Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: trójniak - cały miód od razu czy na raty ??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W zasadzie pytanie jak w temacie. Przymierzam się do trójniaka i się tak zastanawiam, czy cały miód dodaje się od razu (czy nie będzie za dużo cukru dla drożdzy ??) czy może też na dwie raty (druga, jak drożdże przejędzą już pierwsza ratę).

Sporo czytałem, ale jakoś mi się w oczy nie rzucił ten problem.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
MILBAS
Trójniak powinien spokojnie ruszyć, zwłaszcza jeśli używasz drożdży aktywnych i nie żałujesz pożywek.
Dzięki - spróbuję na raz - nawet lepiej, mniej kłopotu :big:
Pójdzie na pewno - teraz postawiłem 5 trójniaczków ( jeden na biowinie - jakimś cudem wystartował ale MD zrobiłem z dwóch poduszek; jeden na Zamojskich -są OKI i 3 na aktywnych bayanusa - wiadomo nic dodać nic ująć) wszystkie ładnie wystartowały bez większych kłopotów - jedynie na biowinie jabłkowy coć długo kołował do startu - zajęło mu to z 4 dni i potrzebował zdecydowanie cieplejszego otoczenia.
A u mnie trójniak na aktywnych eurowinu nawet nie jęknął :(
Poczekałem tydzień i dolałem do cały czas pracującego nastawu na ANKA MOCNE i teraz już trzeci dzień dalej pracuje. Po dolaniu było ok 16 Blg.
BTW, zastanawiam się, czy jeszcze coś brać z eurowinu.

pozdrowienia
Marcin

P.S. Czy jest jakiś sposób żeby na maila dostawać info o odpowiedziach?
Jestes pewien, że dobrze uwodniłeś drożdże? Jeszcze chyba się nie spotkałam z narzekaniem na euro-win. :ysz:
ja również jestem zdziwiony - jak do tej pory nie było najmniejszych problemów?:niewiem:
Cytat:Wysłane przez highway
A u mnie trójniak na aktywnych eurowinu nawet nie jęknął :(
Poczekałem tydzień i dolałem do cały czas pracującego nastawu na ANKA MOCNE i teraz już trzeci dzień dalej pracuje. Po dolaniu było ok 16 Blg.
Chyba jednak jęknął skoro z ponad 30blg zjechał do 16blg.
Witam.

Dziś po południu wreszcie popełniłem swój pierwszy miodzik -trójniak - nastaw na 5 l. Miód pół na pół gryczany i wielokwiatowy. Powolutku sobie rusza (bulk na 1 min.), natomiast jedna rzecz mnie zdziwiła.

Otóż zmierzyłem blg i wynosi ono zaledwie 27, podczas gdy w trójniakach powinno być sporo więcej :-(. Jest to odczyt bez żadnych poprawek (czy w miodach nalezy brać jakieś poprawki na niecukry itp. ????). No i pytanie dodać trochę miodku do uzyskania blg pow. 30 ??? Teraz, czy może później ??

Pozdrawiam

MILBAS
Na 1 litr wchodzi ok. 1,4 kg miodu.Może do swojego trójniaczka wziąłeś ok.1,7 kg zamiast 1,7l ? I tu tkwi błąd?
O poprawkach w miodach poczytaj tu:
http://www.wino.org.pl/forum/showthread....8#pid13338
Pozdrawiam.
zgadza się że jest za mały Bailling, myślę że alekor ma rację, sam się tak pomyliłem za pierwszym razem, a miodu możesz spokojnie dodać, nie stanie się nic złego.
Co do ilości - jestem pewny swego, bo dolewając wody używałem tego samego naczynia, w którym dostałem miód. (a więc 1 część miodu + 2 częsci wody - objętościowo). Może miód jakiś nie taki :-( (znaczy się mniejsza zawarość cukru w cukrze :big: ).

A więc dosłodzę.

Dzięki
MILBAS

Ps. Dziś rano bulka sobie raźno co 5 sekund :1miejsce:
Dosłodzisz ale najlepiej po odfermentowaniu tego co już jest w nastawie . Jest to jedna z metod . Może nie najlepsza ale pozwala spać spokojnie i nie martwić się o zatrzymanie fermentacji .
Też tak myślałem, że jak bardzo wyraźnie zwolni - to wtedy dosładzam i małymi porcjami :big:. Póki pracuje raźno - nie kombinuję.

Dzięki.
i tak trzymać a wszystko będzie OK.