Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Tyskie 0.7
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Panowie co sądzicie o zakorkowaniu wina w butelki po piwie tyske 0.7:pytajnik: mam duzo tych butelek i taki pomysl mi zaswital. Czy to nie obraza dla wina lac je w butelki po piwie?
To juz zalezy od ciebie, co prawda nie wyglada to estetycznie, ale tak tez mozna, co prawd do tak szczelnie zamknietych butelek nie dochodzi ani "gram" powietrza a w takich warunkach winko nie dojrzewa za dobrze ale napewno nic mu sie nie stanie
pozdrawiam
Ja butelkuje w 0.5L Kefl, z zamykaniem, super butelowanie, ale by sie nie wstydzic zawsze przelewam wczesniej do karafki :-) Po drugie te butelki mam tez do cydra/jabłecznika bo wytrzymuja duuuuzo atmosfer :-)
Butelki po piwie mają stozkowe szyjki, zwężające się ku górze. Ja miałem problem z korkowaniem. Po prostu walcowe korki mają zbyt małą powierzchnię styku z szyjką butelki i mozna je łatwo wepchnąc do srodka.
Myslę, że można temu zardzic stosując stozkowe korki w ten sposób aby korek stozkowy wpychac większą srednicą ku dołowi.
Robert. A czy wtedy taki korek nie bedzie tym bardziej wciskał sie do srodka???
:D
Dobre pytanie
Jak nie spróbójesz to się nie dowiesz. ja sprawdzałem na korkach walcowych i po prostu wpadają do butelek po piwie. Powierczhnia styku korka z wewnetrzną powierzchnią szyjki butelki jest tak mała, że można je wepchnąc palcem.
Zastosowanie korka stożkowego w klasyczny sposób - aby łatwiej wchodził - chudym do dołu nic nie pomoże, bo powierzchnia styku nie zwiększy się w tym przypadku.
Jeżeli korek stożkowy wcisnie się odwrotnie - grubym do dołu, to myslę, że prawidłowo dobranych srednicach, korek powinien trzymac. W końcu na całej powierchni styku korka z szyjką butelki (35 -40 mm), korek ten powinien szczelnie przylegac do szyjki, podobnie jak to jest w przypadku korków i szyjek walcowych.
Z powodu braku takich korków idea ta nie została sprawdzona przez mnie eksploatacyjne :big:
Pewnie problem może się pojawic przy wprowadzaniu korka stożkowego tym sposobem do butelki i wyciąganiu korka.
Jesli chodzi o ta powierzchnie styku to jest racja. W koncu butelek tych nie stworzono do korkowania. Ale najwazniejszy jest chyba szacunek do wina, dlatego chyba zrezygnuje z tego zamiaru:glupek: i kupie butelki z prawdziwego zdarzenia. pozdrawiam
Witam!
A nikt nie zwrocil uwagi na kapslowanie takich butelek:tak: . Swoja droga jak butelki sa nieoryginalne to i kapsel moze by sie nadal. Waldi
Witam serdecznie nie ujmując nic winiarzom i etyce winiarskiej, używam butelek kapslowanych już od paru ładnych lat. Na początku były przeznaczone do przechowywania soków, lecz później także i wina.
Nie zauważyłem aby cos mi się psuło. Dla estetyki zawsze przed podaniem można przelac do pięknej karafki.
Pozdrawiam Sibi.