Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wisniowe oraz Chateau de Lateau (czyt lato) - dodawac pozywki?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Winka nastawilem w polowie lipca, w tej chwili fermentacja praktycznie stoi - rurka odzywa sie sporadycznie chociaz widac iż jeszcze cos w srodku musuje. Dzisiaj probowalem wisniowego i jest gazowane (oczywiscie) i czuc w nim cukier. Kiedy zmierzylem blg wskazało ~4blg.

Pytanie: Czy jest sens dodawac pozywke do tych winek w celu pozywienia drozdzy i dofermentowania reszty cukru? Do juz raczej koncowka i nie chcialbym popsuc sobie smaku ta pozywka.

Dla przyblizenia etapu produkcji wklejam zawartosc mojego notatnika. Wybaczcie ewentualne blady stylistyczna jak i ortograficzne (wiecie uzytek wlasny ;) )

Szato de Lato 2006 – ca. 18ltr
25 lipiec 2006

100g malwy sudańskiej
2,5kg czarnej porzeczki
1kg czerwonej porzeczki
1,5 kg gorzkich wiśni
9ltr wody (pierwsza dawka cukru)
4kg cukru
MD na drożdżach zamoyscy Malaga 1

Porzeczki zmiksowane (troche szypulek było), hibiskus gotowany przez 15min w 5 ltr wody. Pierwsza porcja cukru 2kg. Wszystko razem do baniaka – trochę gęste.
Po tygodniu całkiem ładnie pracuje, owoce zostały wypchnięte na wierzch – druga rata cukru (1kg w 2 litrach wody) dodana 2 sierpnia. Trzecia rata dodana 13 sierpnia, 1kg cukru w 1ltr wody.

Wiśnia – ca. 35ltr
28 lipiec 2006

MD – Sherry Zamoyscy – po 2 dniach silna piana

21kg wiśni
15ltr wody
7kg cukru
12g pożywki

Wiśnie po wydrylowaniu i miażdżeniu powędrowały do plastykowych baniaków po wodzie mineralnej (2x18.9ltr), do miazgi dodano 8ltr wody rozmieszanej z 1kg cukru.
2. sierpnia nastąpiło wielkie wyciskanie soku i klops – za mało, jak mi się wydaje, wyszło soku (ca. pół balona). Jednak sok wydaje się dosyć gęsty wiec braki będzie można uzupełnić odpowiednia ilością wody. Dodałem 2kg cukru rozpuszczone w 2 litrach wody a wisienki już na drugi dzień buzują jak szalone.
Kolejne 2kg w 2 ltr dodane zostały 9 sierpnia – fermentacja mocno spowolniła, pozostała tylko lekka piana, dodałem tez trochę pożywki ( ca. 5g)
13 sierpnia 2006
Dodalem 2kg cukru rozpuszczone w 5ltr wody
Do tej pory dodalem:
17 ltr wody
7kg cukru

pozdrawiam :helo:
Co do pytania głównego to osobiście nie dodawałbym pożywki i pozwolił winku spokojnie dofermentować. Myślę, że smaku byś nie popsuł, ale to już jest końcówka, finisz - 4blg - tak więc chyba to już nie ma sensu. Jeśli ktoś się nie zgadza to proszę o opinię.
Po co? Nie ma sensu pożywki dawać do "gotowego" wina. Chcesz aby dobiło do 0 (-2) lekko podnieś temperaturę, albo zaopatrz sięw cierpliwość. :cool:
no cierpliwosci to mi nie brakuje jak narazie, 1.5 miecha a winka tylko po razie probowane (i to tylko lyczek). dzieki za szybkie odpowiedzi.
zostawiam jak jest