Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Przechowywanie DROŻDŻE IOC BAYANUS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:PRZECHOWYWANIE
Drożdże przechowywać w oryginalnym, nierozszczelnionym opakowaniu w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Przy dłuższym przechowywaniu temperatura nie powinna przekraczać 10°C

Mam pytanie czy w przechowywaniu można drożdże przechowywać w minusowej temperaturze lub w próżni ? czy ktoś tego próbował szczególnie chodzi mi o próżnie tylko nie wiem czy to ich ni zabije
moonjava pisał gdzieś, że przechowywał aktywne w lodówce i po 2 latach były ok :spoko:

A tak poza tym to ten temat powinieneś zamieścić w odpowiednim do niego miejscu :)
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś chodziło mi czy można w minusowej i czy można w próżni co do lokalizacji tematu to może masz racje ale ja tylko na tym podforum bywam Pozdrawiam Damian
Co do próżni, to moim zanim nie powinno być problemu, bo drożdże aktywne są tak jakby zahibernowane.

Ale po co Ci przechowywanie w próżni, skoro możesz w lodówce, czyżbyś niemiał lodówki w domu??? :big:
Cytat:Wysłane przez Wikingus
Mam pytanie czy w przechowywaniu można drożdże przechowywać w minusowej temperaturze lub w próżni ? czy ktoś tego próbował szczególnie chodzi mi o próżnie tylko nie wiem czy to ich ni zabije

Jeśli chodzi o minusowe temperatury to ja bym nie ryzykował.
Lodówka będzie bezpieczniejsza.

A próżnia.... nie wiem, ale baaaardzo mnie ciekawi w jaki sposób uzyskujesz warunki próżniowe :lol:
Cytat:Wysłane przez Mordimer

Jeśli chodzi o minusowe temperatury to ja bym nie ryzykował.
Lodówka będzie bezpieczniejsza.

A próżnia.... nie wiem, ale baaaardzo mnie ciekawi w jaki sposób uzyskujesz warunki próżniowe :lol:

próżnia nie stanowi problemu jest wiele pojemników próżniowych to z ręczną to z elektryczna pompą a jak się już takowe ma to czemu maja stać puste a i wilgoci wtedy nie będzie i w ogóle innych czynników tylko nie wiem czy to źle nie podziała na drożdże
Mordimer, są dostępne na rynku naczynia/sprzęt kuchenny do przechowywania w próżni :)
Cytat:Wysłane przez Mordimer
próżnia.... nie wiem, ale baaaardzo mnie ciekawi w jaki sposób uzyskujesz warunki próżniowe :lol:
Witaj, Mordi,..
Wystarczy solidna beczka i odwrotnie działająca pompka od roweru..:diabelek::diabelek::lol:
edit: To do Wikingusa,:diabelek:
Cytat:Wysłane przez winorobek
naczynia/sprzęt kuchenny do przechowywania w próżni :)

Są. Właśnie się dokształciłem kuchennie i znalazłem na sieci takowe utensylia.
Interesujące, choć nie wydaje mi się, żeby były specjalnie przydatne przy przechowywaniu drożdżaków. Lodówa IMHO je lepiej zabezpieczy.
BTW... "próżnia" w tych pojemnikach jest mocno ukoloryzowana. W takim pudełeczku to można co najwyżej jakieś marne podciśnienie wytworzyć :D
[quote]
PRZECHOWYWANIE
Drożdże przechowywać w oryginalnym, nierozszczelnionym opakowaniu w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Przy dłuższym przechowywaniu temperatura nie powinna przekraczać 10°C

Witaj,Wikingus, tak ,jak wyżej - jest prawidłowo, przeciętna temperatura w lodówce wynosi od +4C - +7C..
W próżni nie ma sensu.
Pozdrawiam.
Cytat:BTW... "próżnia" w tych pojemnikach jest mocno ukoloryzowana. W takim pudełeczku to można co najwyżej jakieś marne podciśnienie wytworzyć :D

no fakt ale zależy w których te z telezakupów mango na pewno :] jaka wytworzysz próżnie to zależy głównie od pompy a w tamtych naczyniach nie są za specjalne :] ja posiadam trochę lepsze zeptera fakt że może idealnej próżni zgodnej z definicjami tam niema ale jest bardzo bliska i myślę że na pewno powyżej 95 %

dla przykładu definicja jednostki natężenia prądu

Amper jest natężeniem prądu elektrycznego nie zmieniającego się , który płynąc w dwóch równoległych , prostoliniowych nieskończenie długich przewodach o przekroju kołowym znikomo małym, umieszczonych w próżni w odległości 1m od siebie , wywołałby między tymi przewodami siłę równą 2 x 10 E( -7) Niutona na każdy metr długości.

Dla przykładu jaki miernik spełnia takie wymogi dostępny w sklepie ?? :) lub jaki zasilacz?? Na upartego nigdy nie zrobi się idealnie ale bardzo blisko czemu nie ?? :]
Dalej nie rozumie, po co się bawić z próżnią skoro można w lodówce???
Wikingus, masz lodówke w domu???
[quote]
Amper.[..] w przewodach o przekroju kołowym znikomo małym..
Pozwolę sobie zauważyć, iż w/g tej definicji.... prąd by WCALE nie płynął - coś nie tak..(!)
Lepiej użyć lodówki..
Pozdrawiam. Edit: Definicja z "Wikipedii", którą Przytoczyłeś zalicza się do teorii. Nie ma ona NIC wspólnego z np. prawem Ohma. A poza tym powinniśmy mówić o Winie.
[quote]
BTW... "próżnia" ..
pewno powyżej 95 %
Pierwsze słyszę, że próżnię .. mierzy się w ...% (procentach) (!)
Pozdrawiam.
Cytat:Wysłane przez Gandalf
[quote]
Amper.[..] w przewodach o przekroju kołowym znikomo małym..
Pozwolę sobie zauważyć, iż w/g tej definicji.... prąd by WCALE nie płynął - coś nie tak..(!)
Lepiej użyć lodówki..
Pozdrawiam. Edit: Definicja z "Wikipedii", którą Przytoczyłeś zalicza się do teorii. Nie ma ona NIC wspólnego z np. prawem Ohma. A poza tym powinniśmy mówić o Winie.

To był przykład i jeżeli chodzi o tą definicje to nie jest z "wikipedi" ale jest to definicja podawana w szkołach i może wydaje się że to niemożliwe tak jest ale to był przykład że czasami niemożliwe jest stworzenie warunków idealnych " takich z definicji" a co do tego czy mam lodówkę w domu odp:
mam całą zapchaną i jak mieszka 3 rodziny w jednym domu z jedną lodówką trudno przegadać komuś o miejsce na drożdże każdy ma minę co najmniej jak bym mu wojnę wypowiadał :ysz:

a powracajac do tematu czy próżnia nie zabije mi drożdżaków ??
1)Tzw. wysoka próżnia zabije.
2)"Wikipedia" jest na samej górze niniejszej strony - Ta definicja tam jest, jak najbardziej, wystarczy kliknąć.
Pozdrawiam.
Wody drożdże aktywne w sobie nie mają, nie wiem jak z powietrzem, bo jeśli mają jakieś śladowe ilości, to nie wiem czy nie zostaną rozerwane podczas wysysania powietrza :niewiem:
Ta dyskusja nie ma sensu. Idę się ochłodzić (nie w lodówce)..
Pozdrawiam..
czy nie zostaną rozerwane podczas wysysania powietrza :niewiem:

Zapewne spore nadciśnienie jak i pociśnienie zaszkodziłoby drożdżom ( błony komórkowe też mają swoją wytrzymałość ),
ale nie sądzę, aby takie pudełeczko z pompeczką wywarło na nich jakieś wrażenie. Mogą co najwyżej popękać... ze śmiechu :lol:
a co tam zaryzykuje jak padną to się z wami podziele na pszyszłość :] dzięki za pomoc a co do definicji tego ampera to co się dziwić że jest na wikipedii przecież to definicja :]
a co tam zaryzykuje jak padną to się z wami podziele na pszyszłość :] dzięki za pomoc a co do definicji tego ampera to co się dziwić że jest na wikipedii przecież to definicja :]
Zgadzam się z Tobą, całkowicie,:diabelek:
Zapomniałem na śmierć, ..że..uczyłem FIZYKI w szkole ze dwa lata temu... A już o prądzie, to dokładnie..:diabelek:
Zyczę Ci Wikingus udanych win...
Pozdrowionka.
O ile drozdże aktywne nie były zawilgocone (najlepiej nie otwierane) to można nawet w zamrażarce.
W pojemniku "prożniowym"? - też można, tylko po co?
Wody drożdże aktywne w sobie nie mają,

Hmmmmm...... :"Wody drożdże aktywne dużo w sobie nie mają" - tak by było słuszniej. ;)