Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: gdzie ten cukier? (ryżowe)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

pistrz

Czesc

To mój pierwszy post tutaj (pewnie nie ostatni), mam nadzieję, że wszytko opiszę zgodnie z ustawą ;-)

Robię sobie moje pierwsze ryżowe wg przepisu ze strony www.old.wino.org.pl z tym, że zamiast kwasku cytrynowego dałem 4 cytrynki i dodałem 1l soku z porzeczek dla "posmaku". Maszyna ruszyła z kopyta i własnie po ok 2 tygodniach "odrzuciłem" ryż. Dla kontroli sprawidziłem sobie zawartosc cukru (chcę miec pół/wytrawne) "winomierzem". Robię wg opisu - zmieżyc, odjąc 4 i mamy wynik. Problem w tym, że mi wyszło 2-4=-2 ???
Co to oznacza?

pzdr
PiStrz
Wynik -2 oznacza że cały cukier jest przerobiony i jest super wytrawne.
Jednak w przypadku ryżowego, nie można odejmowac aż 4, bo tam nie ma specjalnie dużo niecukrów ( bo to jest poprawka na niecukry ), bo nierobisz z owoców. Tak cukier z ryżu nie wyjdzie ( bo to głównie skrobia ) więc jedynie liczysz ten cukier co dodałes. Myslę że nie powinienes odejmowac niczego, no jak bardzo się uprzesz i masz dodatki to -1.
Tak więc w twoim przypadku masz jeszcze około 1Blg.
Myslę, że do obliczeń, które podał majchal powinienes jeszcze dodac 3-3,5 z uwagi na istniejący już w nastawie alkohol. Tak więc jest jeszcze sporo cukru do przerobienia.
To co mówi Frodo odnosi sie do win lekkich takich do 12% a dla mocnych (najczęstsze posród ryżowych) to trzeba by jeszcze 1 pkt czyli w sumie 4.5 . Pomiar wykazał 2 - 1 + 4.5 = 5.5 wychodzi mi, że w nastawie jest ok 50 g cukru w litrze. Tak czy inaczej, nie bawiąc sie w aptekarza raczej półsłodkie niż wytrawne. A jak próba organoleptyczna ?
No fakt, nie napisałem o poprawce na alkohol, ale głównie zająlem się poprawką na niecukry bo o to pytał PiStrz
Ale do obliczeń trzeba obie uwzględnic