Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Miód słonecznikowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Miałem właśnie w Bejzmencie wizytę Ukraińców nasłanych przez tut. ODR. Był wśród nich pszczelarz, który powiedział, że na wschodzie Ukrainy jest dużo* miodu słonecznikowego. Czy ktoś miał z tym do czynienia?

----
* - tanio, ca 6zł/kg.
Tani jest bo po Czarnobylu pszczoły mają wielkości gołębi i do ula przynoszą po szklance nektaru na raz :jezor::diabelek:
co bardziej wytresowane znoszą miód pitny:fajka:
Cytat:Wysłane przez GENERAL AIDID
co bardziej wytresowane znoszą miód pitny:fajka:
Zabutelkowny oczywiście - od sąsiada zza miedzy... ;)
Miałem przyjemność próbować miodu słonecznikowego w Słowacji i Niemczech, widziałem także w Pradze tą odmiane miodu.Jest bardzo delikatny, lekko kwiatowy aromat.Dla mnie troszke mdły nieco przypomina rzepakowy bez charakterystycznej dla rzepaku lekkiej goryczki.Barwą zbliżony do rzepaku nieco bardziej złocisty.Jest to miodek jasny(przed krystalizacją nieco ciemniejszy) i delikatyny i chyba nadawałby się do miodów owocowych jako tani wypełniacz+gryka/lipa.
Generalnie nic nadzwyczajnego.
Pozdrawiam
Piotr
Ciekawe jakie duże są tam ule :lol:
a jakie kwiatki muszą być:diabelek::big:
Piotr, mam dostać próbki tego słonecznikowego i innych jeszcze. Nie za bardzo wiem z jakich użytków one będą pochodziły - facio mówił o jakichś roślinach, ale nie znałem nazw rosyjskich, ani tym bardziej ukraińskich. Na wschodzie Ukrainy jest mocno inny klimat i możliwości uprawy/pszczelarstwa. 40kg z ula nie jest tam podobno wielką rewelacją. Najwięcej jednak mają miodu - jak to nazywają - wieloziołowego, czyli naszego wielkowiatowego.
Witku jak będziesz już miał te próbki proszę napisz coś o ich walorach smakowych, zapachu, barwie, konsystencji i jeżeli będą podane nazwy(nawet po ukraińsku), to także prosze podaj je.
Mam rodzinke w zapadniej Ukrainie i kumpla po filologi Rosyjsko- Ukraińskiej to jakoś rozpracujemy te nazwy.
Pozdrawiam
Piotr