Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: UPRAWA - SZCZEPIENIE (jak to zrobić)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam winiarzy
Szukam pomocy , gdyż chciałem zaszczepić  na starym krzaku  20 -letnim  odmiany Alwood   , nową odmianę   Rondo  lub Dorsę.
Grubość pnia  odmiany starej jest około 6 cm. Zpnia wychodzą  jednoroczne łozy grubości ołówka i grubsze . Kiedy  i jak to wykonac aby wykorzystać  stare  winorośle do zaszczepienia nową odmianą    
pozdrowienia z Podkarpacia
Jest to możliwe (choć dość trudne mi się nie udaje), kol Jeż to dość dobrze przećwiczył.
Sęk w tym, że trzeba by to szczepić nisko tak abyś miał możliwość okopać miejsce szczepienia na zimę, inaczej spore ryzyko że przemarznie.

POZDR K
no super ale kiedy to można zrobić i jak
Ja nie mam nic do powiedzenia istotnego co by Ci pomogło, jak napisałem mi się to nie udaje. Jeża poprosiłem już żeby tu zajrzał ale chyba gdzieś wyjechał w teren :)
Cierpliwości - nie jutro ani nawet za 2 miesiące więc jest kupa czasu.

POZDR K
Cytat:Wysłane przez jan200
no super ale kiedy to można zrobić i jak

Wiosną. Dokładny termin to niestety jest płynną sprawą w zależności jak chcesz to robić i od pogody w danym roku. A tu jest kilka metod. Ja bym Ci radził spróbować szczepienie w korzeń wczesną wiosną zdrewniałym zrazem w rozszczep. Później to należy przysypać torfem i okryć wszystko czarną folią. No ale to nie jest temat na jeden topic może raczej na małą broszurkę. Kilka udanych szczepień możesz znaleźć na http://www.winogrona.org.

Heniek
Dzięki za informacje ale czy zasada szczepienia to znaczy czerwona podkładka na czerwoną łozę , czy może byc czerwona podkładka na zieloną łozę
Kolor chyba nie ma tak wielkiego znaczenia , natomiast rozbieżność genetyczna starego krzewu i odmian zaszczepianych pewnie ma. Próbowałem już kilka razy szczepić na Isabelli Kodriankę , Rondo....i niestety bez powodzenia. Głównym problemem jest zbyt niska temperatura wiosną uniemożliwiająca szybkie wytworzenie kallusa i zrośnięcie się podkładki ze zrazem , nim ten ostatni zdąży wyschnąć. Wymarzona pogoda , to ciepło i wilgotno , niestety przeważnie jest albo ciepło albo wilgotno :glowa_w_mur: Można spróbować ogrzewać miejsce szczepienia za pomocą skonstruowanych przez siebie "wynalazków" , jednak to wymaga trochę zachodu. W przyszłym roku będę próbował okulizacji , ponoć efekty są lepsze.

pozdrawiam

Kuba
Witam.
Ogrzać miejsce szczepienia można konstruując mały inspekt nad nim. Trzeba umieścić nad krzakiem coś w rodzaju szklanej klatki i obłożyć obornikiem, zarówno od wewnątrz jak i od środka. Najwięcej ciepła daje obornik koński.
Pozdrawiam, wisienka.
Cytat:Wysłane przez jan200
Dzięki za informacje ale czy zasada szczepienia to znaczy czerwona podkładka na czerwoną łozę , czy może byc czerwona podkładka na zieloną łozę

Są wszystkie wersje dozwolone zdrewniałym w zdrewniałe (podejrzewam że to to nazywasz czerwonym w czerwone) zdrewniałym w zielone, zielonym w zdrewniałe (tu nie miałem jakichś specjalnych efektów) i zielonym w zielone, byle byłoby zachowanych parę zasad. Dobry styk przez cięcie ostrym nożem, dobre obwiązanie, ściśnięcie taśmą do szczepienia. Przygotowanie zrazów zdrewniałych do szczepienia - trzeba je wymoczyć i pobudzić do życia. No i tak jak już popprzednicy pisali temperatura do zrastania musi być powyżej 20 oC Dlatego doradzam szczepienie w szyjkę korzenia i czarną folię bo dzięki temu temperatury w miejscu szczepienia są wysokie nawet dość chłodną wiosną.

Heniek
Pomyślałem że trochę odkopię temat bo mało o szczepieniu piszemy.

A że natknąłem się na taki filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=iWs48z-UPkQ

Trochę trąci "Ivoną" ale nie to jest tu najważniejsze.

Mam zamiar na starej labrusce wypróbować ten sposób ZIELONE OD ZIELONEGO.

Pytanie czy ktoś już wcześniej robił takie "zielone" przeszczepy a chce się podzielić doświadczeniem? :)
Pytanie czy folie która jest na filmie można zastąpić stretch'em?

(Niestety moje ostatnie szczepienie drewno do drewna się nie powiodło(na tym samym krzewie), tak więc oszczędzając jeszcze rok chcę tego spróbować i trochę zrelacjonować ;) )
Na winoroślach się nie znam ale jeżeli w przypadku szczepień/okulizacji drzewek owocowych miejsce szczepienia/okulizacji musi być obwiązane szczelnie żeby zachowane zostało parowanie to streczem takiej szczelności nie uzyskasz.
Spróbuj okulizacji - naciąć trzeba kieszeń i do niej włożyć cienko ścięte oczko, obwiązać szczelnie tasiemką foliową, taką tasiemkę z lepszej jakości woreczka na kanapki uzyskasz. W przypadku drzewek potrzebna jest do przyjęcia w czasie wegetacji miazga, na przełomie lipca i sierpnia.

Zibi

(09-05-2016, 15:46)Gabi napisał(a): [ -> ]Na winoroślach się nie znam ale jeżeli w przypadku szczepień/okulizacji drzewek owocowych miejsce szczepienia/okulizacji musi być obwiązane szczelnie żeby zachowane zostało parowanie to streczem takiej szczelności nie uzyskasz.
Spróbuj okulizacji - naciąć trzeba kieszeń i do niej włożyć cienko ścięte oczko, obwiązać szczelnie tasiemką foliową, taką tasiemkę z lepszej jakości woreczka na kanapki uzyskasz. W przypadku drzewek potrzebna jest do przyjęcia w czasie wegetacji miazga, na przełomie lipca i sierpnia.

Drzewka owocowe szczepimy wczesna wiosna zanim ruszy wegetacja. Miejsce szczepienia smarujemy maścią ogrodnicza i owijamy rafia lub cienka folia.
Zgadza się jednak w tym roku już takiego szczepienia nie powtórzy przez nałożenie kawałka drewna.
W przypadku okulizacji przez ścięcie oczka i włożenie go do kieszonki lub pod skórkę potrzebna jest miazga letnia i szczelność.

Zibi

(09-05-2016, 16:09)Gabi napisał(a): [ -> ]
(09-05-2016, 15:55)Zibi napisał(a): [ -> ]Drzewka owocowe szczepimy wczesna wiosna zanim ruszy wegetacja. Miejsce szczepienia smarujemy maścią ogrodnicza i owijamy rafia lub cienka folia.

Zgadza się jednak w tym roku już takiego szczepienia nie powtórzy przez nałożenie kawałka drewna.
W przypadku okulizacji przez ścięcie oczka i włożenie go do kieszonki lub pod skórkę potrzebna jest miazga letnia i szczelność.
Oczywiscie..
Gabi i Zibi, po co te cytaty?
Na dole strony jest "szybka odpowiedź".
Dużo na temat szczepienia można znaleźć na bratnim forum http://www.winogrona.org/forum/uprawa/sz...ml#p177263