Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wzrost (!) BLG...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Robię trójniaka tradycyjnego, pierwszy raz. Z powodu błędów, które popełniłem chyba np. przy doborze drożdży, dobrnął mi jedynie do 18 BLG (nie znam początkowego bo nie posiadałem wtedy cukromierza). Postanowiłem więc, że dorobię kolejnego trójniaka, wyzeruję go i zmieszam z tamtym. Udało się, z tymże nie miałem odpowiedniej ilości miodu, miód "wyzerował" na G-995, zadowolony z tego faktu miodek zmieszałem. Po zmierzeniu okazało się, że jest 10 BLG, dla mnie do przyjęcia. Było to około 5 tygodni temu. Sprawdzam dziś BLG, zaznaczam, że osad był zauważalny więc spodziewałem się, że BLG będzie niższy no bo wiadomo, gęstość powinna być niższa.

Zmierzyłem kilka razy z niedowierzaniem. Cukromierz pokazuje... 16 BLG...

help?
Najprawdopodobniej błąd pomiarowy, nie ma cudów, cukier się nie namnaża. Możliwe, że przy pierwszym pomiarze po zmieszaniu, nie było dobrze wymieszane i dlatego różne wyniki. Odczekaj tydzień, mieszaj porządnie i ponownie zmierz.
Właśnie w cuda też nie wierzę, ale pomiar jak w mordę strzelił :( jeszcze podam proporcje:

miałem ok 8 L miodu 18 BLG
dorobiłem ok 5 L który miał 0 BLG
Te pomiary robiłem bardzo dokładnie po kilka razy, więc nie ma tu pomyłki pomiarowej.
Po zmieszaniu mocno się zbełtało, zamuliło, wiadomo, ale mimo to pomiar zrobiłem. Przewidywalnie wyszło ok. 10-11 BLG. Dziś po tych 5 tygodniach i po jako takim sklarowaniu ten BLG wynosi 16 i mierzone to było też kilka razy...
W Biowinowskich 'cukromierzach' itp często zdarza się że karteczki potrafią się przesuwać :(
Sprawdź czy ci karteczka w środku nie lata.
Cytat:Wysłane przez 1stgreen
W Biowinowskich 'cukromierzach' itp często zdarza się że karteczki potrafią się przesuwać :(
Sprawdź czy ci karteczka w środku nie lata.

Potwierdzam to co Paweł pisze.
Miałem ten problem.
Trzyma się sztywno, choć faktycznie cukromierz jest biowinowski
a wyskaluj go na wodzie to wyjaśni sprawę.
To ja dorzucę swoje spostrzeżenia bo i ja miałem taki przypadek tylko,że.... była to różnica rzędu 1Blg.
Wzrost niby nieznaczny ale zawsze. Mam 3 sprawdzone cukromierze i zawsze powtarzam pomiar- wynik zawsze ten sam. Tak małą różnicę mogę wytłumaczyć jedynie różnicą temperatur w momencie dokonywania pomiaru lub zawartością alkoholu...:diabelek: