Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Co zrobic jak wino wieloowocowe wyszlo za slodkie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mama pytanie: co zrobic jak wino wieloowocowe wyszlo za slodkie?
Bardzo prosze o pomoc!

Czy mozna dolac wody i drozdzy? Mialo by to na celu "rozcienczenie cukru i alkoholu". Czy drozdze znow by rozpoczely proces fermentacji i "zamienily" nadmiar cukru na alkohol?

Bede wdzieczny za pomoc.
Napisz jakie były proporcje nastawu. Masz cukromierz?
No zależy jakie to jest mocne... jak masz dużo % to zbytnie rozcieńczenie może popsuć smak, a małe nie obniżyć wystarczająco mocy i ciężko będzie ruszyć z fermentacją. No ale może więksi fachowcy coś mądrego wymyslą.
A nie szybciej znajdziesz odpowiedzi przez wyszukiwarke? :chytry:

Np. tak, tak lub tak.

Bo ten problem był poruszany. I to nie raz.

arek
Cytat:Wysłane przez emto
Napisz jakie były proporcje nastawu. Masz cukromierz?

niestety nie mam cukromierzu
a wino bylo robione "na oko" i wyszlo BARDZO SLODKIE
W takim razie poczytaj to co Ci zlinkował Moonjava. Ja nic Ci nie mogę pomóc nie znając proporcji nastawu. Można dolać wody, ale wtedy możesz za bardzo rozcieńczyć wino i zmniejszyć znacznie poziom alkoholu. Nie znając % wina nie powiem czy restart ma sens. Możesz też skupażować z wytrawnym. Twój wybór i Twoja decyzja.
Razcieńczając samą wodą jest niebezpieczeństwo, że wino zrobi się wodniste, puste w smaku (będzie za mało moszczu/soku w stosunku do wody). Z restartem może być probelm, ponieważ zapewne Twój nastaw ma już jakieś procenty - w takim środowisku drożdżom trudniej ruszyć.

Ale to tylko gdybanie, ponieważ trudno cokolwiek doradzić nie znając parametrów Twojego wina.

Pozdrawiam
MILBAS
No już masz dobrą podpowiedź. Zrobić wytrawne i kupaż, chyba najsensowniejsze... nastaw np ryż.
Mam ten sam problem i właśnie nastawiam ryż. A miałem nadzieję na niedługie spożycie, no cóż co się odwlecze to się nie wypije.
Bardzo dziekuje za odpowiedzi!
Poczytalem odpowiedzi :ksiazka: i chyba nastawie wino wytrawne i potem to wszystko zmieszam.
Super forum i forumowicze!
:pijemy: