Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Tarnina suszona
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak w temacie chciałbym popełnić winko z tarniny ale mogę mieć tylko suszoną czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy z suszu tarniny warto robić wino a jeśli tak to jakie proporcje na 10l balon
z góry będę bardzo wdzięczny za odpowiedź:glupek:

EDIT: poprawione polskie znaki
BTW nienawidzę ich używać pisząc cokolwiek na komputerze :tancze:
1 kg suszonej to równowartość ok. 3 kg świeżej.
Proporcje - poszukaj sobie - podręcznik wyrobu wina/przepisy szczegółowe.
Jakby Ci się jednak nie chciało to około 1-1.5 kg suszonej na 10 l balon wystarczy
Tutaj jest wątek o winie z tarniny więc zakładanie nowego jakby niezbyt zasadne było.
EDIT - w klawiaturach występuje prawy ALT. Zacznij używać. Proszę.
Bardzo przepraszam ale jakoś nie doczytałem czy z suszonej ktoś robił a w dziale suszone owoce to królują rodzynki :glupek:
Skoro nikt nie robił, to będziesz prekursorem. Przelicznik podałem wyżej. Adaptujesz przepis ze świeżej i po sprawie. Gdybym ja to nastawiał to bym przelicznik zmodyfikował w górę i zamiast 1-1.5 kg użył bym 1.5-2 kg na 10 l.
Też o tym myślałem i przepis z głównej strony mógłby być ok przy suszonej gotowanie mogło by się przydać ale najpierw spróbuje jak taka tarnina smakuje o tej porze roku trochę tarniny powinno być jeszcze na krzakach tylko w wieliczce mieszkam od niecałego roku i ni w ząb gdzie tu tarnina rosnie:niewiem:
Skoro jej nie masz to Twoje szanse są mizerne ponieważ w br. tarnina obrodziła bardzo słabo. W zasadzie to nie obrodziła poza nielicznymi wyjątkami (w Bieszczadach ponoć była). Odpuść więc raczej i ryż, kompoty, soczki kartonikowe, kiwi itp "zagoń" do roboty.
:chytry: albo piwo ...
malutkie nieporozumienie tarninę suszoną kupłem na KLEPARZU w KrK a o mrożonej prosto z krzaka myślałem a kiwiowe ryzowe bananowe gronowe hibiskusowe oraz 2 miody juz sie robia :lol: a zapomnialem jeszcze o winie z pszenicy :glupek:
Jakie dałeś w końcu proporcje i co Ci z tego wyszło?