Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Miód pitny na drożdżach z gdańska
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Jako że z wyrobem miodu pitnego miałem na razie niewiele do czynienia zatem mam do znawców tematu małe pytanie. Mianowicie, czy ktoś robił już miód pitny na drożdżach Wytwórni Wyrobów Chemicznych Gdańsk przeznaczonych do wyrobu wina? Na stronie wino.org.pl znalazłem info, że mogą być użyte drożdże do wyrobu wina typu malaga. I takie właśnie zakupiłem, tylko wolę zapytać czy one nadają się, zanim zacznę coś robić, bo szkoda zepsuć miodek. Z tego co tam wyczytałem to 1g drożdży i 1g pożywki na 1l brzeczki? Jeśli ktoś miał do czynienia z tymi drożdżami to chętnie dowiem się w jakich były dawane proporcjach.

P.S. Jeśli ten temat był wałkowany to sorka, ale szukałem czegoś na temat tych drożdży i nie znalazłem odpowiednich informacji.
Cześć

Mogą być drożdże do wina.

"Z tego co tam wyczytałem to 1g drożdży i 1g pożywki na 1l brzeczki?"
---dotyczy to ciężkich miodów robionych z użyciem drożdży aktywnych, a czy te z Gdańska są aktywne czy na suszu? Pewnie to drugie.
lux, nie znam, ani wytwórni drożdży, ani ich jakości oraz przydatności. Do miodu nie ryzykowałabym nieznanych produktów.

pozdrawiam
moonjava są to drożdże na suszu. W takim razie jakie mają być proporcje? No i jeszcze dwa pytanka, w razie jakbym robił MD to zamiast cukru użyć miodu, no i jeszcze czy jak robie miód na tych suchych drożdżach to mam do miodu dodać całą zawartość butelki z zaczynem (kawałki suszu itd.) czy jakoś odcedzić?
Jak susz to sobie je zostaw do winka jakiegoś a do miodku kup -> do miodów.
-----> http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0
Paweł.
W takim razie jakie mają być proporcje?
--- opisz jaki jaki ten miód będzie, obj., składniki, itp.

jakbym robił MD to zamiast cukru użyć miodu
--- ja bym dał cukier + 0,5g/L pożywki

czy jak robie miód na tych suchych drożdżach to mam do miodu dodać całą zawartość butelki z zaczynem (kawałki suszu itd.) czy jakoś odcedzić?
--- nie odcedzaj suszu.

arek
Chyba kupię drożdże firmy zamojscy: JOHANNISBERG M/35. Te będą w porządku? Tyle, że trzeba kupić naraz 10 szt. Co do proporcji to zamierzam zrobić na początku czwórniaka korzennego z 1l miodu na 3l wody (tylko 5l balon mi został reszta poszła na wino). A w związku z tym cukrem monojava to gdzieś tu czytałem, że trzeba MD przyzwyczajać do miodu?
Chyba kupię drożdże firmy zamojscy: JOHANNISBERG M/35. Te będą w porządku?
---tak

Tyle, że trzeba kupić naraz 10 szt.
--- T_U_T_A_J możesz kupić na sztuki, przy okazji wiele innych przydatnych rzeczy. Zwłaszcza drożdze aktywne od których powinien zaczynać każdy początkujący bo zrobić silną MD to nie taka prosta sprawa.

Co do proporcji to zamierzam zrobić na początku czwórniaka korzennego
--- moim zdaniem najlepszy na początek jest 3` naturalny, jest taki ...prosty. :podstep:

A w związku z tym cukrem monojava to gdzieś tu czytałem, że trzeba MD przyzwyczajać do miodu?
--- ilu miodosytników tyle sposobów! :P Ja nie uważam żeby dodawanie miodu do MD miało jakiś wpływ na drożdże.

Aha, uzupełnij profil, łatwiej będzie Ci pomagać.
Dziękuję bardzo za stronkę przyda się! Co do aktywnych drożdży to chodzi Ci o te "bayanus"? Takich jeszcze nigdy nie używałem. Laikiem jestem tylko w kwestii miodów, jeśli chodzi o wina to robię je już od paru lat, więc z MD sobie poradzę. Spróbuję jednak tych JOHANNISBERG M/35. Tak jak pisałem mam balon 5l, więc jeśli chciałbym zrobić trójniaka to na 1,5l miodu ma przyjść 3l wody?
Czy nie prościej przeczytać tu:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=1949
i w ogóle ten cały dział?
Megana temat dotyczy drożdży suchych, a rozpocząłem go bo żadnego info, które by mi pomogło, na ten temat nie znalazłem. A co do proporcji to podałem je w ramach dyskusji.
było o nich też coś tutaj: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...5#pid14595

i Sean Dillon pozytywnie o nich się wypowiadał http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...#pid100074 a co jak co ale ten gość to znawca.
co do proporcji czy sposobów ich aktywacji tez nic nie ma. Moze BiP coś wiedzą o nich bo są z Trojmiasta.
Ja mam z nimi przykre doświadczenia, poczytaj ten wątek.
Hmmm to niedobrze jeden balon z winem pracuje właśnie na tych drożdżach i zauważyłem, że w porównaniu z resztą win, które pracują na innych drożdżach to jest o wiele mętniejsze. No, ale na razie się nie martwię, może opadnie. Dziękuje wszystkim za info. Już zamówiłem drożdże z euro-winu.
Klarowność to nie taki problem, ale ten posmak... to wewnętrzne fuj:ysz:
Drożdże Wytwórni Wyrobów Chemicznych Gdańsk używaliśmy do wina z dzikiej róży. Suche, tylko teraz nie mam po ręką zeszytu, więc nie sprawdzę jakie.
Zastrzeżeń nie mamy żadnych. MD pieniła się pięknie, wino jest wg. nas rewelacyjne:spoko:

B