Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Winogronowe - BIAŁE WINOGRONA (W miazdze czy sam sok?)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hejaheja!
Naczytałem się na stronce i forum o winach winogronowych, aż mi się kręci we łbie. I poza wszelkimi innymi logicznościami, jedna rzecz nie daje mi spokoju - czy mogę fermentować białe winogrona w miazdze? Bo kilku Guru naszego forum mówi, że wtedy miazga łatwo się utlenia i szkodzi to nastawowi. Tymczasem w przepisie na stronce i kilku sążnistych wątkach na forum nic o tym nie słychać. Mogę więc spokojnie fermentować miazdze, czy nie? Będę wdzięczny za wyjasnienie tej kwestii.
Arti
Wina białe w przeważającej większości fermentuje się sam sok.
Robi się tak, aby zachować delikatne i ulotne aromaty. Kontakt ze skórką i pestkami zwiększa ilość garbników (cierpkość wina) oraz wyciąga barwniki ze skórek. W winie białym ani na jednym ani na drugim nam nie zależy.
Również fermentację prowadzi się na specyficznych drożdżach i w niższych temperaturach niż dla win czerwonych.
Jeśli chcesz zmieć smaczne białe wino, fermentuj już odciśnięty sam sok. Wszystko należy robić z minimalnym kontaktem z powietrzem + siarkowanie miazgi. Dzięki temu wino będzie miało nie tylko piękny delikatnie zielonkawy kolor ale również odpowiedni smak i aromat!
Zgadzam się z Wesołym - fermentacja w miazdze białych winogron to profanacja. Dodam tylko, że do białych winogron warto zastosować pektopol - niesamowicie ułatwia prace i zwiększa wydajność moszczu, a jak masz prase to już wogóle nie ma o czym gadać.
Pzdr
Nie fermentuj w miazdze. Ja robie moje pierwsze winogronowe i miałem ten sam problem. Niestety w przepisie ze strony nie jest to wyraźnie napisane, przefermentowałem miazdze i winko mi sie utleniło. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Żeby sobie poprawić humor nastawiam kolejne winko z ciemnych winogron.