Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Trójniak porzeczniak
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich!
Zamierzam nastawić pierwszy w tym roku trójniaczek owocowy.
Będzie to porzeczniak sycony.
Postanowiłem przyjąć takie proporcje:
- 2 l. miodu wielokwiatowego
- 1 l. miodu spadziowego
- 4 l wody
- 2 l. soku z czarnej porzeczki

Zastanawiam się czy ta ilość soku będzie odpowiednia.
Jeśli ktoś robił taki miodek ,proszę o radę.
NIe wiem też jaką ilość kwasku cytrynowego dodac - porzeczki trochę go zawierają.
Zaznaczam że lubię miodki o silnym owocowym aromacie.
Np mój trójniak maliniak miał proporcje miodu wody i soku 2l:2l:2l

Pozdrawiam!!
Tomek
Kwasek najwcześniej w czasie dojrzewania, po próbie smaku.

Drożdże aktywne, pożywka kompleksowa, wszystkiego po np. 0,5g/L.

Ta spadź jest spoza kanonu.
Raczej bez kwasku będzie o.k..Mój ubiegłoroczny porzeczniak(czerwona p.) jest bez kwasku, a i tak wydaje się strasznym kwasidłem, jak na trójniaka. Co do ilości soku też jest o.k., ale możesz dać nawet 2,5 L tylko licz się z tym, że będzie to kwasidło. Ja lubię wytrawne trunki, ale jak na miodek to pożeczniak jest za kwaśny.
Też bym odradzał spadź na rzecz lipy i/lub wielokwiatu.Z lipką z umiarem może tylko 05,l i 0,5l wielokwiatu, żeby nie zdominowała owocu.
Pozdrawiam
Bee
Co do kwasku to tak właśnie myślałem aby dodać ewentualnie w czasie dojrzewania.
Miodek spadziowy i wielokwiat dałem w identycznych proporcjach do mojego trójniaczka maliniaka,i wyszedł przepyszny,choć to młodzian jeszcze bo dopiero roczek mu stuknął.;)
Mam poprostu sporo tego spadziowego z dziadziowej pasieki, i chcę go jakoś wykorzystać.
Drożdże dam chyba IOC Bayanus,choć mam też efficience i Johannisberg M 35, a poprzedniego trójniaczka popełniłem na Biowinowskich miodowych i ładnie zjechał do 9 Blg.
Ale miodów na ten rok jeszcze sporo w planach więc wszystko się wykorzysta.;)
Witam Tomekkk.
Pytanie w sprawie spadziowego . Mam małe doświadczenie z miodami, jak dotąd to jeden trójniak malinowy z tegorocznego rzepaku na Boyanusach - ładnie spada Blg.
Ale jak miód jest lepszy ze spadziowego, korzenny czy jakiś owocowy.
Może ktoś z kolegów ma jakieś sensowną propozycję.
Pozdrawiam Jan
Witam!!
No to mamy identyczne doświadczenie :polewam:
Też popełniłem tylko jeden miodek - trójniak malinowy.
z tego co słyszałem /czytałem spadż to raczej na korzenne,ziołowe.
Ale niech się wypowiedzą bardzej doświadczeni.
Jak pisałem do maliniaka dałem 1 l spadzi i 1 l wielokwatu - i jest pyszny.
Witam
To jeszcze zapytam czy 15 zł za 0,9l akacjowego to normalna cena?

Maciek OiM

Normalna w detalu.
Dzieki
Wiem że czasami są wspólne zakupy miodku.
Chętnie bym sie przyłączył ,wiem ze Toruń to miasto gdzie wielu nie po drodze ,
ale to miasto Kopernika.
Jan61 będę w przyszłym tygodniu w Toruniu lub będę miał transport do Torunia z miodkiem dla znajomych, jeżeli interesuje Cię detal poszę napisz na PW co i ile( oferta w dziale giełda: http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0).
Pozdrawiam
Bee

P.S.
Jest już tymiankowy, ale w b.małych ilościach i wysokiej cenie, dltego brak w forumowej ofercie . Jest w tym roku niezwykle ekstraktywny z powodu suszy.
Sorki za tą wcinę powyżej nie na temat.
Wracając do porzeczniaka to właśnie próbowałem- trójniaczka z czerwonej A.D. 2007 - i chyba będę dosładzał.
No chyba, że się skuszę i pomieszam z malinakiem, ale troszeczke mi malinki szkoda.
Mam tez na sumieniu porzeczniaka z czarnej, ale z wiśnią i jest b.dobry(po 3 latach).
Pozdrawiam
Nie ma to jak odgrzewać straty kotlet. Ale sam jestem na forum starym kotletem, więc mam prawo. Nie chcę otwierać niepotrzebnie nowych tematów więc piszę tutaj.

Czy do czerwonopożeczniaka trójniaka będzie pasować odrobina chmielu i dodatek płatków dębowych?
Chmielu nie wiem ale trochę beczki zawsze pasuje.