Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Ilość cukru w winogronach???
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Zacząłem robić wino z winogron i mam problem. W książce wyczytałem że ilość cukru w winogronach powinna wynosić: od 160 do 250 g/l. Natomiast u mnie po zmierzeniu cukromierzem wyszło 90 g/l.
Czy tak możne być?
Winogrona niestety nie są najlepszej jakości tzn na jednej kiści są od zielonych w zasadzie do przejrzałych, ale dominują niestety średnio dojrzałe. Nie mogłem ich już dłużej trzymać bo szypułki są zeschłe i zaczynały gnić.
Jednakże smak moszczu wydaje jest zdecydowanie słodki.
Nie wiem tez o ile jest poprawny odczyt z cukromierza ponieważ zdecydowałem się na fermentacje w miazdze i próbka którą wziąłem do cukromierza była mało klarowna - coś miedzy sokiem a przecierem. Cukromierz musiał się długo stabilizować.
Myślicie że to mogło mieć wpływ na zaniżenie wartości z cukromierza?
Oczywiście, że to miało wpływ na pomiar.
Zrób tak, że świeżo wyciśnięty sok przelej przez materiał typu prześcieradło, rozłożone na lejku. Będzie to trwało dość długo, więc włóż zobie probówkę, do wysokiej i wąskiej szklanki. Jak będziesz miał czysty sok, to wtedy dopiero podchodź do pomiarów.
Jeśli będziesz miał mało tego soku, to rozcieńcz go w proporcji 1:1 czystą wodą, a potem wynik pomnożysz razy 2
Zrobiłem jak mówisz wynik wyszedł identyczny.
To jeśli faktycznie tak jest, to wino będzie ciężkie do opanowania, bo zapewne zawartośc kwasów będzie wysoka, ale i na to jest sposób. Poczytaj sobie profilaktycznie o odkwaszaniu moszczu/wina, zaplanuj wino i fermentuj, zwiększając nieco tylko ilośc wody w przepisie. Pamiętaj, że jesli zwiększysz ilośc wody, to wino wyjdzie ci słabsze, a więc musisz także namieszać w ilości cukru
Spoko, ja od paru lat robię według algorytmów obliczeniowych z książki Domowe Piwa Cydry Wina Nalewki Likiery Kremy - Z T Nowicki. Więc generalnie wszystkie parametry sobie obliczam. Tylko brakuje mi faktycznie czegoś żeby tą kwasowość zmierzyć...