Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Cuda OiM - jak oni to robią?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
No właśnie.....
W opinii wielu osób miody OiM są klasy mistrzowskiej :1miejsce: (patrz np.: III Zlot Mazowiecki).
Uniżenie, w imieniu swoim i pewnie innych ciekawych, z niewielką lub podobnie jak ja ŻADNĄ praktyką w temacie tworzenia miodów proszę o jakiś pewny, stosunkowo prosty a w finale wielce efektowny :big: przepis na jeden z Waszych miodków.

Super byłoby abyście zapodali jakąś relację foto - od podstaw - dla 100% laika. Fajnie byłoby nastawić z Wami wirtualnie jakiś miodek, który potem możnaby było porównać przy okazji jakiegoś spotkania w realu.

Liczę na przychylność Waszmości :helo:

PS. Fajnie byłoby aby dało się wykorzystać miód gryczany, gdyż takowy posiadam :big:
Choc nie mialem okazji popróbować miodu od OiM bo niedawno dołączyłem do forumowej braci winiarskiej,toteż nie zaliczyłem żadnego zlotu, chętnie zmierzyłbym się z tematem .Jestem w tej dziedzinie całkiem zielony ,ba nawet całkiem bladozielony więc przyłączam się do prośby.
Pozdrawiam Maciej :niewiem::uczen::pytajnik:
Piłem kilka miodów gryczanych. Najlepszy moim zdaniem to wiśniak.
Zarówno OIMowy miód (trójniak), jak i Wesołego (półdwójniak bodajże), który piłem w Oleśnicy były bardzo smaczne. Sam czekam na wiśnie i na pewno wstawiam. O proporcje pytać autorów :)

Paweł
Olu i Maćku
baaardzo proszę zatem o przepis na trójniaczka wiśniowego na gryczanym w wersji jak u Adama Słodowego...

baniaczek dzięki Wam kupiony już się cieszy na myśl o wypełnieniu - choć na razie robi to jeszcze w garażu Danusi... :diabelek:
Ojomy są alchemikami... napromienowują swoje trunki przez kamień filozoficzny a potem jeszcze odprawiają nad nimi rytuały. Niechybnie.
prałat Jankowski przez swoją sieć komórkową ma sms-ami wysyłać fragmenty Biblii i modlitwy, więc może i OiM jakoś elektronicznie "oczarują" nasze miodki.... :diabelek:
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
Olu i Maćku
baaardzo proszę zatem o przepis na trójniaczka wiśniowego na gryczanym w wersji jak u Adama Słodowego...
...
Miodek ryczany ~ 15 % cz. bazowej miodu, reszta wielokwiat.
Sok wiśniowy ~ 20 % cz. bazowej wody.
Nie sycić.

Uwagi:
- im większy udział miodu gryczanego tym dłużej musi leżeć by się dobrze zharmonizował.
- uwzględnić Blg soku.
- kwasowość korygować zawsze po fermentacji [3-ci odcią ?]

Do dzieła :spoko:
I choć popełniłem parę miodków to nadal jestem w tej materii "zielony" i chętnie zobaczę sekrety miodów powszechnie chwalonych.... oczywiście jeśli OiM te sekrety zechcą nam zdradzić. :jezor:
Sztuka miodosycenia ginie w pomroku dziejów i jest rzeczą równie tajemniczą co hermetyczną. OiM zapewne zaprzedalu dusze wielkiemu Bachusowi albo i kto wie komu jeszcze. Mają na dodatek szczęście żyć w czystszym rejonie polszy. Kozystają moze z dorobku dawnych babek praktykujących na okolicznych nadnarwiańskich bagnach.
Wobec tego wszystkiego nauka ze swoim szkiełkiem i okiem a nawet akceleratorami jest bezsilna, koledzy. Z tego morał taki: przepisu prostego nie ma i być nie może.
A tak na poważnie mam nadzieje popróbować kiedy tej małmazji i czekam na odzew OiM.

pozdrawiam wszystkich serdecznie

Maciek OiM

Przepis podam najpóźniej jutro, tylko sięgnę do notatek.
Czekamy:tuptup:
(delikatne) puk puk :helo:

Ola OiM

Naprawdę nie ma jakichś specjalnych przepisów.

Po prostu Maciek to taki młodszy Kaszpirowski czy inny Nowak ("ręce które leczą").
Po nastawieniu miodu albo wina przysuwa sobie do fermentatora taborecik i przemawia do nastawu w dość przekonującym tonie.
Niewiele nastawów ma odwagę "pójść w swoją stronę" ;)

Pozdrawiam
Ola

Maciek OiM

Servator, przepraszam.
Od 8-18 praca w dwóch firmach 1+1/4 etatu, później mam robotę domową (projekt do oddania do 30 kwietnia). Wszystko wypada z głowy. Teraz piszę z pracy, a notatki mam w domu. Poza tym trzeba ich poszukać na tzw"kupie" lub "kupach". Po weekendzie majowym będę "luźniejszy"
Pozdrawiam.

Maciek OiM

Przepis na miody wiszniaki, które robiłem w 2007 roku i próbki ich przywiozłem na ostatnie zloty w Warszawie i Poznaniu :

Przepis na 10 litrów nastawu

Miód wielokwiat 3,3 litra
Woda 4,2 litra
Sok wiśniowy 2,5 litra

Miód wielokwiatowy ze sprawdzonej pasieki, kupiony podczas jednej z naszych akcji miodowych. Woda przegotowana. Miodek jest niesycony.

Sok wyciśnięty z wiśni i wstępnie przefermentowany. Gdy blg ~ 0 dodaję pierwszą partię wody z miodem, później następną. Pozwala to nie przekraczać zbyt dużego stężenia cukru w nastawie.

Maciek OiM

Miód 2 ( przepis na 10 litrów nastawu )

Miód wielokwiat 1,38 litra
Miód gryczany 1,95 litra
Woda 4,17 litra
Moszcz 2,5

Sposób postępowania jak wyżej.

Maciek OiM

Oczywiście nie robimy już od dawna nastawów 10 - litrowych. Proporcje należy sobie przeliczyć i zrobić miodek w baniaczku przynajmniej 25-litrowym. Tutaj nie ma czego zepsuć. Wiszniaki są wdzięcznymi miodami. Próbowaliśmy miodów wiśniowych Kubsona - istna rewelacja. Gorąco namawiam na zrobienie takiego miodku. Nie róbcie żadnych czereśniaków czy innych daktylaków czy pomarańczaków. Do miodu owoce dosyć kwaśne z tzw. "potencjałem", na przykład; wiśnia, czarna i czerwona porzeczka, agrest, tarnina...

Powodzenia.
Trochę surowo opisane ale może wystarczy. Dzięki.

Czekam zatem na świeże kwaśne owoce a wtedy poszukam chętnych którzy wraz ze mną wirtualnie zrobią swój pierwszy miodek. Fajnie będzie móc później w realu porównać efekty, jeżeli będzie wiadomo, że wszyscy robili to samo i tak samo. :big:
Do owoców wymienionych przez Maćka dodałbym jeszcze żurawinę ( ale to na jesień ).
Miodek żurawiniak autorstwa Alekora piłem w Oleśnicy - rewelacja i taki sam już dojrzewa u mnie.

pzdr.

Maciek OiM

Potwierdzam, żurawiniak Alekora był pierwszoklaśny.
Troszke odgrzebie temat

Macku, a zdradzisz moze jakich drozdzy najczesciej uzywasz?
Serwator ja się piszę na wspólne wirtualne miodosytnictwo. Po ostatniej akcji mam 30kg wielokwiatu i z chęcią przerobię go na coś odpowiedniego dla podniebienia.

Maciek OiM

Cytat:Wysłane przez igorusis
Troszke odgrzebie temat

Macku, a zdradzisz moze jakich drozdzy najczesciej uzywasz?

Zdradzę.
Zależy do czego. Do miodów najczęściej aktywne bayanus i bayanus G955. Dostępne powszechnie dostępne chociażby w Euro-Winie.