Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Domowe wino owocowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
No nie załamujcie mnie ludzie. Przecież to forum dyskusyjne domowych winiarzy - głównie, a nie - miodosytników, nalewkarzy i piwowarów. Absolutnie nie pomniejszam tych fachów, ale chyba wiecie o co chodzi.
Na początek jak chcecie żeby to wyglądało?
1)Główny problem to zdaje się sanepid i czystość wyrobu i związany z tym okres leżakowania, żeby dla niefrasobliwego konsumenta po złożeniu w temp. 30 stopni nie wybuchła butel.
2)Drugi to, jak mi się wydaje, to jakie trzeba warunki spełnić (oczywiście sensowne...) żeby domowy wyrób legalnie wyrabiać. Bo gdy KAZDY będzie mógł legalnie wyrobić i sprzedać, to wizja społecznej nagonki na "tych trucicieli" jest bardzo bliska.
3)No i ile odprowadzić do skarbu państwa, w jakiej formie to odprowadzać.
4)Kontrole?
5)Jak to już ktoś wspomniał w tym dziale - cechy? Regionalne cechy, które mogą przyjąć każdego pod swe skrzydła jak spełni ich warunki. Jednocześnie oni odpowiadają za jakość wyrobu, czerpią z całej zabawy zyski w zamian za obowiązek kontrolowania itd. Tylko nie wiem czy to nie puszka pandory i zbytnie administracyjne skomplikowanie sprawy (bo przecież toto musi mieć zasady, nawet w kwestii opłat pobieranych od klienta)

Proszę o zainteresowanie.
pzdr
fea
:glowa_w_mur:
hm... no tak, coś jeszcze ? :eyes:
Mysle ze to co napisane o miodach poprostu trzeba przemiesc na grunt winny. Ewentualnie, miody chyba moznaby podlaczyc pod wina. Chociaz nie wiem czy to w jakiejs ustawie jest wogole rozdzielone?
ten link powinien się tu znaleźć...

http://bap-student.lex.pl/serwis/du/1997/0783.htm
zamiast przestarzałego prawa lepiej chyba odwołać się do obowiązującego:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?t...0292Lj.pdf
Jakoś w całej południowej Europie wino pędzi prawie każdy rolnik i nie ma problemów z sanepidem itp. ...

Skrzych

I w tym się właśnie ujawnia wyższość prawodawstwa III/IV/V* (*niepotrzebne skreślić) nad prawodawstwem zacofanych ludów południowej Europy ;)

Krzysztof
jak powiedział pewien włoski kucharz "My mamy doskonałą kuchnię, a wy macie sanepid" :)
Tak sobie czytam forum i pomyślałem ze dodam tu swoje 3 grosze... jakby kogoś jeszcze interesował ten stary już temat :
"Produkcja wyrobów winiarskich domowym sposobem na własny użytek i nieprzeznaczonych do wprowadzenia do obrotu jest legalna i nie podlega ograniczeniom ustawowym. W pozostałym zakresie wymagane jest jednak uzyskanie stosownego wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich. Rejestr ten prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi..."
-reszta jest tutaj ;)
http://www.fakt.pl/Chce-produkowac-wino-...686,1.html