Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Ratunku - fermentacja zanikła po 3,5 tygodniach
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wróciłem własnie z czterodniowego wyjazdu. Pomieszczenie w którym trzymałem wino zostało przez moją żonę przeziębione. Pomimo tego, że jak wyjeżdżałem fermentacja była dosc szybka po powrocie zanikła kompletnie. Przelałem wino. W smaku było kompletnie wytrawne więc podejrzewam, że został przerobiony cały cukier. Dodałem kolejnej porcji wody z cukrem wczoraj wieczorem, umiesciłem wino w ciepłym miejscu, ale do dzisiaj nie ruszyło kompletnie. Uwaga w smaku buło lekko kwasnawe (ale bardzo lekko). Poradźcie mi co robic. Może nastawic nową matkę. Dodałem pożywki i nadal nic.
Na mój gust to szkoda, że dodałes wody... mogłes cukier rozpuscic w winie. A jak mocne jest Twoje winko:pytajnik:
Ja wytrawnym winiarzem nie jestem także musisz czekac na porady mądrzejszych... z doswiadczenia wiem, że napewno pomoga :spoko:
Miałem bardzo mało moszczu wię dodałem wody 50 na 50. W przypadku win porzeczkowych (moich ulubionych) dodaje minimalne ilosci wody. Z winogron robiłem pierwszy raz.
A ile alkoholu było w winie gdy je próbowałes? Może powinienes dac matki drożdzowej... albo odcedzic i spokojnie czekac co będzie dalej. Jak jest już w nim alkohol to nic złego od stania mu się nie stanie
Podejrzana sprawa. Myslę że ratunkiem może byc jeszcze. Po pierwsze podwyszenie temperatury. albo nastawic nową matkę i dodac do baniaka. Jeżeli wino pracowało 3,5 tygodnia to przy takiej ilosci cukru drożdże mogły przerobic ale nie jest to pewne. Dla win słabych okres fermentacji trwa w zasadzie krótko przy temp.20 stopni własnie 3 tygodnie. Myslę że nic nie stracisz jeżeli dodasz trochę soku np. z dzikiej róży i oczywiscie w ostatecznosci nową matkę drożdżową. Pozdrawiam- Zenon
3,5 tygodnia na burzliwa fermentacje to i tak calkiem niezle.
Mam pytanie do innych forumowiczow, bo problem szybkich fermentacji przewijal sie wielokrotnie, a i mnie stresowalo, ze w kilka dni drozdze zjadaly prawie caly cukier i w ciagu tygodnia bulgotanie w rurce sie zatrzymywalo. :kwasny:

Czy zdarza wam sie bardzo krotka fermentacja i Jakich drozdzy przy tym uzywaliscie?
Trzy tygodnie na burzliwą fermentację, to często dosc. Cezar, nie piszesz ile cukru dałes, na ile % celujesz i jaką zawartosc cukru planujesz w gotowym winie. Bez minimalnych danych, bez Blg początkowego i końcowego nikt Ci niczego mądrego nie powie.

Jskala - a jakże :big: - aktualny Prim przerobił mi od Blg 25 do 4 w dwa dni na Tokaju (teraz ma -1 i dochodzi powolutku)
Golubok na Burgundzie - bardzo podobnie.
To wprawdzie nie najlepiej, ale co robic ??? :glupek:
Temperaturę mam ze 22 st., czyli nie makabrycznie wysoką, a nie będę przecież pięciu baniaków trzymał w wannie :big:
Po pierwszym obciągu niosę do piwnicy (10-14 st.) :spoko:
Cytat:Miałem bardzo mało moszczu wię dodałem wody 50 na 50. W przypadku win porzeczkowych (moich ulubionych) dodaje minimalne ilosci wody. Z winogron robiłem pierwszy raz.
Nie zgodzę się!!! To własnie porzeczkę trzeba rozcienczac i to nawet w stosunku 1:2. Co do winogrona to można dac wody, ale lepiej zrobic trochę mniej wina i nie dawac wody
Co do tego stanu to polecałbym sprawdzic ilosc cukru. Jesli ma już założoną moc to ok, jak nie przerobiło cukru to ratowac się podgrzaniem małej ilosci wina z niewielką iloscią cukru, tak żeby drożdze mogły się pobudzic. Jak to nic nie da to proponuję nową MD i przyzwyczajaic ją do wina i będzie git.
Trochę szkoda że przelewałes winko, bo częsc drożdzy które mogłyby jeszcze popracowac poszły do zlewu. No i szkoda było dodawac tej wody
Cytat:Originally posted by Cezary Bijak
Wróciłem własnie z czterodniowego wyjazdu. Pomieszczenie w którym trzymałem wino zostało przez moją żonę przeziębione.
Przeziębienie drożdżom nie szkodzi.
Pomimo tego, że jak wyjeżdżałem fermentacja była dosc szybka po powrocie zanikła kompletnie. Przelałem wino. W smaku było kompletnie wytrawne więc podejrzewam, że został przerobiony cały cukier.
To pewne.
Dodałem kolejnej porcji wody z cukrem wczoraj wieczorem, umiesciłem wino w ciepłym miejscu, ale do dzisiaj nie ruszyło kompletnie.
Jeżeli złałes z nad osadu to pozbawiłes nastaw drożdży, pozostało ich bardzo mało, a przy stosunkowo dużym stęzęniu alkoholu nie mogą się już namnażac i w takim razie nie będą w stanie wznowic dalszej skutecznej fermentacji. ( o ile te pozostałe drożdże są nadal żywe? Bo możliwe że stężenie alkoholu osiągnęło już taki poziom że drożdże padły? Co jeszcze bardziej pogarsza sytuację)
Poradźcie mi co robic. Może nastawic nową matkę. Dodałem pożywki i nadal nic.
Zostawic to winko w spokoju do leżakowania. Będzie może słabsze i słodkie. Ewentualnie wzmocnic spirytusem.
Nastawic nowe i nie popełniac takich błędów.
mialem podobny problem jak Cezary. Postapilem podobnie tzn. dodalem cukru, ale bez wody , nowych drozdzy i czekalem ok. tygodnia. Nic. Nie wytrzymalem i zlaiem z nad osadu. Mialo wtedy 25 Blg. Po zlaniu stoji w baniaczku juz 2-gi tydzien i zaczely na powierzchni pojawiac sie malutkie banieczki. Myslalem ze to plesn. Ale nie. Zmierzylem Blg i jest 22 stopnie. A wiec cos sie dzieje. bede czekał w koncu jakas moc ma i smak, no moze zaslodkie,ale wlasne.
A jak zmierzyłes 25 Blg? Areometr jest wyskalowany do 20Blg.
Po drugie warto wiedziec by nie przekraczac 20Blg, bo drożdzom jest ciężko. To tak jakbys chciał podjechac pod górkę na 4 biegu w Maluchu mając 3 osoby w srodku i jedziesz z prędkoscią 40km/h. Da się to zrobic, ale zawory grają, ty się ledwie kulasz, nie przyspieszasz a wszyscy na ciebie trąbią. To jest podobny koszmar dla drożdźy.;)
napisane jest WINOMIERZ i wyskalowany jest do 30. A co do maluch to w pelni sie zgadzam.
Czasem jest tak ze najpierw robisz (bo panika ogarnia) a potem liczysz i wychodzi ulepek.
Areometr to "bańka" do mierzenia gęstosci roztworu, w naszym przypadku zawartosci cukru w winie=winiomierz
Co do skalowania to najbardziej popularny jest wyskalowany do 20Blg, ty masz jakis inny. Uważaj na swój model, bo miodziarze ci go zarąbią. :lol::lol:
Zbyszku R - czy twój winomierz, to taki mały, ze skala w kilku kolorach, produkcji Chomik - Gdów, czy jakis inny?