Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jakie drożdże do tarniny?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Robię po raz pierwszy wino z tarniny i nie za bardzo wiem jakich drożdży użyć .Proszę o pomoc.
Drożdże wina do czerwonego, jeśli o to pytasz.
A może masz na myśli aktywne, czy na suszu, z których należy zrobić MD?
Zanim zacząłem używać drożdży aktywnych to do wina śliwkowego (czyli tarnina również) używałem drożdży do win białych rasy tokay lub scherry... Mogłem się mylić ale kierowałem się mocą i kolorem uzyskiwanego nastawu:diabelek:
Zazwyczaj kupuję na suszu drożdże, aktywnych używam tylko wznowy fermentacji albo jak zwykłe nie ruszą. A nie byłem do końca pewny czy do tarniny można by użyć drożdży do win białych. I konkretnie , gdzieś znalazłem że do tarniny drożdże typu Portwien należy stosować, tylko nie za bardzo wiem gdzie je można kupić i chcę inny gatunek użyć. Czy też mogę sobie wybrać dowolne do czerwonego, np Malaga?
Chyba bardziej niż kolor ważniejsza będzie moc do jakiej dociągną drożdże czyli raczej te gatunki,które dadzą po min. ok 14% alc (np. Malaga,Portwein,Tokay) , bo tarnina 11% i wytrawna? Jeszcze nie słyszałem...
Seal w zeszlym roku, lub dwa lata temu celowalem w 12% wytrawne, pamietam ze bylem bardziej zadowolony niż ze slodkiego. Niestety mimo ze mam jeszcze dwie butelki w piwnicy, to nie mogę sie w chwili obecnej wypowiedziec na temat smaku, poniewaz dostalem szampana :ysz: Za słabe siarkowanie bayanusow :ysz:
Dzięki za odpowiedź!
Nastawie chyba drożdże Burgund jak do śliwkowego, zastanawiam się tylko czy można zrobić dwa nastawy jak z dzikiej róży? Całe owoce, bez rozdrabniania na 3 tygodnie i drugi nastaw z dodatkami rodzynki i miód?
Cytat:Wysłane przez seal69
tarnina 11% i wytrawna? Jeszcze nie słyszałem...
Jedno z najlepszych wytrawnych jakie udalo mi się zrobić to tarnina alk.12%.Chętnie podeślę butelkę do degustacji.Podaj ades na PW.Pozdrawiam.
PS.Używałem drożdży bordeaux.
Aleksander raczej to sie nie uda bo tarnina sie rozpada i to znacznie.