Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Konkurs Win Gronowych, V ZGŚ 19 kwietnia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie win gronowych, który odbędzie się podczas zlotu górnośląskiego 19 kwietnia.
Do konkursu dopuszczone zostaną wina gronowe jak i wina z winogron. Konkurs jest ogólnodostępny.
Dla zwycięzcy konkursu przewidziana jest nagroda, dla najlepszych win okolicznościowe dyplomy.

Wina należy dostarczych wstandardowych białych lub zielonych butelkach 0.7 lub 0.75ltr

Osoby zainteresowane przysłaniem swoich wyrobów proszę o kontakt PW.
Prosimy pamiętać o właściwym opisaniu konkursowych trunków:
- nazwa wina
- imię i nazwisko wytwórcy lub nazwa piwnicy
- rocznik wina
- zawartość cukru: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie.

Uczestnik konkursu może wystawić do trzech win.
A gdzie dokładnie odbedzie sie ten konkurs bo jestem zainteresowany wzieciem udziału ?- ( jestem nowicjuszem na forum a winka robie od 6 lat)
i jeszcze jedno czy winobiałe z wytraconym kamieniem winnym moze wziac udział , a czerwone z wytrąconym osadem garbnikowym?
Zrób dekantacje i będzie cycuś
No, musiałbyś zdekantować...
W punktacji którą będziemy stosować odejmuje się punkty za nieklarowność. A w transporcie osad się zbełta...

pzdr
mcb
A czy bedzie możliwoścz dekantacji na miejscu?
Ponieważ bedę w trasie od 18.04 i nie bede miał kiedy tego zrobic a 17.04 chyba nie wchodzi w gre bo wino bedzie już za bardzo utlenione . I jeszcze jedno czy kamień winnyw białym winie także uważacie za wade mimo ze winko jest- kryształ?
Jeśli nie ma wyjścia, to zdekantujesz je na miejscu.
Co do kamienia - w winie żadne inkluzje nie są dobrze widziane. ;)
Kamień winny w białych winach nie jest uważany za wadę. Podobnie osad w starych winach czerwonych. W tych ostatnich jednak wymagana jest dekantacja. Po podróży dekantacja wytrzęsionych flaszeczek będzie zupełnie niemożliwa. Jedyne wyjście to zdekantować teraz, albo wysłać pocztą i dekantować, po odpowiednim odstaniu, tuż przed konkursem. To drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, ze wino bezpośrednio po podróży ma znacznie naruszoną równowagę - bez kilkudniowego co najmniej odpoczynku jest znacznie gorsze, niż "normalnie".
To, co pisze wyżej, to żadne domysły - to dość powszechnie znane fakty.
Potwierdzam.Wina pite w Mierzęcinie w dniu przyjazdu smakowały po jednodniowym nawet odstaniu zupełnie inaczej - czyt. lepiej
Wszystko się zgadza. Ale cały zlot jest kilkugodzinny niestety.
Wino Dutcha będzie ostrożnie nalane do kieliszków sędziów. Czyli zostanie potraktowane, jak wszystkie pozostałe trunki, które również będą "z drogi". Pozostałą zawartość butelki zdekantuje się przed podaniem na stół.

Tak z ciekawości: Dutch, ile lat ma to wino?
Jarek, jasne że konkursy zlotowe mają swoje ograniczenia, nie da się stworzyć warunków idealnych. Ja mówię tylko o tym, że wino jeżdżące kilkaset kilometrów w bagażniku, degustowane zaraz po podróży będzie dużo gorsze, niż to samo wino wysłane wcześniej pocztą, po kilkudniowym odpoczynku. Im wino lepsze, tym różnica większa.
Z ciekawości: planujecie jedną kategorę, czy też jakiś podział?
Cytat:Wysłane przez MaciejZ ciekawości: planujecie jedną kategorę, czy też jakiś podział?

Póki co mam deklaracje wysłania/przywiezienia na zlot dla ok. 10 butelek - przy tej ilości kategoryzacja jest raczej bez sensu. Ale marzyło by się nam:) Zobaczymy w dniu konkursu.

PS. W dalszym ciągu istnieje możliwość wysłania butelki na konkurs - czekam na kontakt zainteresowanych osób. Należy pamiętać że butelka może zwiedzać pocztowo nasz cudny kraj tydzień, dwa, trzy:-)
Cytat:Wysłane przez mcb Póki co mam deklaracje wysłania/przywiezienia na zlot dla ok. 10 butelek - przy tej ilości kategoryzacja jest raczej bez sensu.
Jasssssne. Jeśli nie będzie kategorii, to szczerze radzę bardzo starannie i nieprzypadkowo dobrać kolejność serwowania trunków. Ostatnio na zlocie w Poznaniu miałem niepowtarzalną okazję degustacji zupełnie niezłego czerwonego, ekstraktywnego wytrawnego wina po kilku słodkich: malinowym, wisience, czarnym bzie z miodem. Nawet nie to, żeby było obrzydliwe. Nie smakowało w ogóle niczym.
W takim razie zdekantuje w domu przed samym przyjazdem ,
tylko czy mam spowrotem korkowac wino i zakładac kapturek dla estetyki, mimo iż butelki nie beda w pełni napełnione ?
Nie ma potrzeby.
Naklej tylko ładną etykietkę - jest też konkurs etykietkowy:)

Pzdr
McB
Cytat:Wysłane przez Maciej
Jeśli nie będzie kategorii, to szczerze radzę bardzo starannie i nieprzypadkowo dobrać kolejność serwowania trunków.
Tak, wiadomo.
Potwierdzam otrzymanie dwu pierwszych win. Wygląda na to że tym razem poczta spisała się na medal...
Czekam na przesyłki od osób które pobrały moje dane adresowe.
To już chyba ostatni moment by wysłać wino na konkursową batalię - do czego gorąco namawiam. Dla niezdecydowanych w ramach dopingu pierwsza nagroda:
Ninejszym ogłaszam wyniki konkursu win gronowych przeprowadzonego 19 kwietnia 2008 na V ZGŚ:

Miejsce 1 Wino z winogron 2004 słodkie - Aleko Ristowski/Alekor - 90 pkt
Miejsce 2 Milena Bianca 2007 wytrawne - Leszek Książek/Dutch - 75.83 pkt
Miejsce 3 Milena 2007 wytrawne - Leszek Książek/Dutch - 75 pkt
Miejsce 4 Wino gronowe 2007 wytrawne - Aleko Ristowski/Alekor
Miejsce 5 Muscat Odeskij Seyval Blanc 2007 wytrawne - Mieczysław Węgrzyk/Misza
Miejsce 6 Jutrzenka, Sibera 2007 wytrawne - Mieczysław Węgrzyk/Misza
Miejsce 7 Jutrzenka 2007 słodkie - Mieczysław Węgrzyk/Misza
Miejsce 8 Bianca Cuvee 2007 wytrawne - Henryk Nieużyła/Hajnel
Miejsce 9 Wino z winogron 2007 słodkie - Tomasz Kajtoch/txk

Gratuluję zwycięzcy, nagroda zostanie wysłana pocztą.
Jako czlonek komisji owego konkursu, pozwole sobie nadmienic, ze idea konkursu win gronowych warta jest kontunuacji na nastepnych zlotach. Mam nadzieje, ze tegoroczne wysokie noty/nagrody zachęcą w przyszlosci kolegow do wystawiania swoich win. Wielkie podziękowania dla organizatorów i równie wielkie gratulacje dla uczestników.:1miejsce:
Mam nadzieje ze za rok pokłócimy się z kolegami przy ocenianiu ;)

pozdrawiam
Dziękuję serdecznie za wyróżnienie i pozdrawiam.