Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: sok z jeżyn
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
witam serdecznie i od razu bardzo proszę o poradę,
Wpadliśmy w domu na genialny pomysł wykorzystania jeżyn sąsiada, który ma ich mnóstwo a sam nie lubi i będziemy robić wino.Z tej okazji zebraliśmy jeżyny do szklanych dzbanków (przykrytych papierowym ręcznikiem) zasypaliśmy cukrem, a pod wpływem słoneczka mamy wspaniały sok. Niby dobrze się zaczyna, ale ponieważ to nasze pierwsze wino, każdy ma inne zdanie na temat owego soku, który dodam stoi i czeka na szklane baniaki już od 2 tyg. Według mej szanownej mamci to trzeba tylko odsaczyc od owoców i można bedzie wlać do baniaka( bedzie za pare dni) i dalej działać jak należy, czyli drożdże itd a ja mam obawy... czy ten sok nie jest już poprostu zepsuty? bardzo prosze o pomoc, to moje pierwsze wino i juz taka sytuacja:)) troche mi szkoda tego soku ale nie chcialabym, zeby wino sie zepsulo....a wy co myslicie?pozdrawiam serdecznie
Kwestia jaką ilością cukru owoce zostały zasypane? Przy obecnych upałach gdy cukru nie była wystarczająca ilość- nastąpiła na pewno fermentacja na dzikich drożdżach.
Poczytaj na forum i, tylko pomału. Poszukaj a, znajdziesz co tylko zechcesz tylko dobre chęci.
U góry po lewej stronie (szukaj) kliknij i, wpisz czego szukasz? ;)

Pozdrawiam, Gynek
Z ogrodowych jeżyn nie licz na dobre wino. Mała ekstraktywność, zrzucanie barwnika itp ogólnie jeżyny ogrodowe nadają się do zrobienia soku z sokownika i wypicia z wodą.
wielkie dzieki za pomoc, juz przeszukuje forum w temacie fermentacji na dzikich drozdzach,
przynajmniej wiem jakie hasla wyszukiwac;)))
kurde troche zapal mnie opuszcza jezeli ma wyjsc kiepskie wino, ale one w sumie same dziko wyrosy sasiadowi na ogrodku, wiec nie wiem do jakich mozna je zaliczyc, tez musze poczytac na ten temat,
Dzieki jeszcze raz,
pozdrawiam serdecznie

Popraw pisownię - TWM
Trzeba było od razu wino robić a nie sok. Wino z jeżyny jest super. Owoce zrywasz, myjesz, gnieciesz, siara+pecto, po 24h dajesz drożdże, po 3 dniach wyciskasz owoce i dodajesz cukier i wode i już.
chcialam od razu zrobic ale czekalam na baniaki dlugo, nie mieszkam w Polsce wiec wszystko troche trwalo...
Uzupełnij profil. Skąd jesteś i takie tam ;)
Czemu lepiej rozgniesc niz ugotowac sok i wlac do butli?
Bo gotowanie zabija olbrzymią część witamin i wiele aromatów, poprzez gotowanie soku uzyskuje się wina które mają kompotowe posmaki. Rozgniatanie ma na celu zwiększenie wydajności w pozyskiwaniu soku.