Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Blg trójniaka a zawartość cukru w miodzie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam teoretyków miodosytnictwa,
zwracam się do Was z prośbą o wytłumaczenie moich wątpliwości.Zgodnie z definicją trójniaka gęstość brzeczki powinna wynosić 32-37 Blg.Dolna wartość oznacza 320gram/1kg brzeczki, czyli 366gram/1 litr i tym samym 1098gram/1 litr miodu.
Tak więc żeby uzyskać trójniaka należy użyć miodu, w którym zawartość łączna cukrów i niecukrów wynosi przynajmniej 1098gram w litrze.
Nastawiając swoje miody trzykrotnie sprawdzałem Blg użytego miodu (miód kupiony w akcjach Yetty,OiM oraz u pszczelarza) i nie uzyskałem wartości większej niż 980gram/1 litr.
Zastosowanie typowego przepisu na trójniaka: 1 objętość miodu + 2 objętości wody w moim przypadku ani razu nie dała prawdziwego trójniaka!!!!!!!!!
Być może mam pecha i trafiłem na mało słodkie miody ale chyba wniosek jest jeden:nie można nastawiać miodów mierząc objętość, tylko poprzez zmierzenie Blg.
Czekam na Wasze wnioski.
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=8450&page=2

Tutaj w połowie strony jest wytłumaczone. Nastawiaj wg ballingu a nie objętości.
Jakoś nigdy nie było to dla mnie problemem. Dowaliłam miodku, blg "wchodził" w widełki i gotowe. No, ale ja praktyk jestem.
Odlewałem dzisiaj osad z mego maliniaczka (ok, 13 L.). Już nie pracuje i zatrzymał się na ok. 5-ciu Blg. Alkoholu jest znaczny % i nieznaczny posmak goryczki. Nie jest sklarowany (1mies. i 10 dni) ale ma wszelkie zadatki na klarowność. Pytam czy teraz go pozostawić w piwnicy i czekać na sklarowanie, doglądając od czasu do czasu? -..:helo:
Postaw w piwnicy i zlewaj znad osadu w razie potrzeby. A tak btw, jaki to ma związek z tematem...?
Jkto ? przecież cały czas od początku ( Frida i male) dyskutują o trojniaczku ......Hej!
Frida, byc może jestem upierdliwy, ale uznałem że definicje miodów pitnych z tej strony
http://wino.org.pl/content/view/57/88/
są podstawową normą.Trzy dni temu nastawiłem niesyconego półdwójniaka naturalnego gryczanego w proporcji 1:1.5.Po zmierzeniu cukru okazało się, że tak naprawdę uzyskałem trójniaka-35 Blg!Ponieważ wcześniej zmierzyłem zawartość cukru w miodzie i wyszło mi ok.1000gram /1 litr , oba pomiary są ze sobą całkowicie zgodne.(35Blg=407g cukru/1 litr).
Licząc od tyłu i zakładając,że półdwójniak powinien mieć 40Blg, czyli 480gram cukru/1 litr wychodzi mi absurdalna zawartość cukru w miodzie 1200gram/ 1 litr.
Czy ktoś widział taki miód???????????????
Nigdy nie mierzyłem ilości cukru w miodzie, ale zawsze stosuję proporcje objętościowe. Średnie Blg jakie otrzymuje to
- trójniak 34-34
- półdwójniak 41-44 (sycony – nie sycony)
- dwójniak 53

Używam miodu lipowego. Widomo, że różne miody mają różną zawartość cukru, nawet gatunkowo jednakowe ale z różnych pasiek.

Jeśli chcę uzyskać inny wynik końcowy wtedy koryguję Blg startowe. Np. wiśniaka wole bardziej wytrawnego więc koryguję Blg na 31.
Korekty stosuję również przy innych miodach owocowych, ponieważ cukier z soku podnosi Blg. Mnie interesuje bardziej Blg końcowe i dostosowuję wszystko aby osiągnąć to co zaplanowałem.
Boullii,przeliczmy 53 Blg Twojego dwójniaka.
53Blg=530gram/1kg brzeczki = 672gram/1 litr brzeczki = 1344 gram/ 1 litr miodu.
Licząc maksymalny ciężar właściwy miodu 1450gram/1 litr miodu z Twoich danych wychodzi 1344/1450=93% zawartości cukrów i niecukrów w miodzie!!!!
Jak to jest możliwe?????????
Ale wydaje mi się,że Boulli mówił o zawrtości cukru w brzeczce a nie w miodzie. A do uzyskania takiego stężenia w brzeczce dodaje się po prostu mniej wody. Może wyjasnisz w jakim celu potrzena ci wiedza o zawartości cukru w miodzie? Raczej wszyscy i tak są zainteresowani stężeniami poczatkowymi i końcowymi nastawów.
Cytat:Wysłane przez male
Boullii,przeliczmy 53 Blg Twojego dwójniaka.
53Blg=530gram/1kg brzeczki = 672gram/1 litr brzeczki = 1344 gram/ 1 litr miodu.
Licząc maksymalny ciężar właściwy miodu 1450gram/1 litr miodu z Twoich danych wychodzi 1344/1450=93% zawartości cukrów i niecukrów w miodzie!!!!
Jak to jest możliwe?????????

male,
Twoje obliczenia mogą nie oddawać rzeczywistości. Ilośc Blg jest miarą gęstości brzeczki bądź nastawu. Zauważ jednak, że owa gęstość wcale nie musi rosnąć liniowo (według >mnie< na pewno tak nie jest) ze względu na zawartość cukrów. Przy dużych wartościach Blg odczytanych z cukromierza mogą wystąpić niemałe odchylenia od rzeczywistości, więc dlatego wychodzą Ci wyniki z kosmosu ;-)
Seal69,owszem 53Blg jest zawartością cukru w brzeczce, a ja policzyłem z tej wartości zawartość cukru w miodzie, która wydaje mi się nierealna.Wychodząc z objetościowej definicji miodów uważam,że niemożliwe jest osiągnięcie takiego Blg,jak określa definicja.
Moje spostrzeżenie dotyczy miodu niesyconego,jeżeli sycisz brzeczkę i nie uzupełnisz wody, to rzeczywiście można osiagnąć dużo wyższy Blg.
bryg, ale to nie moje pomiary są z kosmosu,upieram się,że 53Blg dla dwójniaka jest niemożliwe do uzyskania.Dlaczego gęstość ma nie być liniowa?Kolejna zagadka.

edit. z definicji dwójniaka gęstość brzeczki dwójniaka wynosi 45-53Blg.
Według mnie uzyskanie górnej granicy jest mozliwe tylko i wyłącznie na skutek silnego odwodnienia miodu.
Male zaintrygowałeś mnie, postanowiłem przeprowadzić parę eksperymentów. Zawsze mierzyłem Blg i według niego dodawałem wodę lub miód.
Myślę, że właśnie po to jest forum aby wyjaśniać sprzeczności.
Mam w planie nastawienie dwójniaka więc przyłożę się solidnie do pomiarów. Dam znać co wyszło.
Boullii,cieszę się,że chcesz ze mną podrążyć temat:brawo:.Czy sycisz swoje miody?
Korzenne sycę, reszty nie. Ale zrobiłem wyjątek i nastawiłem wczoraj trójniak korzenny Kapucyński (chmiel, imbir, wanilia, cynamon) nie sycony. Blg początkowe 34 :lol:

Maciek OiM

...
Nastawiając swoje miody trzykrotnie sprawdzałem Blg użytego miodu (miód kupiony w akcjach Yetty,OiM oraz u pszczelarza)
...
Czekam na Wasze wnioski.

Nie wiem jakie miody kupowałeś u Yetty czy pszczelarza.
Natomiast miody kupowane za naszym pośrednictwem są ZAWSZE WYSOKIEJ JAKOŚCI. Nie są rozwodnione, ani niczym zafałszowane. Przed chwilą zrobiłem testowe brzeczki i pomierzyłem blg w miodzie gryczanym, który kupiłeś w naszej akcji.
Oto wyniki:
dwójniak - 48 blg
półdwójniak - 42 blg
trójniak - 35 blg
półtrójniak - 31 blg
czwórniak - 26 blg
czyli wszystko w normie.

Poniżej cytat ze strony głównej

"• Dwójniak: 1 część objętości miodu i 1 części objętości wody. Gęstość brzeczki 45-53 Blg. Dojrzewanie około 5 lat.
• Trójniak: 1 część objętości miodu i 2 części objętości wody. Gęstość brzeczki 32-37 Blg. Dojrzewanie około 2-3 lat.
• Czwórniak: 1 część objętości miodu i 3 części objętości wody. Gęstość brzeczki 25-29 Blg. Dojrzewanie około roku."
Maciek, w takim razie w przypadku półdwójniaka na tym samym miodzie mój cukromierz pokazał 35Blg!Różnica wynosi 7Blg!!!!!!Chyba muszę sporządzic roztwór kontrolny i sprawdzę cukromierz.
Ale nie poddaję się i mam kolejne pytanie, czy Wasz miód może miec tylko 13% wody?
Taka wartośc wyszła mi z 42Blg dla półdwójniaka i założenia ciężaru właściwego miodu 1450gr/litr.

edit,czy zauważyłeś w moich wypowiedziach jakieś wątpliwości dotyczace jakości miodu?Chyba jesteś troche przewrażliwiony,moje posty dotyczą rachunków i zawartości "cukru w cukrze".A za miód jeszcze raz Wam dziękuję.
male nie wiem jak robisz swoje miody ale moje trójniaki ( zawsze stosuję proporcje objętościowe ) zawsze mieściły się w "ustawowych" granicach Blg początkowego. Z ostatnich pomiarów wynika, iż norma jest 36-37Blg z tym, że są to miody owocowe więc na pewno sok pomaga. ostatnio kupiłem na wspólnej akcji miód lipowy więc w celach "naukowych" nastawię solo i podam jaki było Blg początkowe.
Załóżmy,że mam kiepski cukromierz i nie potrafię odmierzyć poprawnie 1 litra miodu i 1 litra wody.Z definicji dwójniaka:
Dwójniak: 1 część objętości miodu i 1 części objętości wody. Gęstość brzeczki 45-53 Blg. Zawartość cukru: 540-660 gram/litr.
wynika dla Blg 53 zawartość cukru w litrze miodu 1320gram/litr.Widział ktoś taki miód???
JJeszcze nic nie mierzyłem ale mam parę propozycji gdzie mogłem popełnić błąd. Wysokie wartości Blg dwójniaka mogą pochodzić z
- W czasie sycenia odparowało trochę wody a uzupełnienie nie było akuratne.
- Istnieje też błąd w pomiarach, nim nabyłem cukromierz, którym mogę mierzyć do 40 st. Bauma (73 Blg) miałem tylko do 33 Blg, brałem 100 ml brzeczki i dodawałem 100 ml wody, wynik mnożyłem przez dwa.
Jest to kardynalny błąd (błąd młodości i ignorancji) Ponieważ powinno się brać 100 g brzeczki i 100 g wody. W wersji błędnej wyniki są zawyżane.

Tak jak powiedziałem wcześniej, pobawię się trochę i pomierzę.
Załóżmy,że mam kiepski cukromierz i nie potrafię odmierzyć poprawnie 1 litra miodu i 1 litra wody.Z definicji dwójniaka:
Dwójniak: 1 część objętości miodu i 1 części objętości wody. Gęstość brzeczki 45-53 Blg. Zawartość cukru: 540-660 gram/litr.
wynika dla Blg 53 zawartość cukru w litrze miodu 1320gram/litr.Widział ktoś taki miód???
Zawsze byłem kiepski z matmy ele coś mi się tu nie zgadza.
Skoro blg wynosi 53 tzn, że w litrze brzeczki jest 530g cukru. Jeżeli mamy proporcję objętościową 1:1 to w dwóch litrach brzeczki mamy 1060g cukru.Z tych dwóch litrów jeden to woda a drugi to czysty miód, czyli w 1l miodu jest 1060g cukru. Przyjmując,że 1l miodu waży 1,3kg wychodzi mi 815g cukru na 1kg miodu. Skąd wziąłeś te 1320g, nie mam pojęcia. Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Jorgos, 53Blg oznacza 530gram cukru w 1 kg roztworu!W 1 litrze jest ok.660 gram.
Stąd się biorą moje wątpliwości co do uzyskania 53Blg w dwójniaku naturalnym niesyconym.Gdzie jest miód zawierający 1320gram cukru w litrze objętości????
OK. Rozumiem.Ale skąd te 660?Jeśli przyjmę, że mój 1l miodu waży 1,3 kg, to530x2,3=1219. Czyli w litrze jest 609,5g. Przy wadze miodu 1,45/l wychodzi niecałe 650g.
Poza tym, rozumiem, że taki Blg otrzymuje się z najlepszych miodów, dobrze odparowanych.Jeśli jest w nich dużo wody, po prostu dodajesz jej mniej do brzeczki.
Jorgos, 660 gram /1 litr liczymy następująco:
53Blg=530 gram/1 kg brzeczki=329 ml roztworu cukrowego w 1 kg brzeczki (530x0,62)
czyli w 1 kg jest 329 ml cukru +470 ml wody=799ml
jeżeli w 799 ml brzeczki jest 530gram cukru , to z proporcji w 1 litrze jest
(1000/799)x530=663 gram cukru.
Tyle wyliczenia dla dwójniaka z górnym poziomem 53Blg.
Jeżeli typowe, dobre miody mają 1kg cukru w 1 litrze objętości (taką wartośc do obliczeń przyjmuje też Cieślak i jak widziałem na forum duża część praktyków) to po zmieszaniu 1 litra miodu i 1 litra wody zawartość cukru w 1 litrze brzeczki wyniesie 500gram/1 litr.Z definicji dwójniaka powinno być minimum 540gram/1 litr, a maksimum 660gr/1 litr !!!!!!!

I stąd moje wątpliwości, robiąc dwójniaka niesyconego naturalnego (bez soku) objętościowo 1:1 nie uzyskuję właściwej zawartości cukru w brzeczce, to samo dotyczy innych miodów.
Stron: 1 2