Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Sycenie miodu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zaczynam ten temat bo mam wątpliwości co do tego co to jest sycenie miodu i jak się to przeprowadza.

O ile rozumiem sycenie polega na gotowaniu miodu z wodą i dodatkami. Rozumiem to w kwestii miodów korzennych, ale czy po gotowaniu dodaje się jeszcze wody?

Jak powiedzmy robię trójniaka? 1 cz miodu 2 cz wody: po gotowaniu część wody odparuje zmieniając proporcje. Uzupełniam tę część? Czy może dodaje oryginalnie więcej wody, tak by po wygotowaniu proporcje się zgadzały?

Nie wiem czy to już było dyskutowane...

Skrzych

Cytat:Brzeczkę wlewamy do odpowiednio większego garnka do 2/3 jego objętości i zaznaczamy poziom płynu, jako że podczas gotowania duża jego część wyparuje. Czas warzenia jest różnie podawany w literaturze, od kilku do nawet 8-10 godzin. W praktyce należy miód gotować na małym ogniu około 1-2 godziny, do czasu wytwarzania się piany (szumowin), którą należy zbierać szumówką do osobnego naczynia. Długość gotowania będzie również miała wpływ na kolor produktu finalnego. Im dłużej gotujemy miód tym bardziej będzie miał intensywną ciemną barwę. Po ostudzeniu brzeczki należy uzupełnić poziom wody do tego który zaznaczyliśmy na początku sycenia.

Krzysztof
Dzięki
Dodam tylko,że wielu z nas zamiast zaznaczania pomiaru wysokości płynu dokonuje pomiaru (Blg) gęstości brzeczki, co daje dokładniejsze ustalenie jaki miodek mamy. I nie jest też bez znaczenia w określeniu ile to % nasz miodek po od fermentowaniu posiada :tak: