Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Miodek czwórniak, kiedy pierwsze zlewanie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Otóż, dokładnie dzisiaj mija pięć tygodni, od kiedy nastawiłem kilkanaście litrów czwórniaka. Początkowe blg wynosiło 26, dzisiaj sprawdzałem, jest dokładnie 9blg. Praca nastawu zaczyna być niemrawa, po kilka bulknięć na 10 minut. Do tej pory sprawdzałem poziom cukru co tydzień, teraz zastanawiam się, czy nie zostawić miodu w spokoju na jakiś miesiąc czy też dwa. No i pytanie - czy mogę tak zrobić, czy też po dwóch tygodniach, kiedy poziom cukru dojdzie do jakichś 7-8blg (ostatnie dwa tygodnie tak właśnie wyglądały, że skok spadku cukru wynosił 1blg) zlać po raz pierwszy i odstawić na pół roku do ponownego zlania?
Podpowiedzcie, proszę.
Pozdrawiam
Wojtek
Jakbyś trochę poczytał na forum to byś wiedział, że czwórniak powinien wyjść wytrawny a po pierwszym zlaniu fermentacja często się zatrzymuje albo idzie strasznie topornie (nie kilka razy na 10min a raz na 20min) i wtedy możesz czekać:kwasny:
Ja na twoim miejscu poczekałbym aż miód odfermentuje do poziomu cukru około "0" i wtedy bym zlewał.
Myślę, że przy takim tempie fermentacji można spokojnie zlewać, bo żaden cud nad baniakiem Cię nie czeka. Miód wyraźnie skończył fermentację. Jeśli to miód nieowocowy i słabo przykwaszony - koniec tematu. Po dojrzeniu i tak będzie b. miły.