Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Co zrobić z tym winem?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Mam problem - przed 3 tygodniamo "nastawiłem" swoje pierwsze w życiu wino, jednakże z tego co przeczytałem (m.in. na tejże stronie) nie zrobiłem tego chyba najlepiej... Do butli 54 litrowej wsypałem ok 15 l winogron (nie pogniecionych), dałem 7 kg cukru na raz i zalałm to wszystko przegotowaną wodą (ostudzoną przedtem) - drożdzy żadnych nie dałem. Założyłem na butlę kosz, okryłem starym kocem i zostawiłem: fermentacja przez te 3 tygodnie była b. duża i jest dalej, tylko że całe winogrona w butli "podeszły do gór"y i nie chcą pękac. Próbowałem je zgniesc ale nie chcę uszkodzic butli -co z tym zrobic? W tym tempie to do wiosny te winogrona ne "oddadzą" cukru ...
ps. winogron były bardzo słodkie

blackwine

Powinienes to przelac do jakiegos wiaderka i rozgniesc te winogrona no i zpowrotem do butli albo pojemnika fermentacyjnego jak masz. Troszke sie narobisz przy wyciąganiu tego ale sam zawaliłes sprawe:ysz: Radze także zrobic b silną MD chociaż skoro dzikie pracuj tak bardzo jak piszesz to niekoniecznie tyle że możesz miec słabsze winko. Cukru rzeczywiscie dużo ale jeżeli chodzi to ok. To tyle co moge ci powiedziec
Hm nie napisałes czy to białe czy czerwone winogrona. Jak białe to wyrzuc to z balona i wycisnij sok z winogron i dalej fermetuj na samym soku a jak czerwone to jeżeli wionogrona już wyblakły to także możesz tylko wycisnąc sok i fermetowac na soku gdyż przy czerwonyh chodzi o to aby skórka oddała kolor a jak juz oddała to ok. Ale namieszałem:)
Dzięki za odpowiedź:)
Zrobię chyba tak jak piszesz, tylko nie wiem czy:
a) nie zginą pracujce teraz drożdze ( po wybraniu winogronu z góry butli "bulka" w rurce 21 razy na minutę) pod wpływem zmiany temperatury,
b) czytałem na tym forum, że im dłużej wino pracuje, tym lepiej; w związku z tym czy jesli te winogrona poleżałyby sobie w butli jeszcze z miesiąc to nie będą stopniowo "kruszec" i oddawac cukru, który drożdze przerabiałyby sobie na alkohol? Obawiam się jednak, czy w tym czasie winogrona się nie zepsują w tejże butli...

ps. winogron były różowawe - ani jasne ani b. ciemne

blackwine

drożdze nie zgina chyba że je zalejesz ciepłą wodą. Im winko dłuzej pracuje tym mniej słodkie i mocniejsze ale ty przecież nie przerywasz fermentacji tylko rozgniatasz winogrona i spowrotem do butli więc fermentacja nie stanie, bo drozdże zostają. Ja bym je jednak wyciągnął i rozgniótł lub wycisnał
Nie dosc że nie zabijesz drożdzy, to przelewając je do wiadra i rozgniatając jeszcze je napowietrzysz. Szansa na zoctowienie wina jest dosc mała, a drożdze trochę się wzmocnią
Dzięki za rady - jeszcze tylko jedna sprawa: jak mocne wino ma szanse wyjsc z tego nastawu (orientacyjnie)?
Jesli zaszczepisz MD z drożdzy szlachetnych to tak max ok 15-17%. Jak na dzikich to myslę że ok 12%, ale to i tak zalezy od wielu czynników
Dzięki - jeszcze tylko jedna sprawa: w chwili obecnej te dzikie drożdze fermentują bardzo dobrze, więc czy można dodac teraz do zestawu md z drożdzy szlachetnych? Czy to to nie spowoduje np. wstrzymania fermentacji czy zmianę smaku wina na gorsze?
Możesz dodac jak najbardziej. Smak wina się nie popsuje, a szlachetne drożdże pociągną znacznie dłużej.
Cytat:Originally posted by piotr
...Do butli 54 litrowej wsypałem ok 15 l winogron (nie pogniecionych), dałem 7 kg cukru na raz i zalałem to wszystko przegotowaną wodą...

...nie wiadomo nic, jesli nie wiadomo ile dałes tej nieszczęsnej wody :o .
Bo jesli ze 30 czy 40 :o:o:o litrów (baniak 54) to ho ho ho ....
Tak "na oko" to poszło ok. 40 l - po napełnieniu od miejsca, gdzie szyjka butli się zaczyna zwężac zostało jakies 15 cm wolnej przestrzeni do "lustra" zestawu. Tak to wygląda...

blackwine

na 15 kg winogron dałes 40 l wody:o:o:o chyba cos źle rozumie bo tonie możliwe
Cytat:na 15 kg winogron dałes 40 l wody chyba cos źle rozumie bo tonie możliwe
Niezbadane są wyroki Boskie i czyny ludzkie:big: