Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Roczne wino z DR o zapachu... maggi :(
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Ostatnio dokonałem 3 obciągu wina z DR. Wino klarowne, dobre, mocne, ale ma zapach maggi. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Nie doszło napewno do żadnego zakażenia niczym, ani nie przebywało w żadnym innym podejrzanym towarzystwie. Po 2 obciągu było nieklarowne ale tego zapachu nie miało.
Kurde, zapowiadało się wzorcowe winko a tu dupa. Nie wiem czy nie jest za bardzo ekstraktywne.
ciekawe, bo moje po pierwszym obciagu jest niemal super klarowne
Też zauważyłem , że niektóre wina mają zapach lubczyku (maggi).
Może mają jakieś działanie miłosne.:chytry:
Zapach kojarzący się z maggi to efekt dużej ekstraktywności.

Zapach będzie szczególnie intensywny gdy do fermentacji zostanie użyta rosa rugosa. Świeżo zerwana pachnie przepięknie żywicą świerkową ale po jakimś czasie właśnie maggi, chociaż mi bardziej przypomina mocny koncentrat pomidorowy.

Suszoną rosę rugosę przechowywałem szczelnie zamkniętą przez 1 rok. Otworzyłem, sztachnąłem się, a tu maggi tak intensywna, że można by zupę przyprawiać:hahaha:.

Wina z tej rugosy jeszcze nie zrobiłem, brak mocy przerobowych:uff:. Może tej zimy się uda.
Ja wylałem własnie dwa nastawy z DR caniny i oba pachną maggi. Mam pytanie, czy to minie i czy można temu jakoś zapobiegać, bo oczywiście nie jest to zapach pożądany.
Zupy należy spożywać w odległości min. 5 metrów od nastawów z DR i kłopotu nie będzie :)

Mnie na szczęście to nieszczęście ominęło.

Weźcie na pocieszenie, że mogliście wylądować gorzej np. z zapachem musztardy :), a maga może się z czasem ulotni?
Aziz, jeśli rzeczywiście wylałeś te nastawy to już po kłopocie :glowa_w_mur:.

Jeśli jednak tylko je z l a ł e ś a może nawet ś c i ą g n ą ł e ś znad osadu to prośba - nic z nimi nie rób oprócz następnych ściągań znad osadu.

Co trzy miesiące zdaj nam relacje czy i jak zmienia się zapach maggi. Jeśli nie będzie zanikał to zawsze można wykonać kupażyk z jakimś innym winem marnym co do ekstraktu.
ja tez nastawy z dr WYLEWAM. .... na durszlak. Pierwszy obciąg dr tak właśnie wygląda, że się go wylewa, a nie ściąga znad osadu. :podstep: