Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z rabarbaru moc 13%
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam zamierzam poczynić winko z rabarbaru,30 litrów w dymionie 45l.
Czy macie jakieś rady? wszystko zamówione jeszcze tylko łodygi musze dopaść.;)
Proponuję zrobić czyste rabarbarowe. Bez dodatku herbaty i soków. Wino robione ściśle wg przepisu z tego postu mnie i moim znajomym kompletnie nie smakowało. Wylądowało w kibelku.
PS Wino czysto rabarbarowe jest bardzo smacznym winem.
Radą jest to, żeby koniecznie rabarbar zagotować. Ja nie gotowałem i podczas fermentacji sporo piany miałem, prawie wywaliło korek. Kolejny nastaw gotowałem i było git :)
@krzysztof1970
Przykro mi jest że wino zrobione według mojego przepisu nie udało ci się. Przeanalizuj mój przepis i swoją procedurę nastawiania aby zdefiniować przyczynę niepowodzenia.
Wino to robiłem kilka razy i zawsze było udane. Wino to zdobyło drugie miejsce i medal brązowy (wino nr. 41), jednak nasz zaprzyjaźniony somelier biorący udział w komisjach sędziowskich konkursu win domowych, uznał to wino za najlepsze wino owocowe jakie pił. Poprosił też o kilka butelek tego wina aby zaprezentować je swoim znajomym.
W pełni rozumiem że smaki są różne, i że komuś wino może nie smakować, jednak to że wino "wylądowało w kibelku" najwyraźniej oznacza że popełniłeś jakiś błąd technologiczny.
Krzysztof - wino robiłem ściśle wg Twojego przepisu. Fermentacja i dojrzewanie przebiegało planowo i bez jakichkolwiek niepokojących zjawisk. Dla mnie i osób które piły wino, wadą był wyraźnie wyczuwalny smak herbaty. W winie również był słabo wyczywalny aromat rabarbaru. Możliwe, że z rabarbarem było coś nie tak??? Wino niestety było niepijalne. :(

(02-06-2010, 17:12)krzysztof1970 napisał(a): [ -> ]Dodałem szkolną kredę.

A może spaskudziłeś sobie wino tą kredą szkolną ? Oprócz węglanu wapnia jest w niej spoiwo ( np. klej kostny) nie mówiąc już o warstwie zabezpieczającej przed brudzeniem palców. Tutaj nie ma zmiłuj i stosować można tylko węglan o czystości co najmniej spożywczej.
Wino rabarbarowe Krzysztofa piliśmy wielokrotnie i jest :spoko:
Kredy szkolnej nie używałem!!!!!!!! Węglan wapnia kupiłem w sklepie internetowym.
Pisząc szkolna źle się wyraziłem.

PS Nie twierdzę, że wino Krzysztofa jest niedobre. Moje było do :tylek:

EDIT Miałem użyć szkolnej kredy ale zamówienie doszło i użyłem czystego CaCO3.
Właśnie degustuje moje rabarbarowe po 5 miesiącach leżakowania i jestem pozytywnie zaskoczony. Nie zapisałem nigdzie proporcji i teraz żałuję bo chętnie bym zrobił za rok identyczne. Wiem tylko że celowałem w słodkie 16 % i do rabarbaru dodałem herbaty, niewielki dodatek dzikich jeżyn, jarzębiny, malin, wanilię, anyż, goździki. Smak ciekawy i złożony z wyraźnym aromatem rabarbarowym. Kolorek jak winko z czerwonej porzeczki :)
Czy na przednówku idzie gdzieś kupić rabarbar na winko? :eyes:
Narobiłem sobie smaków czytając ten wątek, a czekać do jesieni i potem znowu czekać... :kwasny:
Na krajowy rabarbar przyjdzie jeszcze trochę poczekać:) Warto przyjrzeć się jakości łodyg.
Dzisiaj zakupiłem rabarbar i jutro planuje nastawić winko z przepisu kgusera.

W pierwszym poście jest wspomniane, aby dodać kwiatów czarnego bzu, a tak się składa że czarnego bzu mam pod dostatkiem.

Chciałem zapytać czy kwiaty wrzucić do gotującego się rabarbaru czy dopiero jak ostygnie do temperatury pokojowej?

Pozdrawiam
Możesz wrzucić kwiaty "na koniec" jak już zdejmiesz garnek z ognia kiedy wszystko jest jeszcze gorące.
Z ulotki, którymi namiętnie zapychają mi skrzynkę pocztową choć tuż obok jest specjalny uchwyt na reklamy, wyczytałem, że w łódzkim tesco (nie wiem czy we wszystkich) jest rabarbar po 2zł/kg.

Krzysztofie, skusisz się?;)
krzysztof1970 mógłbyś napisać swój przepis na wino czysto rabarbarowe? Taki z proporcjami i szczegółową instrukcją( bardziej szczegółową niż tu http://old.wino.org.pl/frames/index2.htm). Bo chciałbym zrobić, a mam z czego akurat. Takiego smakowego to jakoś nie chce robić narazie, może w nastepnym sezonie.

Wino robiłem wg przepisu:
- rabarbar 5 kg pokrojony i ugotowany w 5 l wody z 1kg cukru
- do gotowania CaCO3 5g
- po wystudzeniu dodaj pektopol, MD (drożdże łatwe do ubicia przez piro np Sauternes, Riesling) i fermentuj miazgę 5 dni
- po tym czasie odcedź płyn
- dodaj syrop cukrowy zrobiony z 1,2 kg cukru
- uzupełnij płyn do 10 litrów
- dalej typowo

PS Piszę na szybko bo jestem na rybach w Norwegii.
Dzięki. Aby mi jeszcze powiedz ile pektopolu i drożdży
Dawkowanie pektopolu i drożdży masz na opakowaniu.
I kolejne pytanie pirosiarczyn sodu czy potasu
Potasu - sodu jest słony i nadaje się, ze względu na cenę, do dezynfekcji sprzętu.
Witam
3 tygodnie temu (minie w poniedziałek 23) przelałem winko z wiader do balonu. Mam nawet zdjęcia, może wstawię. Robiłem wg. przepisu krzysztof1970 i wino w balonie już zaprzestało pracy i teraz się ładnie klaruje. I moje pytanko teraz, kiedy zrobić pierwszy zlew? I kiedy zabić drożdże?
Pozdrawiam
- zmierz Blg (potrzebny jest do tego winomierz, można kupić np w markecie)
- jeśli Blg 0 to możesz zlać z nad osadu
- do zlanego wina dodaj pirosiarczyn potasu 1g/10 litrów wina
- poczytaj na forum podstawy wyrobu wina

Witam wszystkich serdecznie.
Pytanko nowicjusza w tym przepisie należy podać 10 g pożywki, czy też 5g drożdży + 5g pożywki ?
Z góry dziękuję za info.
Moj ojciec od lat robi wino z rabarbaru. Pilem nie raz, delikatny smak i dość mocne. Wiem ze skorka zawiera drożdże i da się zrobić winko bez MD. nie należny wtedy myc ani gotować.
Bzdury wypisujesz. A ręce myjesz?
Bzdury? A winogrona myjesz?
Stron: 1 2 3 4