Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: BLG i Piana
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

1) Nastawiłem trójniaczka 9 dni temu, ładnie fermentuje i mam już 17 BLG - czy to dobry wynik po 9 dniach?

2) Dzisiaj w 9 dniu pojawiła się obfita piana o grubości 2 cm. Mam teraz pytanie, czy piana nie będzie przeszkadzać fermentacji? czy to coś złęgo? a może sama zniknie? Czytałem gdzieś kiedyś aby fermentować tak długo jak długo utrzymuje się piana...

marek
Jakie miales startowe BLG?, piana jest wynikiem fermentacji
Startowe miałem mniej więcej 36 - jak dla trójniaka wydaje mi się, że było ok. Mniej więcej poniwarz musiałem rozcieńczyc miód z wodą pół na pół bo miałem skalę tylko do 20. Rozcieńczyłem, zmierzyłem i pomnożyłem x2 :)
bardzo dobry wynik, ja blg 17 mam po 9 tygodniach....
Oj, a w moich trójniaczkach piana się nie pokazuje w ogóle.
Cytat:Wysłane przez Iceberg
bardzo dobry wynik, ja blg 17 mam po 9 tygodniach....

Wydaje mi się, że tak szybko mi poszło, ponieważ MD trzymałem 4 dni sukcesywnie dolewając do niej rozcieńczoną brzeczkę. Drożdże zahartowały się i w sumie miałem 1 L MD. Po wlaniu, już po kilku godzinach rurka prawie wyskoczyła z korka :) Teraz mam bulgotanie mniej więcej co 6 sek i powoli maleje...

Mam tylko nadziej, ze ta piana zniknie kiedyś...czyli przed pierwszym obciągiem
Wszystko jest OK i nie ma co się martwić na zapas. Piana z czasem sama zniknie.:big:
Cytat:Wysłane przez kalinowa11111
Wszystko jest OK i nie ma co się martwić na zapas. Piana z czasem sama zniknie.:big:

No to będę spać spokojnie :)