Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kolor butelki- jaki ma wpływ na wino?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

jak czytałem w książce wina białe przeważnie trzyma się w białych butelkach. Ja niestety mam zielone, więc troche nie na ręke i jest kupować butleki brązowe..

Jaki miałby wpływ zielona butelka na białe wino(wemut)?

Czy trzeba trzymać w brązowych...?:sloik:
Witam
Ja butelki posiadam tylko z odzysku, i nie sugeruje się za bardzo kolorem. Natomiast brązowe butelki są w winach rzadko stosowane raczej zielone i białe. Przy winach białych ich delikatny kolor jest lepiej widoczny w białych butelkach, zaś wina czerwone są raczej pakowane w zielone szkło. Kiedyś stosowano a częściowo nadal się stosuje zielone butelki w celu zabezpieczenia wina przed negatywnym wpływem światła, ale wino raczej trzyma się w ciemnej piwnicy i tu kolor butelek jest mało istotny.

PS Witam nowego kolegę z okolic Łodzi, może dołączysz do naszego grona przy kolejnym Zlocie w Łodzi, serdecznie zapraszamy.
Na 100% było to na forum. :) Jest też na SM - http://old.wino.org.pl/frames/butelkowanie.htm

arek
Jedynie biale wina mozna ( ale nie musi sie) przechowywac w butelkach przezroczystych, bo te na ogol nie zmieniaja koloru. Wina czerwone z uplywem czasu pod wplywem swiatla lekko brazowieja. A czy szklo zielone, czy brazowe - nie ma wiekszego znaczenia.