Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: [Trójniak] korzenny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam

Postanowiłem nastawić swój pierwszy miodek korzenny, wybór padł na trójniak wg własnej receptury, na gryce:

na 10 l miodu:
- 1,25-2,5 g chmielu
- 1-2 łyżeczki cynamonu
- 10-20 gożdzików
- 1/3-2/3 łyżeczki jałowca
- 1-3 łyżeczki imbiru
- 2-4 łyżeczki kwiatu czarnego bzu
- 1 - 2 łyżeczki kozłka lekarskiego
- 10-30 ziaren pieprzu czarnego
- 6-10 ziaren ziela angielskiego
- 0,5 - 1 gwiazdka anyżu
- 20-40 g kwasku cytrynowego
- 100 g żurawiny suszonej

Jak widać, mam jeszcze problem z dobraniem odpowiednich ilości i proporcji ziół.
Za pomoc będę wdzięczny.
Nie za dużo tego wszystkiego? Może zrezygnować całkowicie z jałowca / ziela angielskiego / kozłka?
Jeżeli robisz trójniak z własnej receptury to ilości i składniki dobierasz wg własnych upodobań.
Ale jak dla mnie to cynamon i imbir raczej nie w postaci sypkiej ,lepsze są kawałki. A ilości ziół również zredukuj o połowę może z wyjątkiem chmielu (jaki to chmiel?)
Ale to tylko moje upodobania/sugestie.
- cynamonu - tylko nie mielony, całe kawałki
- goździków max 10 – goździki dają intensywny aromat
- imbir - tak jak przy cynamonie, tylko świeży korzeń a nie proszek
- kwasku cytrynowego - 20 g jak będzie za mało możesz dodać później, w drugą stronę się nie da
Cynamonu niestety nie mogę nigdzie dostać w całości. Imbir mam cały, suszony.
Chmiel - zwykły, z apteki.

wcięc na 5 l miodku:
- 1-3 łyżeczki chmielu
- 0,5 łyżeczki cynamonu (niestety proszek)
- 5 gożdzików
- 1-2 łyżeczki imbiru (cały, suszony)
- 1 łyżeczka kwiatów bzu czarnego
- 0,5 łyżeczki kozłka lekarskiego
- 10 ziaren pieprzu czarnego
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 1/4 gwiazdki anyżu
- 10 g kwasku cytrynowego (chyba dam sok z 3 cytryn)
- 50 g żurawiny suszonej

Z jałowca jednak rezygnuję.
Nie wiem ile dać tego chmielu, chcę, żeby był lekko wyczuwalny.
Oraz ile imbiru?
Może powinienem dać więcej kwiatów bzu?

Zapomniałem dodać - miodu nie sycę, przyprawy dorzucę do fermentacji burzliwej.

Wszekie rady / sugestie / krytyka mile widziane.
Kozłek + kwiat cz.bzu to połączenie daje b. mdły aromat, jak jeszcze dodasz wanilie to już będzie nie do picia.
Proponuję zastąp kozłek łyżeczką szyszkojagód jałowca i jeżeli nie chcesz długo czekać na dojrzały miód to sugeruje max 30 % gryki, a resztę miodu zastąp wielokwiatem lub rzepakiem.
Miody na czystej gryce są b.ekstraktywne ciężkie i potrzebują dłuższego "odpoczynku" w piwniczce zanim będą pijalne.
Jeżeli masz możliwość to zrób dwa nastawy mniejszy na czystej gryce i większy z 1/3 gryki to sam się przekonasz.
Pozdrawiam
Bee
Obawiam się, że jak dasz cynamon w proszku będziesz miał kłopoty z klarowaniem.
Druga sprawa to jakość cynamonu w proszku.
To może nie dawać w ogóle cynamonu?
Przepraszam że się wtrącę, nie mam dużego doświadczenia , myślę jednak że cynamon i gożdziki są nie do pominięcia.
Wg mnie za dużo przypraw. Beekeeper ma rację, zrezygnuj z waleriany, dodaj jałowca, miód będzie nabierze "charakteru". Proponuję zrezygnować albo z goździków - które są wyjątkowo intensywne, albo z cynamonu, szczególnie, że chcesz użyć proszku, fatalnie wpływa na klarowanie. Zastanów się nad anyżem, to również bardzo intensywna przyprawa - dominant - długo przebija inne smaki.
Odświeżająco-orzeźwiającego, korzennego aromatu doda kardamon w całości(zielony).Aromat midodu zyska taki korzenno-eukaliptusowy posmaczek.
Cytat:Wysłane przez Virikidor
Cynamonu niestety nie mogę nigdzie dostać w całości.

ja kupowałem tutaj:
http://www.allegro.pl/item442384598_cyna...przed.html

Zresztą chyba już ktoś polecał na forum tego sprzedawcę.
Przedobrzenie w przyprawach, nie wpływa pozytywnie (zapomniałem dodać i wyszło źle. Dlatego edytowałem na pomaranczowo) na smak jakiegokolwiek napoju.
Propozycja jest taka: zagotuj proporcje brzeczki na 50-100 mililitrów z tymi przyprawami i skonsumuj. Jeżeli będziesz uważał, że jest OK to dodawaj wszystko co wymieniłeś. Tak naprawde przepisów na "dosmaczanie" jest tyle, ile osób. Dodawaj co Tobie pasuje i smakuje. W końcowym rezultacie, to ty będziesz to konsumował. Pamiętaj tylko, że po kilkunastu miesiącach dojżewania, ten smak może być bardziej intensywny. Zachowanie umiaru czasami jest wskazane.
Cytat:Wysłane przez Yabber
Przedobrzenie w przyprawach, nie wpływa na smak jakiegokolwiek napoju.

Już widzę jak nie wpływa dodanie podwójnej dawki chmielu – Magnum (14 % alfa kwasów) :glowa_w_mur:
Zauważcie jak duży wpływ na smak miodu maja przyprawy i jak szerokie może być spektrum efektu na miód ich rodzaju i ilości. Tu dopiero pojawia się pole dla eksperymentów. A my mamy tak kiepską wiedzę w zakresie miodow korzennych..... :glowa_w_mur:
Mozna kupić cynamon w laskach , w małym opakowaniu firmy KOTANYI w sklepach z przyprawami. Korzeń imbiru w całości, kupiłem w sklepie ziołowym Herbapol.
Cytat:Wysłane przez Tadeusz
Mozna kupić cynamon w laskach , w małym opakowaniu firmy KOTANYI w sklepach z przyprawami.

Ja widziałem w sklepie cynamon z kamisu, niewielki kawałek za 6 zł (może cena nie porażająca, ale raczej przesadzona, chyba głównie za pudełeczko) dlatego szukałem gdzie indziej...

tak samo wanilia tej firmy, niewielki kawałek około 10 zł, a na allegro za 2.
Miodek dzisiaj nastawiony. Na 5 l dodałem do fermentacji:

- 5 szyszek chmielu
- 5 gożdzików
- 1,5 łyżeczki imbiru (cały, suszony, pokruszony na mniejsze kawałki)
- 1 łyżeczka kwiatów bzu czarnego
- 10 ziaren pieprzu czarnego
- 1/4 gwiazdki anyżu
- 1 łyżeczka jagód jałowca (suszony)
- 10 g kwasku cytrynowego
- 50 g żurawiny suszonej

Drożdże tokay z jakiegoś poprzedniego nastawu + oczywiście pożywka.
O efektach nieomieszkam powiadomić.
Witam,
Poradźcie, proszę, jaki chmiel byłby najlepszy do takiego trójniaczka korzennego - jest tego kilka gatunków (Lomik, Marynka itd)... Kupiłem właśnie trochę "w ciemno" torebeczkę z Marynką. Będzie OK?
I jeszcze jedno - czy może być granulat?
Cytat:Wysłane przez Pietia
Witam,
Poradźcie, proszę, jaki chmiel byłby najlepszy do takiego trójniaczka korzennego - jest tego kilka gatunków (Lomik, Marynka itd)... Kupiłem właśnie trochę "w ciemno" torebeczkę z Marynką. Będzie OK?
I jeszcze jedno - czy może być granulat?

A wolisz blondynki czy brunetki a może rude?
Jeden chmiel jest bardziej aromatyczny a inny ma więcej goryczy (alfa kwasów), sam musisz zdecydować co chcesz aromat czy goryczkę a może jedno i drugie.
Nie używałem granulatu ale skoro do piwa się nadaje to do miodu raczej też.
W miodzie goryczka jakoś mi nie pasuje, więc stawiam bardziej na aromat. Jakiego zatem powinenem szukać?

P.S.: Zdecydowanie najbardziej preferuję RUDE :spoko:
Jeżeli aromat, to goździki i cynamon. Cynamonu nie próbowałem ale słyszałem i czytałem, że jest niezły w miodkach. Goździki niezłe - tylko nie przesadź.
Aromat dają również czarny bez,czarna porzeczka,jałowiec,anyż,wanilia i inne dodatki a nie tylko goździki i cynamon. Pytanie jaki efekt zamierzasz osiągnąć?
A goryczka..... No jakoś nie wyobrażam sobie korzennego bez jej odrobiny.
Dzięki za odpowiedzi!
Ponieważ w kwestii robienia miodów jestem dość "zielony", pójdę na łatwiznę i zdecyduję się na skorzystanie z przepisu "nieśmiertelnego" Cieślaka, czyli: chmiel, kwiat muszkatołowy, imbir, cynamon, gwoździki, pieprz. Może dorzucę do tego od siebie ciut jałowca...
A jak wyjdzie zacny, to za rok już jako "ekspert" ;) pokombinuję z dodatkami proponowanymi przez Seal69 - ten pomysł z wanilią chodzi mi po głowie...
Pietia....Vanilia jak najbardziej ale z gwoździków to raczej zrezygnuj ;) No chyba,że to cudowny sposób by już za rok był zacny a nie za 3 lub 5 lat....
Powiedziałem "za rok" bo tako rzecze niejaki Cieślak, że trójniaczek jest dojrzały po 1 -1,5 roku. Czyżbym dłużej miał czekać?
Seal69: tak serio, radzisz zrezygnować z goździków czy z "gwoździków"?
Stron: 1 2