Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Za dużo nastawu ze śliwek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Długo czekałem aż śliwka dobrze dojrzeje, a owoce zerwałem z samego czubka. Miałem zamiar zrobić 15 litrów 15% wina Zerwałem 11 kg śliwek. Usunąłem pestki, dodałem około 2g pektopolu i 2 litry ciepłej wody. Po dwóch dniach dodałem 2 litry wody z 2 kg cukru. Dodałem matkę drożdżową i 5g pożywki.
Cały problem polega na tym ze wiadro 20 litrowe do fermentacji jest już prawie pełne. Tak na oko to jest już tego na pewno więcej niż 15 litrów, myśle że jakieś 18 litrów a gdzie reszta wody .
Pytanie co robić dalej. Mam butle 45 litrów, ale nie wiem czy moge dolac az tyle wody i czy starczy tylko 5 gram pozywki.

Prosze o jakies podpowiedzi.
Pozdrawiam
Z 11 kg śliwek osiągniesz ok. 15 l mocnego wina, lub 20 nieco słabszego i cieńszego (obstawiał bym przy opcji nr 1).
Pofermentuj kilka dni w miazdze, a potem wytłocz i do balona.
Pożywki 5 g wystarczy na 10-15 litrów. Możesz po odciśnięciu wytłoków na czas fermentacji burzliwej wlać do balona 45 litrowego.
Ale z 11 kg śliwek uzyskasz ok 7-8 litrów soku. Dodałeś 4 litry wody to razem ok 12 litrów, więc powinno się zmieścić w 15 litrowym balonie.
Wody więcej już bym nie dodawał.