,z blaszką wyraźnie zbiegającą po ogonku liście,Ow. duże 1.5 cm,żółtoczerwone i jasno kropkowane..wys krzew lub drzewo do 10 m; Seneta, str284, rys 102..
Pozdrawiam!
hej Gandalf:) my tylko tak sobie nazwaliśmy to zdjęcie, nie mamy pewności czy to jest głóg. to nie jest drzewko. to jest krzew o wysokości około 3m o rożłozystych gałęziach. owoce niektóre sa, jak widać juz takie brunatno-czarnawe a część jeszcze zielonkawa. te owoce barwy ciemnej w dotyku miękkie, w środku jest miaższ, raczej bez pestki po nacisnięciu owocu wypływał czerwony sok. to tyle co możemy napisać. pozdrawiamy.
Spokojnie ,owoce szybko opadają,zmieniają kolor,jest to odmiana głogu,ale nie tego klasycznego,on ma inne liście,głóg kropkowany jest rzadko występującym okazem, w takim razie mam za mało danych..jeżeli nic nie wiecie o tym krzewie, nie spożywajcie owoców..
Pozdro!
To mi wygląda na kruszynę, kora i owoce stosowane przy zaparciach. :D

edit:
Owoc ma 2 małe pesteczki i w smaku słodko-mdły, można spróbowac, i wypluc.
Te liscie w rzeczywistości są bardziej blado-zielone.

edit:
Może to też byc dereń świdwa, jeśli owocki są w gronkach, u kruszyny każdy na osobnej szypułce.
ale czy głóg, obojętnie jakiej odmiany nie powinien mieć pestki w środku? Te liście też zupełnie nie przypominają głogu, ja tam bym tego nie jadła/przerabiała. :mad:
Ok, sawer, kruszyna,Rhamnus frangula, ma liście z 8-9 parami nerwów,owoce są trujące, w lecznictwie stosuje się korę (cortex Rhamni);jak roztarte pędy pachną zgnilizną-Niem.:Faulbaum (faul=zgniły) lub Pulverholz -pulver=proch ;to zgoda:NIE jemy owoców..jak dla mnie liście mają za mało nerwów; na rys u mnie to 8 nerwów na stronę..
Pozdro!
Dziękujemy Wam za pomoc. Nie będziemy zrywać tych owoców. Po prostu zaczęliśmy się interesować jakie rosliny, krzewy i drzewka rosna w naszym mieście w celu potencjalnego ich wykorzystania. Mamy kolejne zdjęcie przedstawiajace owoce. Chcielibyśmy się upewnić czy sa jadalne i najchętniej poznać ich nazwę. Za pomoc dziękujemy już po raz kolejny:) Pozdrowienia:)
Stron: 1 2