Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jakie macie parametry wina gronowego w tym okresie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Moje winogrona mają w miazdze 15 na refraktometrze i 16g kwasu na kwasomierzu. Takie dostałem. Mam jeszcze drugie miejsce i tam jeszcze będę czekać ze zbiórką. Czy ktoś w Was już dokonał zbvioru z okolic Warszawy. Na południu już chyba pozamiatane?
Cytat:Wysłane przez maciej_otw Na południu już chyba pozamiatane?
Jeśli ktoś zbiera na kalendarz, to być może. Ja dziś zebrałem Rondo i Regenta. To początek. Pinot Noir, Pinot Gris i Traminer - wiszą. Jeszcze jakieś 10 dni powiszą...
Chociło mi oto, abyście podzielili się Waszymi wstępnymi wynikami. Ja zostawiłem na krzakach około 40-50kg i będę co tydzień sprawdzał poziom cukru.
Też zerwałem Rondo i Regenta. O ile kwasowość idealna 9 g/l niestety cukier skromne 19 Bllg (bez poprawek) . Sam sobie jestem winien bo za bardzo obciążyłem krzaczki.
moja labruska zerwana z tarasu ma 15 blg bez poprawek no i kwasowość nieznana ;)
Cytat:Wysłane przez Boullii Też zerwałem Rondo i Regenta. O ile kwasowość idealna 9 g/l niestety cukier skromne 19 Bllg (bez poprawek) . Sam sobie jestem winien bo za bardzo obciążyłem krzaczki.
Słabawy cukier to nie takie straszne zjawisko. Umiarkowana szaptalizacja jest dopuszczalna i załatwia ten problem. Gorzej, że przy przeciążonych krzewach niskiemu cukrowi towarzyszy niski ekstrakt bezcukrowy. Wino może być pustawe. Jeśli masz winogrona w pełni dojrzałe fizjologicznie, brązowe pestki, przedłuż fermentację w miazdze. Zawsze to trochę więcej dobra się wyekstrahuje.
Planuję około tygodnia potrzymać w fermentatorze.
Co do szaptalizacji to chyba będę musiał ale w granicy dopuszczalnej normy.
Z białymi nie mam problemu, zrobię Tokay ( jak wyjdzie :lol: )
Pomiary cukru wczoraj (średnia z kilku jagód)
Seyval Balnc - 20Bx
Regent - 19Bx
Słaby wrzesień był, dalej wiszą zobaczymy co będzie za tydzień.
Na smak kwasowość mała. W Regencie pestki przebarwione, w SB mocno.

Paweł
Moje zerwane w zeszłym tygodniu miały 20Blg. Jeśli chodzi o kwasowość to nie powiem, jednak w tym roku wszystkim tak smakowały, że na wino w zasadzie nie zostało prawie nic.
W tym roku robię wino z winogrona podarowanego i też takiego sobie:kwasny:, ale coś z tego da się wyprowadzić na kupaź
W sobotę jak zrywałem winogrona to aby się do nich dostać poprzycinałem trochę liści i odsłoniłem grona, aby lepiej widziały słoneczko. Czy to pomoże w dojrzewaniu. Można tak przecinać liście?
No to tylko tak dla porównania wyciśnięty moszcz mix Muskat żółty i Furmint ze stoku południowego w Tokaju (kupione z przydomowej grządki) cukier 21 Blg (bez poprawek) kwas 6-7 g/l (nie mam za wiele wprawy w miareczkowaniu) w smaku wydawało się mało kwaśne,ale aromat powalający. Z tego co zrozumiałem to był słaby rok. Acha winogrona były zebrane 4 października (wtedy tam byłem).
U mnie jak to napisał Maciej "słabawy cukier" natomiast kwasy dość dobrze - poza Marszałkiem: ponad 11 g/l. Dokładniejsze parametry tu.
Ja w sobotę zrobiłem około 30l miazgi, ale średni cukier 14bx cukier kwas 16. Zrobiłem eksperyment i do tego nastawu nie dałem piro. Po obraniu i zorgnieceniu dodałem drożdże.
dostałem w prezencie jakiś tydzień temu 22 kg działkowej labruski - cukier i kwas 15 (ogólnie nic specjalnego, ale szkoda było wywalić - darowanemu koniowi ... ).