Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jak zobojętnić pirosiarczyn?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
NO niestety, sypnęło mi się od serca.... po prostu za dużo pirosiarczynu. Winko trochę zasmierdziało... Jak to zobojętnic? Może po prostu przewietrzyc? Na 20 litrów młodego wina dałem jakies 6 g pirosiarczanu.

Pozdrawiam
Romek
O rany, dales jakies 5 razy za duzo. Napowietrz ile sie da, jak nie pomoze, mozesz dodac (odrobine!!!!!!!!!!!!!) wody utlenionej, to jony siarczynowe zmienia sie w siarczanowe. Smierdziec przestanie, ale zeby to specjalnie zdrowe bylo tez nie mozna powiedziec. Ja bym na Twoim miejscu zostawila je w spokoju, po czym zrobila co najmniej drugie tyle nastepnego wina i wymieszala oba.:) Wtedy nie powinno byc zadnych klopotow.
Chyba będę używał tego wina do zatrzymania fermentacji inych nastawów... wystraczy dolac odrobinę i załatwione :-)
A tak nawiasem to ile się powinno dodac?
Czy ma znaczenie w jakiej fazie dodajemy i przerywamy fermentację, np czy winko ma 12% czy 15%?
Czy ilosc zależy od surowca bądź rodzaju winka?
Od wrazliwosci bakterii. Jak chcesz byc pewien, ze bedziesz mial swiety spokoj, to daj jakies 5g SO2/100l czyli ok 1g pirosiarczynu na 10l. Zwykle wystarcza troche mniej, ale jak sie nie ma mozliwosci analizy w domu, to chyba lepiej byc pewnym, ze sie te wszystkie bakterie wytluklo za jednym zamachem.
Cytat:Originally posted by Aga
... ale jak sie nie ma mozliwosci analizy w domu, to chyba lepiej byc pewnym, ze sie te wszystkie bakterie wytluklo za jednym zamachem.

A jak sie robi taka analize? Mikroskop czy jakies odczynniki?
Originally posted by Aga :
... ale jak sie nie ma mozliwosci analizy w domu, to chyba lepiej byc pewnym, ze sie te wszystkie bakterie wytluklo za jednym zamachem...

A jak sie robi taka analize? Mikroskop czy jakies odczynniki?
Zawartosc So2 sprawdza sie przez miareczkowanie roztworem jodu. Chyba Zigmunto kiedys obszerniej to tlumaczyl. Bo liczenie i rozpoznawanie bakterii pod mikroskopem wymaga duzo wiekszej wprawy.