Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Piwnica do miodów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Prosze mi powiedziec co mam zrobic ze swoim pomieszczeniem w piwnicy aby byla w nim odpowiednia temperatura w zime i w lato dla miodow pitnych.(miody po 2-gim obciagu):ysz:
Odpowiedzi takie wyczerpujące jak pytanie :diabelek:

W czym problem; jakieś szczegóły?
W mojej piwnicy jest latem w goracy dzień wysoka temperatura(prawie 30C)
Nie wiem czy miodom w baniakach w czasie zrzucania osadu nic sie nie stanie przez całe lato w tak wysokiej temperaturze

Ps miody nastawione w sierpniu 2007
Zdecydowanie za wysoka . Miody fermentuję w dwóch zakresach temperatury. Na początek 20 – 22 st. C a po tygodniu, dwóch 16 – 18 st. C.
Równie szkodliwe, jak wysoka temperatura, są wahania temperatury. Miód, jak i wino, ceni sobie spokój i dotyczy to wszystkich możliwych doznań fizycznych.
To co mam z tym zrobic

Maciek OiM

Nie wiem co to za piwnica, że w lato temperatury są rzędu 30 stopni. Może to strych, albo poddasze, może suteryna?

Cytat:Wysłane przez henry
To co mam z tym zrobic

Zainstalować klimatyzację.
Witam.
Napisz może coś więcej o piwnicy.
Jaki dom, ilu letni?
Z czego zbudowane, grubość ścian?
Okna, drzwi, wentylacja?
Jakiekolwiek informacje, które pozwolą na rozeznanie się w problemie i udzielenie rady.
Pozdrawiam, wisienka.
Mieszkam w domu jednorodzinnym z czerwonej kratówki (pietrowka ze strychem).
Dom ma 25 lat. W piwnicy sa nieszczelne okna i drzwi.
Witam.
Przykro mi bardzo ale nie rozumiem skąd latem w Twojej piwnicy taki upał. U mnie nie przekracza 15 st. Po godzinie jest już zimno i trzeba sie ubierać. u znajomych podobnie.
Może okna i drzwi nie są pozamykane. Nieszczelnośi zapewniają wentylację, która w pomieszczeniu jest niezbędna.
Czy piwnica/fundamenty nie jest przypadkiem ocieplona?
I jaka temperatura jest teraz zimą, w porównaniu do temperatury zewnętrznej?
Pozdrawiam, wisienka.
Cytat:Wysłane przez wisienka
Witam.
Przykro mi bardzo ale nie rozumiem skąd latem w Twojej piwnicy taki upał. U mnie nie przekracza 15 st. Po godzinie jest już zimno i trzeba sie ubierać. u znajomych podobnie.
Może okna i drzwi nie są pozamykane. Nieszczelnośi zapewniają wentylację, która w pomieszczeniu jest niezbędna.
Czy piwnica/fundamenty nie jest przypadkiem ocieplona?
I jaka temperatura jest teraz zimą, w porównaniu do temperatury zewnętrznej?
Pozdrawiam, wisienka.

W piwnicy przy zewnetrznej temperaturze - 6C jest 5C w piwnicy. Piwnica jak i dom nie jest ocieplona.
Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli jest wystarczająco ciepło zimą tzn. tem. nie spada poniżej 10, (no, 8 stop. ) to już dobrze, bo nietrzeba dogrzewać ( ogrzanie to łatwizna; np. u mnie wystarcza zostawiona na noc żarówka; jakiś elektryczny olejak zależnie od kubatury) ale jak "schłodzić"?
Na piwniczkę winiarską lepsze będzie pomieszczenie od północnej strony budynku, a jeżeli musi być ze słonecznej to postaraj się max. zacienić np. obsadzić iglakami. Domek indywidualny daje ogromne możliwości - ja mieszkam w bloku i latem słońce wieczorem dociera do strony "piwnicznej" bloku, często nawet wieczorem jeszcze ostro grzeje, i mam wtedy 18, zdarzało się 22 stop. Trudno.
Cytat:Wysłane przez Giaur
Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli jest wystarczająco ciepło zimą tzn. tem. nie spada poniżej 10, (no, 8 stop. ) to już dobrze, bo nietrzeba dogrzewać ( ogrzanie to łatwizna; np. u mnie wystarcza zostawiona na noc żarówka; jakiś elektryczny olejak zależnie od kubatury) ale jak "schłodzić"?
Na piwniczkę winiarską lepsze będzie pomieszczenie od północnej strony budynku, a jeżeli musi być ze słonecznej to postaraj się max. zacienić np. obsadzić iglakami. Domek indywidualny daje ogromne możliwości - ja mieszkam w bloku i latem słońce wieczorem dociera do strony "piwnicznej" bloku, często nawet wieczorem jeszcze ostro grzeje, i mam wtedy 18, zdarzało się 22 stop. Trudno.

Ja bym do tego proponował od środka wyłożyć ściany kamieniem:) Może coś pomoże na te letnie upały:) I ewentualnie obsypać nieco ścianę piaskiem jeśli piwnica zbytnio "wystaje" z ziemi... ale nie traktuj tego jako fachową radę a jedynie luźną sugestię:)