Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: dzika róża kontra głóg
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam serdecznie wszystkich po długiej dosc przerwie. No i od razu strzelam pytaniem. Po czym odróżnic dziką różę od głogu??

Może to kogoś dziwi, ale nie jestem człowiekiem lasu.
Scanundo nie mogłeś wejść na choćby marną wikipedie i tam sprawdzić???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzika_r%C3%B3%C5%BCa

http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C3%B3g
Ano właśnie wlazłem na marną wikipedię, więc linki są zbędne. Zacytuję tutaj wiadomości z wikipedii:

Głóg (Crataegus L.) – rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Są to cierniste krzewy lub niewysokie drzewa. Rodzaj obejmuje ok. 200 gatunków.

Dzika róża, psia róża, szypszyna (Rosa canina L.) – pospolity gatunek krzewu z rodziny różowatych. Występuje na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Można ją spotkać prawie w całej Europie, na terenach do 1500 m n.p.m., w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Azji. Dzika róża rośnie także na terenie Polski, najczęściej na obrzeżach lasów.

To rzeczywiście było "znakomite źródło informacji" i całkowicie wyczerpuje moje zapytanie.

Panowie i panie, pragnę zrobić wino z owoców dzikiej róży. Pójdę w las i je nazrywam tylko proszę o wskazówki jak mam rozpoznać dziką różę, aby jej nie pomylić z głogiem.

Panu kubej i winorobkowi serdecznie dziękuję za wyśmienitą pomoc i szczegółowe odpowiedzi na moje pytanie. Nie piszcie więcej w tym temacie postów nic nie wnoszących, nie pomagających, beznadziejnych i pretensjonalnych. Czujecie niedosyt liczby wykreowanych przez was postów - napiszcie coś gdzie indziej. Proszę o pomoc ludzi którzy wskażą mi różnice między tymi roślinami, żebym nie popełnił błędu. Dziękuję.
Google + "atlas roślin" = takie cóś :)
Mama mówi, że po liściach, róża ma liście podobne do róź ogrodowych, a głóg bardziej drzewiaste. Nie wiem, na czym ma to polegać.

Pretensjonalne???!???
[...]
Dzięki ci za jedyną sensowną odpowiedź, ale w zimie to chyba liści nie znajdę na krzewach. Może różnica w pędach, kolcach no i najważniesze w samych owocach. Zapytaj jeszcze mamy, może zdradzi coś więcej?

Winorobek, proszę cię nie zaśmiecaj juz tego tematu.
Scan, użyj w googlu opcji "grafika" i porównaj sobie fotki... Poznasz nie tylko różnicę między dr a głogiem, ale nawet między różnymi odmianami dr.
Jedyne co do tej pory udało mi sie ustalić to to że róża ma zazwyczaj większe owoce, a na głogu rosną w większych skupieniach. Niestety wśród odmian dzikiej róży są takie co mają małe owoce. Może po zapachu da sie odróżnić??
Nie wiem czy w Polsce o tej porze roku, po fali przymrozkow i opadach sniegu uda Ci sie jeszcze cos znalezc. Ja (w Irlandii) zbieralam moj glog jeszcze miesiac temu, piekny i ciemnoczerwony ale teraz, po kilku tylko dniach nocnych przymrozkow na drzewach nie ma nic. Co nie stracil wiatr to pozarly ptaszki, a wcale nie bylo tak zimno, wiec nie powinny byc az tak wyglodniale.
Co prawda wybierasz sie do lasu, tam mniej wieje, ale raczej ptaszkow zainteresowanych glogiem nie bedzie brakowalo. Na dzika roze chyba tez troche pozno, ale glowy nie dam...
Chyba ze myslisz o zniwach DR w przyszlym roku....
Scan, zbędne kombinacje. Obejrzyj zdjęcia, to jedyna metoda. Zdjęcia owoców, liści, całych krzewów. Innej rady raczej nie ma.
Jeżeli nie potrafisz odróżnić dzikiej róży od głogu to może zrób wino z jabłek - o ile nie pomylisz z gruszkami :big:
winorobek podał Ci na tacy linki a Ty wybrzydzasz jak panna na wydaniu. jakbyś dokładnie przeczytał i obejrzał zdjęcia i rysunki na wikipedii - zorientowałbyś się, że dr ma owoce pojedyncze a głóg na owoce "zebrane" w baldachimy jak np. jarzębina tyle, że jest ich (owoców) mniej w pojedynczej "kiści/baldachimie". Ponadto róża jest krzewem a głóg przeważnie występuje w formie niedużego drzewa. Owoce DR są znacznie większe od owoców głogu. :eyes:
Cytat:Wysłane przez Karina
Nie wiem czy w Polsce o tej porze roku, po fali przymrozkow i opadach sniegu uda Ci sie jeszcze cos znalezc. Ja (w Irlandii) zbieralam moj glog jeszcze miesiac temu, piekny i ciemnoczerwony ale teraz, po kilku tylko dniach nocnych przymrozkow na drzewach nie ma nic. Co nie stracil wiatr to pozarly ptaszki, a wcale nie bylo tak zimno, wiec nie powinny byc az tak wyglodniale.
Co prawda wybierasz sie do lasu, tam mniej wieje, ale raczej ptaszkow zainteresowanych glogiem nie bedzie brakowalo. Na dzika roze chyba tez troche pozno, ale glowy nie dam...
Chyba ze myslisz o zniwach DR w przyszlym roku....

No właśnie ponieważ, na dzisiejszym spacerze sporo ich zauważyłem, to mam ochote co nieco podkraść ptaszkom.
No to zobaczymy co zauwazyles na swoim spacerze.
Tak wyglada owoc glogu:
Tak wyglada rosa canina, dzika roza:

Sorki zalacznik jest za duzy.... zaraz wracam...

Juz jestem....

Czyli tak wyglada canina:
Cytat:Wysłane przez kalinowa
Jeżeli nie potrafisz odróżnić dzikiej róży od głogu to może zrób wino z jabłek - o ile nie pomylisz z gruszkami :big:
winorobek podał Ci na tacy linki a Ty wybrzydzasz jak panna na wydaniu. jakbyś dokładnie przeczytał i obejrzał zdjęcia i rysunki na wikipedii - zorientowałbyś się, że dr ma owoce pojedyncze a głóg na owoce "zebrane" w baldachimy jak np. jarzębina tyle, że jest ich (owoców) mniej w pojedynczej "kiści/baldachimie". Ponadto róża jest krzewem a głóg przeważnie występuje w formie niedużego drzewa. Owoce DR są znacznie większe od owoców głogu. :eyes:

Dzięki Tomek
A teraz policzmy. Wszystkie ważne informacje ujęte w trzech zdaniach zapisanych w minutkę. Czy nie tak powinno wyglądać forum ludzi wzajemnie się wspierających. Nie każdy musi rodzić się z wiedzą o dzikiej róży i głogu. Serdeczne dzięki za pomoc, idę jutro na zbiory.
Zobacz w temat Dziko Rosnące Rośliny Użytkowe na Forum - tam jest więcej o głogu. A jak przetniesz owoc dzikiej róży to zobaczysz na ściankach "paskudne włoski". Owoce głogu mają bardzo cienką skórkę. Powodzenia w zbieraniu.
Karinko, a czy ten owoc głogu nie powinien być w jakimś baldachimie wraz z innymi?

To co spotkałem na spacerze to jednak róża. Co prawda jeden krzak ma małe owoce a inny duże, ale wszystkie maja takie duże szypułki.
No i kolejna, roza pomarszczona, rosa rugosa:

Ps. naprawde nie jest tak trudno znalezc te zdjecia w necie, mi zajelo to tylko pare minut....
Zdjec jest mnostwo, galazki, kolce, kora drzew (glogu), nie bede zamieszczala wszystkich na forum i bezcelowo go zasmiecala.

Generalnie glog wielkoowocowy i dwie roze juz masz...
Często u głogu występują pojedynczo lub po dwa, i wtedy ta cecha jest niezbyt dobrym wskaźnikiem rozpoznawalności.
Tak kochani teraz jestem pewien że to róże. :pijemy: Dziekuję za pomoc. Pozdrawiam.
tak na chłopski rozum to głóg szybciej pomylisz z jarzębiną i np. żurawiną. a dr ma większe owoce i tak jak ktoś już zauważył rośnie na krzakach, głóg na drzewach.

pozdr
witam
głóg ma tylko jedną pestkę a dzika róża to głównie pestki:)
Glog wielkoowockowy ma jedna pestke.
Glog dwuszyjkowy zawiera dwie, czasami trzy pestki.
A wiesz jak rozpoznać niedźwiedzia ?
Kopnąć go w dupee i uciekać na drzewo.
Jak zacznie za tobą wyłazić na drzewo to będzie to niedźwiedź czarny .
Jak potrząśnie drzewem że spadniesz to będzie to grizzly.
Jak drzewo okaże się bambusem to panda .
Jak nie znajdziesz drzewa to niedźwiedź polarny .
Jak zacznie płakać to Uszatek.

A co do owoców to jak po zbiorach będziesz miał podrapane całe ręce to zrywałeś dziką różę .
:brawo:

Nic dodac, nic ujac.

:P
Stron: 1 2