Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierścień/ociekacz na butelkę ze sznurka - fotorelacja
#1
Witam i na wstępie proszę o wyrozumiałość - to moja pierwsza fotorelacja, ale mam nadzieje, że coś będzie widać.

Na początek przybliżę o czym mowa - chodzi o pierścienie na szyjki butelek, których zadaniem jest wchłanianie płynu przypadkowo kapiącego/ściekającego po butelce zanim dotrze do obrusu czy nie daj boże obicia ulubionego mebla.
Robię je ze zrykłego sznurka do bielizny, a wygląda to mniej więcej tak:
   


a teraz szczegóły:

Sznurka potrzeba 1,6-2,0 metra, oczywiście lepiej użyć więcej i wyrzucić pół metra niż zorientować się przy końcu pracy, że jest go za mało. Może się okazać, że potrzeba go nawet więcej jeśli użyty sznurek jest cienki.

1.
Zaczynamy od złożenia sznurka na pół i przełożenia końców przez pętelkę na szyjce butelki (czerwone kreski dodatkowo pokazują część sznurka przechodzącą z wierzchu):
   

2.
Dolny koniec sznurka przekładamy pod spodem do góry, a górny przekładamy za nim(gratuluję jeśli ktoś zrozumie ten opis, dobrze, że są zdjęcia:) )
   

3.
Dalej górny koniec przekładamy z wierzchu w dół i pod pętlą powstałą z dolnego sznurka:
   
... i zaciągamy.

4.
Powtarzamy kroki 2 i 3, aż do pełnego okrążenia.
Klucz żeby się nie pomylić jest taki - jeden koniec sznurka przechodzi zawsze pod pierścieniem, drugi zawsze idzie po wierzchu:
   
Odpowiedz
#2
Teraz 2 sztuczki, żeby do tego pełnego okrążenia było bliżej.

Po pierwsze na wagę złota jest pętelka z kawałka złożonego na pół drutu - znacznie ułatwia przeciągnięcie sznurka pod pierścieniem:
   
można przeciągnąć resztę sznurka na dół i kontynuować normalnie, ale można też zostawić pętlę jak na 3 zdjęciu powyżej i drugi koniec sznurka przełożyć wykonując 2 kroki na raz:
   

to samo jeszcze kilka razy i docieramy do końca:
   
w tym miejscu w najprostszym przypadku przycinamy końce sznurka, przypalamy żeby się nie strzępiły i gotowe(można też zabezpieczyć zakończenie kropelką czy innym klejem cjanopanowym).

jeśli takie najprostsze zakończenie komuś nie odpowiada, pętlą z drutu przeciągamy górny sznurek w dół tak, by przechodził razem z pętlą powstałą przez złożenie sznurka na pół na samym początku.
   

a mając oba sznurki na dole pomysłów na zakończenie może być mnóstwo, a moim zdaniem warto pokombinować z dość prostego powodu:
Staram się każdy pierścień zakańczać inaczej, potem jak otwieram barek, w którym czeka kilka otwartych butelek, nie muszę czytać etykiet, oglądać czy wąchać butelek, żeby zlokalizować właściwą, bo od razu można poznać ją po wykończeniu pierścienia.


   


to jeszcze 2 różnie zakończone przykłady
   

(tu dodam, że warto stosować tak zwaną ósemkę zamiast zwykłego supełka, bo wygląda z każdej strony tak samo)
   
Odpowiedz
#3
Witam, trochę odkopie mimo, że temat stary jak świat. Chciałbym zapytać z jakiego rodzaju sznurka korzystasz? Też chciałbym zrobić własnoręcznie taki ociekacz i chciałbym wiedzieć, że wybiorę dobry sznurek który dobrze będzie wchłaniał. Czy taki najprostszy [url=x[/url] spełni się w tej roli? Czy może korzystałeś z innego?
Odpowiedz
#4
Hordeho wytrwały jesteś, 11 postów żeby wstawić ten spam. Nie rób tego więcej.Skocz do: