Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Ile drożdży do miodu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nastawiłem ostatnio dwie MD od zamojskich te do miodu no i niestetu obie nie ruszyły, mam pecha, ale spoko mam aktywne Ioc Bayanus tylko nie mam pojęcia ile ich uwodnić do miodu bo ponoć więcej się ich daje, miodzik to trójniak 30L. Jak już wcześniej pisałem troszkę się boję bo moje wcześniejsze wina na aktywnych wyszły gorzkie z nieznanych mi powodów ale cóż zaryzykuje z miodem, napiszcie tylko ile gram uwodnić!
Drożdży około 15-20g i pożywki podobną ilość.

pozdr.
Czy oby nie za mało ? Ja na 10l dałem 10 g Bayanusów i wcale tego nie żałuje bo jak dałem 5 to była lipa zero reakcji nawet po 2 h, a jak dodałem kolejne 5 to ruszyło prawie od razu.
Ja daję tak +- 1 g na 1 litr nastawu
Hmm zacznę od tego, że po trzech dniach moje mateczki jednak ruszyły więc teraz zastanawiam się czy dać je do miodziku bo w końcu są to drożdżaki do miodu czy aktywne, poza tym w moich MD pojawiło się coś co przypomina "watę" nie wiem czy to normalne. Jeden gram aktywnych na litr czy to nie za dużo, doradzajcie bo nie wiem co wlać, te do miodu z "watą" czy aktywne?
Witam.
Im więcej drożdży tym lepiej. Jeśli miód niesycony to posiada właściwości bakteriostatyczne czyli część komórek padnie po dodaniu do nastawu. Najlepiej (moim zdaniem) przygotować MD nawet z aktywnych z dodatkiem miodu, tak żeby drożdże mogły się zahartować. Ułatwi im to podjęcie pracy, tym bardziej, że miód jest łakomym kąskiem dla wszelkiego paskudztwa unoszącego się w powietrzu.
Pozdrawiam, wisienka.
Tak jak napisałem wcześniej dałem na 10l - 10g , i teraz po 1,5 tygodnia widzę że fermentacja zwalnia mimo że jest dopiero 23 Blg , pytanie dodać samych drożdzy czy wraz z pożywką ? I w jakiej ilości ? Sorrki że sie wciąłem w wątek.