Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: 10l soku z aronii. Co dalej?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Posiadam 10l czystego soku z aronii (owoc wrzucony do sokownika parowego + 1kg cukru). W soku jest około 10-15% wody - tyle dostało się pary do soku.

Jako, że mam wolny balon o pojemności 25l, to chce zrobić nastaw na taką właśnie pojemność w pojemniku fermentacyjnym, a później po burzliwej zleję do balona.

Problem w tym, że nie znalazłem na forum przepisu na wino z aronii z gotowego soku, wszystko w miazdze... W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy ten sok należy rozcieńczyć z wodą? Jeśli tak to w jakich proporcjach.
2. Jaka ilość cukru, jak wspomniałem nigdzie nie znalazłem przepisu na wino z aronii z użyciem gotowego soku.
3. Jak widać soku na 25l nastaw mam za mało. Czytałem, że znakomicie się sprawdza aronia + winogrono. Zastanawiam się na kupnem takiego oto soku: http://znam.to/recenzje/4321/Sok-z-czerw...on-Fortuna . Dobry pomysł? Jak tak to jaką ilość potrzebuję?
4. Może sok jabłkowy, albo czarna porzeczka? Jak myślicie. Do mnie najbardziej przemawia winogronowy.
5. Może ktoś robił podobne winko i ma gotowy przepis?

Jestem początkującym winiarzem, to moje trzecie winko (po ryżowym i hibiskusie), więc za wszelkie rady z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam i czekam na pomoc :)

Witaj,
Ja bym dodał nie więcej niż 3 l wody i 3 kg cukru (roztwór). Poza tym 1-1,5 l soku z kwaśnych jabłek (antonówka, reneta). Drożdże Vermicru VR5 lub jakieś inne mocne, gdyż aronia dosyć trudno fermentuje.

Pozdrawiam,
A ja dodałbym 10l soku jabłkowego z kartonika, pożywkę, zmierzył Blg i fermentował. W miarę obniżania Blg dodawałbym glukozy (ostatecznie cukru) do osiągnięcia zakładanej mocy i słodkości. Rozpusczanie kolejnych porcji w części nastawu - bez dodawania wody.
Dziękuję Panowie za pomoc.

broose - tyle tylko, że ja planuje nastaw na 25l wina. A jak dodam 3l wody i litr soku z antonówki do mojego 10l soku z aronii, to w życiu nie wyjdzie. Coś mało.

cemik1 - jabłkowe podobno z aronią smaczne. Ale mój sok rozcięczyć? Bo 10 plus 10 to 20, a ja potrzebuje 25...

W domu prócz mojego soku z aronii mam kartonikowe soki 100% fortuna: sok z czerwonych winogron 4l, sok z białych winogron 3l oraz sok z winogron i czarnej porzeczki 3l. Jak polecacie, których użyć? Może pomieszać wszystkie? A może białych nie dodawać i dokupić z czerwonych jeszcze lub z jabłek?
Te 5 to na pianę i dodany później cukier. Aronia zabarwi wino (możesz wykonać test koloru na małej próbce). Ważne aby dodać sok a nie coś sokopodobnego.
Fermentator mam 33l, więc rezerwa na pianę jest. Chce zrobić nastaw na 25l gotowego wina, które będzie dojrzewać w balonie 25l. Które z tych soków mogę wykorzystać? Wszystkie, czy np. Białe winogrona zamienić na jabłka? A może to będzie zbyt wielki misz masz... Soki są 100% fortuny, bez dodatku cukru i slodzikow
Ja w tym roku robie wino: 6 kg aronii (miazgi) fermentacja w miazdze 10 dni + 5l soku z jabłek + cukier, woda - teraz kończy fermentację w 15 baniaczku pod korek. Planuje 13% półwytrawne. Puki co zapowiada się na najlepsze wino jakie w życiu zrobiłem (nigdy nie robiłem z aronii).
Wydaje mi się, że przepis z sokiem jabłkowym jest bardzo dobry.
A z sokiem winogronowym... Ja bym z tego soku zrobił osobne winko w jakiejś 5-ce, a do aronii tylko sok jabłkowy.
(19-10-2010, 19:31)Zbyszek T napisał(a): [ -> ]Ja w tym roku robie wino: 6 kg aronii (miazgi) fermentacja w miazdze 10 dni + 5l soku z jabłek + cukier, woda - teraz kończy fermentację w 15 baniaczku pod korek. ....

He he... a ja robie 6kg aroni + 7 L soku + woda + cukier. proporcje podobne :) Ja sam dochodziłem to takich proporcji po przeczytaniu wielu wątków i przepisów. A Ty ?
Panowie, rozcieńczać ten mój sok? Jeśli tak to w jakich proporcjach? Co z tymi kartonikowymi. Chce dziś nastawić, a nie wiem z czego :-)
(19-10-2010, 21:34)piwkot napisał(a): [ -> ]
(19-10-2010, 19:31)Zbyszek T napisał(a): [ -> ]Ja w tym roku robie wino: 6 kg aronii (miazgi) fermentacja w miazdze 10 dni + 5l soku z jabłek + cukier, woda - teraz kończy fermentację w 15 baniaczku pod korek. ....

He he... a ja robie 6kg aroni + 7 L soku + woda + cukier. proporcje podobne :) Ja sam dochodziłem to takich proporcji po przeczytaniu wielu wątków i przepisów. A Ty ?

hmm... A ja miałem duże wiadro aronii i wolny 15l baniak... Także troche z przypadku, ale tak na wyczucie powinno być dobre. A na smak - puki co zapowiada się rewelacyjnie. Ale zobaczymy za jakiś czas.
Ups.., jeśli chcesz z 10 l soku zrobić 25 l wina, to zdecydowanie odradzam rozcieńczać to wodą - tak to tylko Jezus potrafił..;) Winogrona i porzeczki za bardzo zamaskują aronię - polecałbym sok jabłkowy, jeśli już koniecznie chcesz mieć taką ilość wina. Aronia + jabłka to dobre połączenie.
Pzdr.
I zrób go więcej niż te magiczne 25l. Część odpłynie z mętami przy kolejnych zlewaniach więc dobrze mieć rezerwę na dolewkę.
Dobrze. Dokupie więc 17l soku jabłkowego. Kupiłbym jabłka i dodał naturalnego soku, ale nie mam sokowirówki, a z sokownika parowego to chyba nie bardzo...

EDIT: Kupiłem 17l 100% soku jabłkowego, bez dodatku cukru i słodzików. Co teraz? Wymieszać kartonikowy z moją aronią i zmierzyć blg, czy każdego osobno? Drożdże dam aktywne, wiec MD nie muszę robić. W zasadzie jestem gotowy :)
Aby nie komplikować zmierz po zmieszaniu. Póżniej znanymi sposobami ustal ilość cukru jaki musisz dodać. Jeżeli nie chcesz rozwadniać wina zostaw sobie jeden, dwa kartoniki na rozpuszczanie kolejnych porcji cukru. Możesz też rozpuszczaćcukier w upuszczonym winie - ułatwi to obliczenia. Pamiętaj, aby nie przesłodzić na starcie. Początkowe Blg (razem z cukrem) nie powinno przekraczać 25 (niektórzy piszą 20). No i pożywka. Potem, gdy Blg spadnie do około zera dodajesz kolejną porcję cukru. Cykl się powtarza do osiągnięcia zakładanej mocy i słodkości. Jest tak oczywiście dla win mocnych i słodkich/półsłodkich ale takie właśnie polecam na początek - trudno coś zepsuć. Jedyne na co trzeba zważać, to nie przesłodzić. Po skończeniu pracy przez drożdże zlewanie, czekanie na sklarowanie - i to jest drugi powtarzający się cykl. Później już tylko butelkowanie, ale o tym w przyszłym roku.
Witam ponownie. 2 tyg. temu nastawiłem (zgodnie z Waszymi radami) wino aroniowo-jabłkowe. 9l soku z aronii (z sokownika) plus 17l soku '100% jabłkowego bez dodatku cukru', z kartonika. Nastaw na 25l wina. Soki zmieszałem ze sobą.

Chcę uzyskać 15% wino. Zgodnie z obliczeniami 25x17x15 wychodzi 6,375kg cukru.

Podczas uzyskiwania soku z sokownika dodałem 1,350kg cukru. Soki jabłkowe miały 10,2 ww na 100ml., czyli 102g cukru na litr, wychodzi 1,700kg cukru w 17l soku kartonikowego.

Dodajmy 1700kg + 1350kg + 750g (tą ilość dodałem do soku i wlałem do fermentatora) = 3,800kg. Blg początkowy 16.

Zaraz zmierzę blg., jeśli będzie mniej niż 5 dodam drugą porcję cukru. Wypada, że dziś mam dać 2,575g.

Pytanie.

Czy ja to w ogóle dobrze liczę? :D

Z góry dziękuję za pomoc, nie chcę popełnić błędu.
Czy to BLG = 16, to sam obliczyłeś, czy zmierzyłeś? Na mój gust brakuje tu cukru, który był w owocach.
Zmierzyłem. Więc co polecasz?
Szczerze, sokownik to nie moja bajka. Wydaje mi się, że nie można przyjąć, że ile cukru wrzuciłeś, tyle wyszło.
Zaufałbym raczej odczytowi z cukromierza i wg niego liczył ile jest cukru, uwzględniając poprawkę, a potem liczył ile dodać cukru. Na dodatek przy 15% zastanowiłbym się nad dodaniem go w trzech ratach.
Było jak już mówiłem 16, teraz zmierzyłem jest 5. Co radzisz? To moje trzecie winko i zawsze liczyłem cukier na początku, nie wiem jak postąpić w tym przypadku...
Przyznaję się, że ja robię podobnie jak Ty, tzn. mierzę BLG moszczu i liczę ilość cukru na podstawie finalnej wielkości nastawu i docelowego %. Jeżeli dodaje soki, to biorę ilość cukru z opakowania i odejmuję od ilości cukru potrzebnej do dodania. Natomiast pomiar BLG wykorzystuje do wycelowania w moment kiedy należy dodać kolejne porcje lub zakończyć fermantację.
W Twoim wypadku mamy 9+17l soku + 0,5l cukru, czyli 26,5l nastawu i będzie go więcej, bo cukier, który dodasz zwiększy objętość.
Zacznijmy od tego co masz. BLG 16 - 4 (poprawka na niecukry) = 12, czyli 120g na 1l. W sumie masz wg cukromierza 3180g cukru.
15% to jest 17x15 = 255g/l nastawu. Teraz pozwolisz, że wykonam mały skrót myślowy, bo nie mam pod ręką książek z dokładnymi wzorami:diabelek:
Otóż, wg Twoich obliczeń należałoby dodać jeszcze ok. 3 kg cukru, co zwiększy roztwór o kolejne 2l. Z kolei jesteśmy już powyżej założonych 25l, więc przyjmę, że finalnie otrzymasz 29l nastawu.
29X17X15 = 7395g. Odejmuję 3180, które już masz i to daje 4215g. Przeliczając na objętość to jest 2529ml (2,5l). Całkiem przypadkiem 26,5l + 2,5l daje 29l.
Wg moich obliczeń powinieneś dodać jeszcze 4,2kg cukru rozpuszczonego w nastawie żeby otrzymać 15% wytrawne. Zrób to w dwóch ratach, np. 3kg i 1,2kg.
Temat stary, ale podepnę się, bo technologia podobna.

Mam nieograniczoną ilość aronii (sąsiad mówił żebym zbierał do woli, na oko jakieś kilkaset kilo... może ktoś chce sobie trochę pozbierać?). Zrobiłem sobie od wczoraj jakieś 7,5L soku w sokowniku parowym (w tym rozpuszczone 2kg cukru), który zamknąłem w słoikach (ładnie się wieczko wklęsło).

Balon mam 25L.

1) Robić dalej sok sokownikiem, i zrobić całe aroniowe? Mam jeszcze sokowirówkę, ale to niezbyt wydajne przy aronii... Robienie sokownikiem nie jest dla mnie problematyczne. Może lepiej byłoby dodawać od razu więcej cukru przy robieniu soku w sokowniku?
2) Ile potrzebuje soku na taki balon, uwzględniając późniejsze dolewki syropu cukrowego? Generalnie chciałbym zrobić przede wszystkim wytrawne, w dalszej kolejności dość mocne, raczej do bieżącego spożycia (w najbliższym roku-dwóch?) niż do leżakowania latami.
3) Generalnie w każdym przepisie dolewa się wodę. A gdybym nie dolał...? :P Będzie zbyt ciężkie? Patrząc na proporcje podane w tym wpisie
4) Może lepiej byłoby dokupić (i tak mam w planach kolejne) jakiś 30-35L dmuchawiec pod burzliwą fermentację, i zlewać później do 25L?
5) Przeróżne drożdże są polecane. Mógłbym prosić o jakieś małe podsumowanie?
Tutaj http://klubwiniarzy.pl/index.php/winiars...aroniowego
masz kilka przepisów na wino aroniowe
Dzięki za linka którego sam podrzuciłem w swoim poście ;)