Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Co dalej z miodkiem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
18.09 nastawiłem aroniaka z blg startowym 44. do 29.09 zszedł do 23 blg. Dziś mierzyłem ponownie (mineło 5 dni) i wygląda na to że jest znowu 23blg. Czy to oznacza że miodek stanął? Na ilu blg powinien skończyć przyzwoity półdwójniak? Kiedy powinienem się zacząć martwić?
Pozdrawiam
Zejść powinien do ok 14Blg. Tak mi się wydaje. Jednak Twój miodek jest młodzieniaszkiem - raptem troszkę ponad 2 tygodnie - to stanowczo za wcześnie na zakończenie fermentacji więc jest duża szansa, że jeszcze spadnie. Możesz dodać troszkę pożywki kompleksowej.
Drożdze to G-955. 3l rzepaku, 0.4l gryki i 2l soku ze świerzej aronii + woda ok. 3l. 10g drożdzy i tyle samo pożywki. Nastaw napowietrzany przez 60 min. Nastaw pracuje w temp. ok. 20-22st. Pożywki już dodałem. Jeśli blg nie spadnie to za ile dni powinienem się zacząć martwić?
Pozdrawiam
Mieszasz nastaw?

Cytat:Wysłane przez sooblu
i tyle samo pożywki.
Jakiej?

Cytat:Wysłane przez sooblu
świerzej aronii
Jakiej?! :o
Nastawem mieszałem codziennie. Pożywka Activit. Aronia była świeża.
Ja bym nastaw zostawił w spokoju ( tj. nie martwiłbym się na zapas). Mieszaj balonem od czasu do czasu ( jeżeli możesz to znieś miodek do piwnicy lub innego chłodniejszego miejsca gdzie tem. oscyluje w granicach 19st.). Po ok. 2-3 miesiącach gdy będziesz pierwszy raz zlewał sprawdź Blg. Wtedy będziesz wiedział czy trzeba restartować czy nie. Uważam, że wszystko będzie OK, a teraz jest stanowczo za wcześnie na jakieś ostateczne sądy czy stanął czy też nie.