Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pirosiarczyn potasu
Witam,
parę dni temu zacząłem produkcję wina z wiśni. Proporcje mam odpowiednie, jedyny problem w tym, że według przepisu od kolegi dodałem pirosiarczyn potasu. A teraz czytam, że to stoper fermentacji. Faktycznie nie bulka prawie w ogóle, a to już 2 dzień. Czy to może oznaczać zmarnowany nastaw?
Odpowiedz
A kiedy dodałeś piro? Możliwe, że nowa MD potrzebna
Odpowiedz
Przy zlewaniu soku, wody z cukrem i matki dr. do balonu.
Odpowiedz
Jeżeli dodałeś piro razem z drożdżami to zabiłeś je. Trzeba dać nowe drożdże. Ja zawsze robie MD z suszu, ale drożdże aktywne szybciej by zadziałały.
Odpowiedz
@Magrig
ile dałeś tego pirosiarczynu potasu? Ile gramów na jaką ilość płynu?
Odpowiedz
Przyznam sie, ze sypnalem na oko ale raczej nie wiecej niz 0.5g na ok. 10l calosci. Po ilu dniach ten piro juz nie zabije mi na nowo matki dr.?
Odpowiedz
Już powinno być ok, pomieszaj nastaw energicznie, a jak masz wężyk do ściągania wina to zanurz go i trochę podmuchaj. Mi po standardowej dawce piro, i po tych zabiegach wino ruszyło no drugi dzień od zasiarkowania.

PS. Jak nie masz wagi do odmierzania piro, to 1g pirosiarczynu to 0,8ml :)
Odpowiedz
A z czego sypałeś? Z opakowania Biowinu - zobacz ile zostało, to będziemy wiedzieć ile sypnąłeś. Ilość jet tutaj niezwykle istotna!

To co piszesz 0,5g./10 l. to niewielka ilość i raczej stymuluje pracę drożdży niż ją hamuje. Ilość dodanego pirosiarczynu jest bardzo ważna do podania Ci wyjścia z sytuacji.
Odpowiedz
Opakowanko mialo 5g, do zmycia balonu, rurki i korka uzylem ok. polowe. W paczuszce mam jeszcze wiecej niz cwiartke calosci.
Odpowiedz
Skoro twierdzisz że dałeś mało to zrób tak jak radzi pawelek. Być może nowa porcja drozdży będzie konieczna (MD lub uwodnione drożdże aktywne).
Odpowiedz
Wlasnie nastawilem nowa matke. Mam nadzieje, ze do wtorku mi sie to w balonie nie zepsuje.
Odpowiedz
Ja bym poszukał jakieś aktywne czem prędzej
Odpowiedz
OOO widzę że nie tylko mnie poniosło z piro:)

Ja robię winko z soku z jabłek ( a raczej próbuje), bo po wlaniu soku do balonu razem z pektopolem i piro (myślę że ok. 5-6g na 22L soku) zostawiłem wszystko do sedymentacji na jakieś 18h.
Po tym czasie uwodniłem drożdże Fermivin i dodałem do nastawu. Jednak do dzisiaj nawet jednego pyknięcia (ok 3dni).
Myślicie, że coś jeszcze z tego będzie??
Odpowiedz
z tego co wiem to 5-8g to na 100l, myślę że za dużo dałeś i zabiło drożdże. Nic nie zrobisz trzeba czekać jak nic nie ruszy to MD albo aktywne.

Skocz do: