Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Rola wody w nastawie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Mam pytanie można powiedzieć natury podstawowej.
Chodzi mi o rolę wody w nastawie. Wydawoło mi sie , że wodę dodeję się do nastawu żeby rozcieńczyć zbyt wysoką zawartość kwasów owocowych ( np.wino z porzeczki )
Spotyka się jednak przepisy w których zaleca się dodanie wody do otrzymanego soku i doprawienie go kwaskiem cytrynowym.
Bendę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie tej kwestii.
Pozdrawiam
Bugi
Rolą wody jest rozcieńczenie - nie koniecznie kwasów - także ekstraktu. taka np. Dzika róża, czy głóg jest owocem zawierajacym mało wody, za to ekstraktu bardzo duzo - wino zrobione bez wody lub z jej niewielkim dodatkiem byłoby nie do wypicia. Już wino z DR zrobione z 5 kg owocow na 10 l wina jest ciężko wypic jako wytrawne - nawet po 3 latach dojrzewania.
Dzięki za odpowiedż
Jak z niej wynika dodatek wody jest sprawą dosydż ważną i rozumiem, że należy się trzymać sprawdzonych przepisów
Pozdrawiam Bugi
Dobrze rozumiesz. Woda jest bardzo (a nie dosyć ważną sprawa. Woda powinna być wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń stałych, oraz innych mogących przeszkodzić w prawidłowej fermentacji.
A tak w ogole to lepsza jest sredniej jakosci (nie warszawska) kranowa czy deszczowka?
Czy ktos probowal deszczowke (wiem, ze soli mineralnych w niej nie ma...).