Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Właściwa temperatura fermentacji cydru.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Mój pierwszy cydr nastawiłem 30.04. Dzisiaj, po pięciu dniach bulkanie w zasadzie ustało, bllg jeszcze nie sprawdzałem. Pytanie mam jednak takie: termometr ciekłokrystaliczny na cydrze przez te 5 dni wskazywał temperaturę 24, rzadko 23 stopnie. Jak zdążyłem sie dowiedzieć przedział temperatur właściwy dla fermentacji cydru to 20-24 stopnie. Jaki wpływ ma ta granicznie wysoka temperatura na postęp fermentacji? Czy im wyższa temperatura tym większe prawdopodobieństwo, że drożdże zjedzą cukier szybciej, czy wręcz odwrotnie? Mam taki pomysł, żeby spróbować obłożyć pojemnik zimnym ręcznikiem i pozostawić jeszcze na kilka dni, ma to sens?
Jak już przefermentował, to po ptokach.

Ogólnie, wysoka temperatura =
szybka fermentacja
dużo aromatów od fermentacji (kwiaty?, zależy od użytych drożdży)
większy udział alkoholi pobocznych i fuzli w produkcie

Niska temperatura =
na odwrót; czystszy aromat użytego surowca

Jak są możliwości, to najlepiej fermentować w temp. 16-17*C.
eh, 17 stopni w bloku z wielkiej płyty w okresie letnim to chyba marzenie, u mnie chyba należałoby wynieść wiadro od razu do piwnicy. 16-17 stopni przy fermentacji burzliwej? to w jakiej w takim razie temperaturze należałoby trzymać nastaw po butelkowaniu?
(05-05-2015, 20:58)theacm30 napisał(a): [ -> ]to w jakiej w takim razie temperaturze należałoby trzymać nastaw po butelkowaniu?
W najniższej możliwej, w której drożdże dadzą radę nagazować cydr, później poniżej 5C.
Im cieplej tym szybciej będzie się starzał.

A co do fermentacji win białych, cydrów, to jak najniżej, może być i 15C jak drożdże dadzą radę. Po 24C można mieć niezłego kaca.
N I S K A.
(05-05-2015, 21:23)kilis napisał(a): [ -> ]
(05-05-2015, 20:58)theacm30 napisał(a): [ -> ]to w jakiej w takim razie temperaturze należałoby trzymać nastaw po butelkowaniu?
W najniższej możliwej, w której drożdże dadzą radę nagazować cydr, później poniżej 5C.
Im cieplej tym szybciej będzie się starzał.

A co do fermentacji win białych, cydrów, to jak najniżej, może być i 15C jak drożdże dadzą radę. Po 24C można mieć niezłego kaca.

No ja właśnie zobaczę, co będzie z takiego cydru. Nastawiłem cydr, ruszyłem w delegację a tu nagle w domu zrobiło się 22-22oC. Po 4-5 dniach od nastawienia totalna cisza - wrzucam cukromierz do nastawu a ten mało o dno nie strzelił, poszło poniżej zera. Dam znać za jakiś miesiąc, jak go będę degustować - mam nadzieję, że będzie pijalny, bo dobry sok na niego miałem.