Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: czy wyjdzie wytrawna DR???????
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
pytanie jak w temacie
czy wyjdzie z tego wytrawna DR?
chciałem ją ostatnio popełnić i dałem
balon 15 l
2 kg suszonej DR
1kg mrożonej DR
drożdżaki Zamoyskich tokay
pożywka też Zamoyskich
w sumie 5,5 kg cukru, w ratach po 1 kg
kiedy dałem 4 ratę cukru i nastaw zaczął zwalniać
oddzieliłem owoce i dodałem kolejny kilogram-była piękna piana
po kolejnym tygodniu tj dzisiaj spróbowałem i trochę kwas ale nie jestem pewien czy zaczeło kwaśnieć czy że aż tak wytrawne ???
dodałem syrop 0,5kg cukru +0,5 L mam miejsce w balonie na kolejną taką porcję
chciałem zrobić mocne wytrawne bo jedno już przesłodziłem
i chciałem poczynić kupaż
jeśli nie wyjdzie to spróbuję raz jeszcze
z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki
Najlepiej jak kupisz cukromierz i zmierzysz Blg. Po takim pomiarze będziesz dużo więcej wiedział i łatwiej będzie można Ci pomóc. :big:

Ola OiM

Do prawidłowej oceny sytuacji cukromierz rzeczywiście jest wskazany. Nawet konieczny :)
Moje doświadczenie uczy, ze dr to kiler - potrafi przefermentować do 0 nawet z brzeczki trójniaka :)
Jeśli zachowałeś wszelkie zasady higieny, to nastaw raczej małe szanse na skwaśnienie.

Pozdrawiam
Ola :)
DR wytrawna też ma coś w sobie, ale zdecydowanie wolę słodką...
Łukasz84, czytaj uważniej, furizone robi ten nastaw do kupażu z za słodką DR, a nie po to by mieć wytrawną.

Paweł
Ciekawie by było spróbować DR wytrawnej tak trzy letniej
z góry dziękuję za taki odzew
cukromierz kupiłem razem z pierwszym balonem a z higieną to u mnie nie ma problemu
robię tak że pierwsze 3 raty daję aby trzymać poziom cukru koło 20 później pozwalam zwolnić nastawowi i dodaję koło 4
miałem nadzieję że te 5 kg na 15l wystarczy ale tak mi się dziwnie kwaskowate wydało i za radą niegdyś starego winiarza dzisiaj starego pijaka (niestety) szybko dodałem cukru
może na początku ta wytrawna DR jest kwaskowa ale przecież kwasku nie dałem
myślę ze jutro zleję i tak co 10 dni póki się nie zatrzyma